کد مطلب:  35191 
درج نظر
انواع محصولات روشنایی

انواع محصولات روشنایی

اولین لامپ رشته ای در قرن 19 توسط توماس ادیسون و جوزف سوان اختراع شد . از آن پس پیشرفت های قابل توجهی در انواع...
زمان مطالعه: 9 دقیقه

اولین لامپ رشته ای در قرن 19 توسط توماس ادیسون و جوزف سوان اختراع شد . از آن پس پیشرفت های قابل توجهی در انواع مختلف لامپ های روشنایی و بازدهی آن ها وجود داشته است. آسمونی در این بخش انواع محصولات روشنایی را شرح می دهد.

انواع محصولات روشنایی
انواع محصولات روشنایی

انواع محصولات روشنایی

انواع مختلفی از لامپ ها و چراغ ها و محصولات روشنایی در اطراف ما موجود است که همگی از یک تصویر ذهنی ساخته شده اند وعمدتا در سیستم روشنایی خانه ها، ادارات، کارخانه ها و … شاهد استفاده ی آنها با اثرات روشنایی متفاوتی هستیم. این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع چراغ و لامپ را به مخاطب شرح و ارائه می دهد.

خرید انواع لامپ

آسمونی : لامپ وسیله ای است که توسط جریان الکتریکی نور مصنوعی را تولید می کند. لامپ ها و چراغ ها عضوی حیاتی و کار آمد برای یک سیستم روشنایی می باشند که انرژی خود را از باتری ها  یا ژنراتور ها تامین می کنند. این مقاله به شرح انواع مختلف چراغ ها ، طرز کار و موارد استفاده ی آن ها می پردازد تا شما را برای انتخاب لامپی کارآمد که قادر به ارائه ی روشنایی مورد نیاز شما باشد یاری کند.

انواع مختلف لامپ ها و محصولات روشنایی شامل موارد زیر است

 • لامپ های رشته ای
 • لامپ های فلورسنت فشرده
 • لامپ هالوژن
 • لامپ ال ای دی
 • لامپ مهتابی
 •  لامپ نئون
 • لامپ های تخلیه با شدت بالا
 • لامپ سدیم با فشار کم
lighting-products
lighting-products

انواع محصولات روشنایی

لامپ های رشته ای

آسمونی : لامپ های رشته ای لامپ هایی استاندارد هستند که بسیاری از مردم کاملا با آن آشنا می باشند. این لامپ ها در طیف گسترده ای از اندازه و ولتاژهای متفاوت در دسترس اند. هنگام عبور برق از رشته تنگستن داخل لامپ، نور و گرما تولید می شود. رشته ی این لامپ داخل محفظه ای شامل مخلوطی از نیتروژن یا خلا قرار دارد. در حال حاضر لامپ های LED  ،فلورسنت و… براساس فن آوری های جدید جایگزین این نوع لامپ ها شده اند.

انواع لامپ ها ی رشته ای

طرز کار لامپ های رشته ای به این صورت است که هنگام روشن شدن، جریان ناگهانی، انرژی و گرما وارد فضایی نازک و باعث گرم شدن رشته (فلامنت) و در نتیجه منجر به تولید روشنایی از لامپ می شود. آسمونی : مشکل لامپ های رشته ای  این است که تنها 10 % تا 25 % ازانرژی منجر به تولید نور می شود و مابقی آن به صورت گرما تلف می شود. لامپ های رشته ای می توانند در بازه ی700 تا 1000 ساعت روشنایی را تامین کنند و همچنین می توان از آن ها توسط یک دیمر نیز استفاده نمود. این لامپ ها گرمای ثابتی را تولید می کنند که این امر  آن ها را برای استفاده ی خانگی مناسب کرده است. بازده روشنایی لامپ های رشته ای حدود 15 لومن در هر وات است.

انواع محصولات روشنایی
انواع محصولات روشنایی

یکی از انواع محصولات روشنایی : لامپ های فلورسنت فشرده ( کامپکت کم مصرف )

لامپ های فلورسنت فشرده که به  لامپ های کم مصرف معروف هستند نوعی از لامپ های مدرن کم مصرف هستند که مانند فلورسنت ها کار می کنند و جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای به شمار می روند. به طور کلی لامپ کم مصرف در مقایسه با سایر لامپ ها با استفاده از توانی کمتر، نوری به همان میزان ایجاد می کند و از طول عمر بیشتری برخوردار است. بهبود کیفیت نور، تنوع محصول بیشتر، هزینه کمترو ارتقا در سازمان های انرژی آب و برق ، لامپ های کم مصرف را از سایر لامپ های دیگر متمایز کرده است و به دلیل استفاده ی تنها یک سوم تا یک چهارم از انرژی برق بسیار محبوب است. این کارایی بالا به این معنا است که اتلاف برق به صورت گرما بسیار کمتر می باشد. لامپ های کم مصرف از دو یا سه حلقه لوله تشکیل شده اند. این لامپ ها توسط دیمر قابل استفاده نیستند و معمولا تا 10000 ساعت روشنایی را تامین می کنند. بهره ی نوری یک لامپ فلورسنت فشرده حدود 60 لومن در هر وات است.

lighting-products
lighting-products

نوع دیگر محصولات روشنایی  : لامپ های هالوژن در سیستم روشنایی

آسمونی : لامپ های هالوژن متشکل از یک رشته تنگستن می باشند که توسط لایه ای فشرده و نازک پوشیده شده و با گاز بی اثر و مقداری از هالوژن (برم یا ید) پر شده است. لامپ های هالوژن با وجود کوچکتر بودن از لامپ های معمولی از طول عمر و روشنایی زیادی برخوردار است ولی در مقایسه با لامپ های فلورسنت و لامپ های LED تقریبا سه برابر انرژی مصرف می کنند. بهره ی نوری لامپ های هالوژن حدود 25 لومن در هر وات است. این نوع از لامپ ها در مکان هایی که نیاز به فوکوس نور دقیق است استفاده می شوند.

لامپ های تخلیه با شدت بالا

آسمونی : لامپ های متال هالید، بخار جیوه ،سدیم با فشار بالا همگی نوعی از لامپ های تخلیه با شدت بالا هستند. این لامپ ها از لوله های شیشه ای که شامل الکترود های تنگستن همراه قوس های الکتریکی هستند طراحی شده است. لامپ های تخلیه در مقایسه با لامپ های رشته ای و فلورسنت نور بیشتری تولید می کنند. این لامپ ها در مکان هایی با سطوح بالایی از نور مثل سالن های ورزشی ،مناطق بزرگ عمومی،جاده ها و .. استفاده می شوند.

انواع محصولات روشنایی
انواع محصولات روشنایی

انواع محصولات روشنایی

لامپ های متال هالید

آسمونی : لامپ های متال هالید شامل یک لوله ی تخلیه یا لوله ای قوس دار در داخل چراغ هستند. این لوله ها می توانند ساخته شده از سرامیک ، کوارتز یا جیوه باشند. لامپهای متال هالید بسیار کارآمد بوده و نسبت به اندازه ی خود نور زیادی تولید می کنند. لامپهایِ متال هالید معمولا در سالن ها، چراغ های ترافیک  و سیستم های روشنایی فضای باز برای مقاصد تجاری استفاده می شوند.

لامپ بخار جیوه

لامپ های بخار جیوه از لحاظ تجاری اولین لامپ های تخلیه با شدت بالا می باشد که قابل استفاده برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی نور پردازی در دسترس است. لامپهای بخار جیوه لامپ های تخلیه ی گازی هستند که با استفاده از یک قوس الکتریکی از طریق بخار جیوه، نور را تولید می کنند. لوله قوس به طور کلی از یک لوله کوارتز که از هر دو انتها در داخل و به یک حباب شیشه ای بزرگتر متصل شده تشکیل شده است این حباب بیرونی ،حباب داخلی را در برابر عوامل جوی و محیطی حفظ می کند. مزیت لامپ های بخار جیوه تولید نور سفید روشن با طول عمر نسبتا  طولانی می باشد. بهره ی نوری این لامپ 65 لومن بر وات است.

لامپ سدیم با فشار بالا

این لامپ ها نوع بهبود یافته ی لامپ های سدیم با فشار پایین هستند که نسبت به آن ها دارای بهره وری بهتر، اندازه ی کوچکتر و رنگ  قابل قبول تری هستند. لامپ های سدیم با فشار بالا که از آن ها با نام HPS یاد می شود از یک لوله قوس باریک که توسط یک قاب پوشانیده شده تشکیل شده است. در داخل لوله قوس معمولا از سدیم ، جیوه و زنون استفاده می شود و جنس آن از سرامیک اکسید آلمینیوم می باشد که در برابر اثرات مخرب مواد قلیایی مانند سدیم مقاوم است.

لامپ های ال ای دی

آسمونی : لامپِ ال ای دی فن آوری ای جدید با راندمان بالاست که به سرعت در حال تحول بوده و برای انواع برنامه های کاربردی نورپردازی مسکونی استفاده می شوند. لامپِ ال ای دی نور را از طریق حرکت الکترون ها در یک نیمه هادی منتشر می کنند. آن ها فاقد رشته هستند و از قدرت کمتر و طول عمر بیشتری برخوردارند و نیز طیف رنگی متفاوتی بدون استفاده از فیلتر های رنگی ایجاد می کنند.

lighting-products
lighting-products

لامپ های LED در مقایسه با لامپهایِ رشته ای نور بیشتری تولید می کنند و مصرف انرژی پایین تری دارند همچنین LED  های سفید نسبت به لامپ های کم مصرف 30درصد کارآمد تر هستند. هزینه ی اولیه ی لامپ های LED به طور کلی بالا است و از آن در ساخت پروژه های الکترونیکی، مصارف خانگی، چراغ های تزیینی و…استفاده می شود. در انواع پیشرفته های این نوع لامپ های در سال های اخیر از پنل ال ای دی رونمایی شده است که از نظر طراحی و کاربرد منحصربه فرد می باشند.

لامپهای ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت به سه دسته ی مختلف تقسیم بندی می شوند که شامل:

 • لامپِ دیپ ( لامپ DIP )
 • لامپِ اس ام دی ( لامپ SMD )
 • لامپ سی او بی ( لامپ COB )

ِلامپ دیپ ( لامپ DIP )

آسمونی : در اوایل دهه ی 1960 از تکنولوژی ساخت لامپ ال ای دی دیپ استفاده شد و به لامپ ال ای دی قدیمی یا معمولی نیز شهرت یافت. با پیشرفت تکنولوژی ساخت لامپ های سیستم روشنایی در اوایل قرن 21 و به دلیل تک رنگ بودن و بهره نوری پایین ، استفاده از این نوع لامپ ها محدود شد . امروزه لامپ های دیپ در موارد خاصی از جمله در چراغ های راهنمایی و رانندگی ، بیلبورد های شهری و در نمایشگر هایی با امکان رویت در دور دست کاربرد دارند.

انواع محصولات روشنایی
انواع محصولات روشنایی

لامپِ اس ام دی ( لامپ SMD ) از انواع محصولات روشنایی

آسمونی : بازدهی و طول عمر بالای لامپ LED با تکنولوژی SMD محقق شد و مخفف Surface Mount Diode می باشد. لامپ اس ام دی بسیار کارآمد و انعطاف پذیر است و تنوع رنگ ، وضوح بالا ، حجم بسیار کم ، زاویه ی دید بیشتر و صرفه جویی در انرژی از ویژگی های این نوع از لامپِ ال ای دی است. جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل با عنوان SMD 3014 معرفی شده است که لومن بر وات بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن به خصوص در نورپردازی نما استفاده می شود.

lighting-products
lighting-products

انواع محصولات روشنایی : لامپِ سی او بی ( لامپ COB )

جدیدترین پیشرفت در سیستم روشنایی ال ای دی را می توان به لامپ سی او بی ( Chip On Board ) نسبت داد که یک گام رو به جلو برای استفاده بیشتر از انرژی است. آسمونی : تراشه قدرتمند لامپ سی او بی ( معمولا بیشتر از 9 عدد دیود ) برخلاف نوع لامپ اس ام دی فقط یک پایه ورودی برق دارد. مقدار زیاد تولید لومن در مصرف انرژی کم ( 80 لومن بر وات ) باعث استفاده از لامپ سی او بی در گوشی های هوشمند و دوربین ها شده است. این منابع تولید نور کوچک با طول عمر بالا ، خورشید قابل کنترل نام گرفته اند. از چالش های مهم این نوع تکنولوژی ، می توان به تک رنگ بودن ، انتقال دما و مدیریت حرارتی لامپ COB اشاره نمود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی لامپ های ال ای دی این چالش های لامپ سی او بی نیز حل شده اند و با لامپ MCOB به بازار عرضه گردیدند که با استفاده از خمیر سیلیکون و سینک گرماگیر مشکل انتقال دما لامپ COB نیز برطرف شده است.

روشنایی با لامپ های فلورسنت مهتابی برای سیستم روشنایی

هنگامی که صحبت از لامپ های فلورسنت مهتابی می شود ممکن است شما تصوری از لامپ هایی با صدای وزوز و نوری سوسو که در سوپر مارکت ها یا دفاتر قدیمی استفاده می شدند پیدا کنید. اما زمان تغییر کرده است و تصور شما اشتباه است. این نوع از لامپ ها از نظر بالاست الکترونیکی بهترین هستند و نورشان دور از آنچه  که ما در مورد لامپ های فلورسنت فکر می کنیم است. لامپ های مهتابی لوله های تخلیه ی گاز هستند که با استفاده از فلورسانس تولید انرژی و روشنایی می کند. روشنایی  قابل مشاهده از یک لوله فلورسنت در حدود 45 تا100 لومن در هر وات است. در مقایسه با لامپهای رشته ای ، لامپهای مهتابی از قدرتی کمتر برای تولید به همان میزان نور استفاده می کنند و معمولا پیچیده تر و گران تر از لامپهای رشته ای هستند.لازم به ذکر است که این لامپ ها توسط دیمر قابل استفاده نیستند.

لامپ های نئون در سیستم روشنایی

آسمونی : لامپ های نئون لامپ های شامل گاز در فشار پایین هستند. لامپ های روشنایی استاندارد با مخلوط گاز آرگون یا نئون پر شده اند و لامپ هایی با روشنایی بالا با گاز نئون خالص پر می شوند. هنگام اعمال ولتاژ، گاز یونیزه اجازه ی عبور یک جریان بسیار کوچک از یک الکترود به الکترودی دیگر را می دهد. استفاده از گاز یونیزه عاملی برای بهره برداری از لامپ در ولتاژی پایین تر می باشد که این ولتاژ می تواند در رنج 10 تا 20 ولت بسته به لامپ مورد استفاده متغیر باشد.

لامپِ سدیم با فشار کم

آسمونی : لامپ کم فشار سدیم اولین لامپ های سدیمی هستند که حداکثر بهره وری را نسبت به سیستم های روشنایی دیگر دارد. عملکرد این لامپ ها بسیار شبیه به لامپ های فلورسنت است و معمولا در مکان هایی مانند جاده ها ،فضای باز ، پارکینگ ها و… که رنگ لامپ اهمیتی ندارد استفاده می شوند.

: برای دریافت مشاوره درباره انواع محصولات روشنایی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «انواع محصولات روشنایی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید