کد مطلب: 46190 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لایپزیگ و گاو رد بول

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لایپزیگ و گاو رد بول

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ لایپزیگ / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی لایپزیگ و گاو رد بولدر دهه...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ لایپزیگ / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

لایپزیگ و گاو رد بول

در دهه های اخیر کمتر تیمی را دیده ایم که بدون لوگو در مسابقات شرکت کند. از طرف دیگر طراحی نمادها، با توجه به شرایط تاریخی و فرهنگی آنها سرعت بیشتری نسبت به گذشته گرفته اند. به همین خاطر حضور تیم « آر. بی. لایپزیگ » بدون هیچ گونه نمادی در مسابقات فصل 10-2009 دسته های پایین فوتبال آلمان، اتفاقی عجیب به نظر می رسید. از طرف دیگر استفاده از رنگهای سفید و قرمز در پیراهن این تیم نمی توانست ارتباطی با پرچم و نمادهای ایالت ساکسونی داشته باشد که از رنگهای سبز و سفید تشکیل شده بود. با این وجود، نام تیم، زمان تاسیس آن و اسپانسر باشگاه نشان می داد که چرا باشگاه لایپزیگ از چنین رنگهایی استفاده کرده است. این باشگاه در روز 19 می 2009 تاسیس شد تا با 10 سال سابقه، در بین تمام تیمهای فوتبال دنیا یکی از جوان ترین تیمها باشد. 99 درصد سهام این باشگاه متعلق به کمپانی « رد بول GmbH » بود و این کمپانی تولید کننده نوشابه های انرژی زا، هر تیمی را که به نام خود تشکیل می داد، از دو رنگ قرمز و سفید در لباس آن استفاده می کرد.

leipzig-logo-during-time
leipzig-logo-during-time

البته SFV ( اتحادیه فوتبال ایلت ساکسونی ) در ابتدای کار به لایپزیگ اجازه نداد تا لوگوی مورد نظر خود را مورد استفاده قرار دهد و همین مساله باعث شد که این تیم، یک فصل را بدون نماد سپری کند. دلیل این امر هم، یکی بودن نمادهای دو تیم لایپزیگ و « رد بول سالزبورگ » اتریش بود که شامل دو گاو و یک خورشید می شد. به این ترتیب باشگاه لایپزیگ برای فصل 11-2010 تغییراتی در نماد خودش ایجاد کرد و سرانجام این نماد جدید در می 2010 مورد تایید اتحادیه فوتبال ساکسونی قرار گرفت. در این نماد، دو گاو قرمز از سمت چپ و راست به سمت سپری حمله کردند که داخل آن، یک توپ چهل تکه فوتبال قرار دارد. این توپ در زمینه ای سفید قرار دارد و نام « آر. بی. لایپزیگ » هم در زیر گاوها و داخل سپر خودنمایی می کند. در نماد رد بول سالزبورگ اتریش، در مرکز این سپر، خورشیدی زرد رنگ قرار دارد و توپ در بالای خورشید است. عبارت ردبول با رنگ قرمز در بالای نماد و سالزبورگ با رنگ مشکی در پایین این سپر به چشم می خورد.

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لایپزیگ و گاو رد بول
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لایپزیگ و گاو رد بول

نماد جدید لایپزیگ سرانجام اولین بار در فصل 11-2010 برای مسابقات منطقه ای ( Regionalliga ) استفاده شد. اما وقتی فصل 14-2013 رسید و باشگاه به دسته های بالاتر صعود کرد، لیگ فوتبال آلمان مجددا این لوگو را رد کرد تا طراحی جدیدی در نماد اعمال شود و لوگوی باشگاه کاملا از لوگوی همتای اتریشی خود، مجزا شود. با تغییراتی جزئی، از جمله ایجاد حرکت در تصویر گاوها نماد لایپزیگ تایید شد. آنچه در تاریخ 10 ساله باشگاه جالب توجه است، نه نماد باشگاه بلکه دقتی است که اتحادیه های منطقه ای و کشوری به نمادهای تیمها دارند. هویت هر تیم باید منحصر به خودش باشد. حتی اگر اسپانسر آن با تیم دیگری مشترک باشد؛ بدون کپی برداری و تقلید از نمادهای دیگر. چنین می شود که هویت تیمها معنا پیدا می کند.  

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لایپزیگ و گاو رد بول»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 6 = ?