کد مطلب:  14728 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بیوگرافی لیلا اسفندیاری

بیوگرافی لیلا اسفندیاری

لیلا اسفندیاری به دوستان و بستگان خود به صورت زبانی می‌گفت اگر در کوه جان خود را از دست دادم همانجا بگذارید بمانم نمی‌خواهم دیگران به خاطر من جانشان را به خطر
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 لیلا اسفندیاری-leila esfandyari لیلا اسفندیاری کجوری راد (27 بهمن 1349، تهران – 31 تیر 1390، گاشربروم 2) کوهنورد ایرانی بود که در کوه گاشربروم 2 سقوط کرد و جان خود را از دست داد..

زندگی و فعالیت‌ها

لیلا اسفندیاری 27 بهمن 1349 در تهران به دنیا آمد.

لیلا در یک خانواده مذهبی و مرفه متولد شد. تعصب پدر موجب سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌های زیادی در دوران نوجوانی و جوانی لیلا می‌شود. علی‌رغم علاقه وی به تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق، پدرش با این استدلال که در رشته حقوق مجبور است در محیطی مردانه کار کند، وی را وادار به تحصیل در رشته آزمایشگاهی میکروبیولوژی می‌کند. لیلا بعد از اتمام تحصیل و بازگشت به منزل از خانواده خود جدا می‌شود و خانواده‌اش (پدر خانواده) نیز وی را طرد می‌کنند. در سال‌های اولیه استقلال، وی از طریق تدریس خصوصی و کار در کارخانه دستمال کاغذی مخارج خود را تأمین می‌نمود. پس از اتمام دانشگاه در بیمارستان آبان مشغول به کار می‌شود. زمانی که تصمیم به صعود به نانگاپاربات می‌گیرد، وی موفق به جذب یک اسپانسر می‌شود و به این ترتیب از کار در بیمارستان استعفا می‌دهد و تا زمانی که در قید حیات بود، روزانه دست‌کم 7 ساعت تمرین کوهنوردی، بدن‌سازی، شنا و سنگ‌نوردی را در دستور کار خود قرار می‌داد. وی آرزو داشت در کوهستان و یا در غار جان خود را از دست دهد و از این‌رو به هم تیمی‌اش، سامان نعمتی که در حین صعود به قله نانگاپاربات جان خود را از دست داده بود، غبطه می‌خورد. در یکی از شاخص‌ترین صعودهای خود موفق شد به قله دشوار نانگاپاربات صعود کند، صعودی که از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران هرگز پذیرفته نشد. اما پس از مرگش بارها از این صعود یاد شد. وی همچنین در تلاش برای ثبت رکوردی جدید، قصد صعود به قله کی2، دشوارترین قله جهان را داشت که به دلیل شرایط نامساعد جوی موفق به این کار نشد. در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا تهران تندیسی به یاد وی ساخته شد. فیلم یا مستندی به نام لیلای بی لیلی که نسخهٔ اولیهٔ فیلم مربوطه، در ابتدا به سفارش باشگاه کوهنوردی دماوند تهیه شده بود تا در مراسم یادبود او به نمایش عمومی در آید که به دلیل مصاحبه بدون روسری در آخرین لحظات مراسم از پخش آن در سالن ممانعت به عمل آمد. این فیلم در مورد زندگی و مرگ لیلا اسفندیاری تهیه شده بود.

کوهنوردی لیلا اسفندیاری
کوهنوردی لیلا اسفندیاری
کوهنوردی لیلا اسفندیاری لیلا اسفندیاری کوهنوردی را از سال 81–1380 به صورت تفریحی آغاز کرده بود و نخستین صعود او قله توچال بود. در سال 81 به عضویت باشگاه اسکی و کوهنوردی دماوند در آمد. وی با این گروه توانست بیشتر قله‌های ایران را صعود کند و اغلب غارهای ایران را بپیماید. وی موفق شد 22 مرتبه قله دماوند را صعود نماید که این صعودها از 3 مسیر مختلف انجام شده است. وی همچنین در سال1386 با هم‌طنابی منیره رفیعی به عنوان نخستین صعود مستقل زنانه موفق به صعود دیواره علم‌کوه گشت. سال 1381 لیلا اسفندیاری به عنوان اولین زن ایرانی موفق به پیمایش کامل غار پراو، عمیق‌ترین غار ایران در استان کرمانشاه شد. در سال 1386 تصمیم می‌گیرد به غار ورونیکا، عمیق‌ترین غار دنیا در آبخازیا برود که در آنجا پلیس روسیه به دلیل ایرانی بودن، اجازه ورود وی و همراهانش را به آبخازیا را نمی‌دهد. بعد از این ناکامی وی تصمیم به برنامه‌ریزی صعود به نانگاپاربات می‌گیرد. اولین صعود وی به قلل بالای 8000 متر در سال 1387 و با صعود به قله نانگاپاربات (8126 متر) صورت گرفت. وی در ابتدا تصمیم به صعود انفرادی داشت ولی در ادامه دوستانش به نام‌های کاظم فریدیان، سامان نعمتی، سهند عقدایی، احسان پرتوی‌نیا، حسین ابوالحسنی و محمد نوروزی به وی ملحق شدند. این صعود به دلیل فقدان مدارک لازم برای اثبات صعود قله اصلی نانگاپاربات از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران مورد قبول قرار نگرفت. در این صعود سامان نعمتی، به دلیل جدا شدن از گروه و پنهان شدن به قصد ادامه تلاش برای صعود به قله و زمین‌گیر شدن در طوفان جان خود را از دست داد. برخی فعالان جامعه کوهنوردان ایران در اعتراض به آنچه برخورد غیرحرفه‌ای با بازگرداندن سامان نعمتی و حواشی مفقود شدن او نامیدند انتقاداتی به سرپرست و مربی فنی این صعود وارد کردند. در سال 1389 تلاش برای ثبت رکوردی جدید، قصد صعود به قله کی2، دشوارترین قله جهان را می‌گیرد که به دلیل شرایط نامساعد تا کمپ 2 به ارتفاع 7565 متری قله کی2 صعود می‌کند و همه گروه مجبور به بازگشت می‌شوند. وجه مشخص صعودهای وی به هیمالیا، تأمین هزینه صعودها شخصاً و بدون کمک‌های دولتی بوده‌است تا جایی که به گفته خود برای صعود به قله K2 مجبور شده‌است خانه خود را بفروشد.وی در طول دوران ورزشی‌اش 2 بار مجبور به جراحی دیسک کمر خود شد ولی با کمک پزشک متخصص دوباره به کوهنوردی حرفه‌ای بازگشت.

درگذشت لیلا اسفندیاری
درگذشت لیلا اسفندیاری

درگذشت لیلا اسفندیاری لیلا اسفندیاری که برای صعود به قله‌های گاشربروم 1و2 که به این کوهستان رفته بود، در دومین تلاش خود، در ساعت 14:15ظهر جمعه مورخ 31 تیر 1390 (22 ژوئیه 2011) موفق می‌شود قله گاشربروم 2 را صعود کند. اما در حین فرود دقایقی بعد در بازگشت تیمی (6 مرد و لیلا) از قله به سمت کمپ 3، در حدود ساعت 14:30 دو نیم بعد از ظهر به دلیل خستگی و از دست دادن تعادل خود از مسیر دشوار یخی زیر قله سقوط می‌کند و در حدود ارتفاع7800 متری در مکانی خارج ازمسیر در میان صخره‌ها، بین دو شیب یخی متوقف می‌شود. وصیت لیلا : او به دوستان و بستگان خود به صورت زبانی می‌گفت اگر در کوه جان خود را از دست دادم همانجا بگذارید بمانم نمی‌خواهم دیگران به خاطر من جانشان را به خطر بی اندازند، می‌خواهم بام جهان آرامگاه ابدی ام باشد. جسد وی در اذر ماه 1394 به صورت سالم و یخ زده پیدا شد . یک روز پس از درگذشت وی، خانواده اسفندیاری پیام تسلیتی منتشر کردند: شنیدن گسترش مرزهای محدود توانایی، مقابله با محرومیتهای قراردادی و اثبات شایستگی‌های زنان، آرمانهایی بودند که لیلا پرداختن به آنها را در کوهنوردی یافته بود، شنیدن خبر درگذشت لیلا بسیار تاسف‌بار بود و ما از این بابت متأثر هستیم و او تمامی فرصت‌ها و اندوختهٔ زندگی اش را صرف کوهنوردی کرد و سرانجام در جایی آرام گرفت که آرزویش را داشت. ما خانواده اسفندیاری با دلی آکنده از اندوه، به تصمیم لیلا در انتخابش احترام می‌گذاریم و بر اساس خواستهٔ خودش، پیکر پاکش را در همان نقط‌های که هست به کوه‌های بلند، پاک و پر برف گاشربروم می‌سپاریم. جایی که تا ابد چشم انداز زیبای کوهستان قراقروم را برای او به منظر خواهد داشت. «سخت زیست و زیبا رفت». خانواده لیلا اسفندیاری 1/ 1390/5

صعودهای لیلا اسفندیاری
صعودهای لیلا اسفندیاری

صعودهای لیلا اسفندیاری

 

 • 1381 پیمایش کامل غار پراو به عنوان اولین زن
 • 1381 تا 1386 صعود ده‌ها مسیر بر دیواره‌های علم کوه، بیستون، لجور، یافته، اخلمد، صفه، زنوز، کلاهک ماکو و...
 • 1385 صعود یخچال‌های سبلان و کسری
 • 1386 صعود یخچال دره یخار دماوند به عنوان اولین و تنها زن ایرانی
 • اولین صعود دیواره علم کوه با منیره رفیعی نخستین صعود مستقل زنانه
 • 1380 تا 1389 صعود زمستانه قله دماوند از مسیرهای مختلف
 • 1380 تا 1387 پیمایش زمستانه خط‌الراس البرز
 • 1386 سرپرستی نخستین گروه ایرانی و پیمایش کامل غار نمکدان، طولانی‌ترین غار نمکی جهان
 • 1387 صعود به قلهٔ نانگاپاربات به ارتفاع 8126 متر و سرپرستی گروه[12][13][14]
 • 1388 پیمایش غارهای جیتا، سینک هول بلا و آلبرت در لبنان
 • 1388 سرپرست برنامه اکتشاف غارهای میدان پرآو و اکتشاف غار میراث
 • 1388 شرکت در برنامه بین‌المللی اکتشاف غارهای مگالایای هند به عنوان نماینده ایران
 • 1389 شرکت در برنامه‌های اکتشافی غارهای انگرمینوسپیدان و غار جهان بین
 • 1389 تلاش برای صعود قله کی 2 دشوارترین کوه جهان و صعود به کمپ 2 تا ارتفاع 7565 متری
 • 1390 صعود به قله گاشربروم 2 به ارتفاع 8035 متر و جان باختن در راه بازگشت از قله در اثر سقوط
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی لیلا اسفندیاری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بیوگرافی لیلا اسفندیاری» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید