کد مطلب: 28808 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
لژیونر به چه کسانی گفته می شود؟

لژیونر به چه کسانی گفته می شود؟

لژیونر بازیکنی است که در باشگاه های خارجی بازی می کند. این کلمه در قدیم معنای دیگری داشت و امروزه در دنیای ورزش استفاده می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

لژیونر کلمه ای فرانسوی است و به طور کلی به بازیکنانی گفته می شود که در باشگاه هایی بجز باشگاه های کشور خود بازی می کنند. از واژه لژیونر در ورزش فوتبال یا هر ورزش دیگر نیز استفاده می شود. در این بخش از آسمونی با مفهوم لژیونر در ورزش آشنا می شوید. 

لژیونر چیست؟

لژیونر (légionnaire) به فوتبالیستی یا هر بازیکنی گفته می شود که در باشگاهی غیر از باشگاه‌ های کشور خودش بازی می کند. 

معنی لژیونر در لاتین

کلمه لژیونر در رم باستان معنی متفاوتی داشت. در ارتش روم سربازانی بودند که به آن ها  لژیونر گفته می‌شد. لژیونرها اصالتا رومی و در رده سنی جوانان قرار داشتند. لژیونر ها یونیفورم مخصوص به خود را داشتند که در جنگ ها از آن ها محافظت می‌ کرد. لژیونر ها در دسته های نظامی به نام لژیون نبرد می کردند که خود این دسته به دو بخش تقسیم می شد: لژیون ساده و لژیون عقاب. تاریخ شناسان با مطالعه اسناد و مدارکی که از گذشته باقی مانده است می گویند که هر لژیون ساده از 3000 لژیونر تشکیل شده بود.

لژیونر های فوتبال ایران

بیوک جدی کار اولین لژیونر فوتبال ایران و آسیا بود. جدی‌کار در ابتدا دروازه‌بان بود ولی با توجه به توانایی وی در استفاده از پای چپ خود، به توصیه علی دانایی‌فرد، به خط حمله منتقل گردید. جدی‌کار در سال 1957، با تیم ویکتوریا 89 برلین قرارداد سه ساله بست. با این حال، پس از 9 ماه به ایران برگشته و به تیم تاج تهران پیوست. وی نخستین لژیونر فوتبال ایران و آسیا است.

برای دیدن لیست کامل لژیونرهای ایرانی این پست را ببینید: لژیونر های ایرانی ( لیست کامل + عکس )

 

سامان قدوس (برنتفورد)

علیرضا جهانبخش ( برایتون اند هوو آلبیون)

رضا قوچان نژاد (زووله)

کریم انصاری فرد (آ.ا. ک آتن)

سردار آزمون ( زنیت سن پترزبورگ)

مرتضی پورعلی گنجی (شنژن)

کاوه رضایی (شارلوا)

امیر عابدزاده ( ماریتیمو پرتغال)

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «لژیونر به چه کسانی گفته می شود؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 2 = ?