کد مطلب: 55112 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بدنسازی را بیشتر بشناسید!

بدنسازی را بیشتر بشناسید!

بدنسازی و تناسب اندام یکی از رشته های ورزشی جذاب در دنیای امروزی است . بسیاری از جوانان، زنان و مردان تلاش می کنند با تمرینات ورزشی به اندامی  خوب و ورزیده دست یابند.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

امروزه بسیاری از ورزشکاران که به صورت حرفه ای ورزش می کنند در کنار تمرینات مخصوص رشته ورزشی خود به بدنسازی هم می پردازند تا عضلاتی قوی و قدرت بدنی بالایی داشته باشند. در این مطلب از آسمونی به طور جامع این ورزش را بررسی خواهیم کرد.

 

بدن سازی یا پرورش اندام (Bodybuilding) ورزشی است که امروزه در کشور ما بسیار رایج شده است. تاریخچه ی این ورزش به سال 1946 بر میگردد که فدراسیون جهانی بدن‌سازی و تناسب‌اندام (IFBB) توسط بن و جو ویدر راه اندازی شد. این فدراسیون  بالاترین سطح از مسابقات بدن‌سازی در جهان را برگزار می‌کند که مستر المپیا مهمترین و معتبرترین مسابقه جهانی در رشته پرورش ‌اندام نیز تحت پوشش این فدراسیون قرار دارد. اولین چیزی که بعد از شنیدن واژه بدنسازی در ذهن بسیاری از افراد نقش می بندد دمبل و وزنه و بدنی غول پیکر است. برای از بین رفتن این دیدگاه غلط باید بدانید که هدف اصلی این ورزش، افزایش استقامت، حجم و توان عضلات بدن است. این ورزش بطورکلی از سه استراژی اصلی شامل به حداکثر رسانذن قدرت از طریق وزنه ها، تاکید بر تغذیه تخصصی و استراحت دادن کافی به بدن، به عضله سازی و تناسب اندام شما کمک می کند. هم چنین، کسانی که افزایش وزن و یا کاهش وزن دارند، می توانند به کمک بدنسازی به اندام ایده آل خود برسند.

همواره نظرات متفاوتی در مورد بهترین روش‌های تمرینی و بهترین راه‌ها برای رسیدن به موفقیت در بدنسازی وجود دارد که منجر به سردرگمی افرادی می‌شود که می‌خواهند در این راه قدم بگذارند. برای مثال بسیاری بر این باورند که مصرف هرگونه چربی در بدنسازی ممنوع است، در حالی که مصرف چربی های مناسب و کافی در افزایش سلامتی و پرورش اندام موثر است. از طرفی دیگر، بدنسازی از ضعف عضلانی نیز جلوگیری می کند. بسیاری از ورزشکاران در رشته های تخصصی خود چند نوبت تمرین بدنسازی به منظور تقویت عضلات درگیر انجام می دهند. در واقع با انجام مداوم تمرینات بدنسازی می‌توان تراکم استخوان‌ها را افزایش داد و همچنین خطر پوکی استخوان را از دور کرد. ورزش بدنسازی موجب آزاد شدن هورمون های شادی و ضد استرس از مغز می شود و همچنین در گردش خون تاثیر بسزایی دارد و خون رسانی به مغز را بیشتر می کند. متاسفانه در کنار افزایش تمایل افراد به بدنسازی، عده‌ای ورزشکاران را به مصرف انواع مکمل های غیرمجاز و حتی تزریق هورمون تشویق می کنند؛ کاملاً مشخص است که مصرف بی‌رویه این مکمل‌ها، باعث بروز چه مشکلاتی برای افراد می‌شوند. پس مراقب باشید و صرفاً با هدف افزایش سطح سلامت بدن خود ورزش کنید.

یکی از نکات مهمی که باید به آن اشاره کرد، نحوه انجام صحیح حرکات بدنسازی است. شما می توانید دستورالعمل مناسب خود را از یک منبع معتبر مانند وب سایت های حرفه ای بدنسازی، مربی های بدنسازی و یا کتاب های بدنسازی جست و جو کنید. از طرفی، در ورزش بدنسازی، برنامه غذایی بدنسازی از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که عضلات از پروتئین ساخته شده اند، برای رشد بیشتر هم به پروتئین نیاز دارند از طرفی هم بدن برای تولید انرژی باید قند بسوزاند. مصرف ویتامین ها و سبزیجات به بهتر شدن متابولیسم بدن کمک شایانی می کنند.

 

معرفی نویسنده:

کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی هستم. اگه به دنیای هنر و ادبیات و آموزش زبان علاقه دارید، با من همراه باشید. تو آسمونی قراره چیزای زیادی یاد بگیریم.

ثبت نظر درباره «بدنسازی را بیشتر بشناسید!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?