کد مطلب: 10421 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شب های قدر 1401 و 2022

شب های قدر 1401 و 2022

یکی از شب های مهم مذهبی در ایران و جهان، شب های مبارک قدر در ماه رمضان است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شب های قدر (Shabe Qadr  یا Laylat al-Qadr) چه شب هایی در سال است؟

این سوال خیلی ها در ایام ماه رمضان می باشد، در این بخش آسمونی تاریخ دقیق شب های قدر را درج نموده ایم، همچنین در ادامه با شب قدر بیشتر آشنا می شوید.

qadr-nights
qadr-nights

تاریخ شب های قدر

شب های قدر در ماه رمضان 1401 در روزهای چهارشنبه 31 فروردین 1401 مصادف با 18 رمضان 1443 قمری برابر 20 آوریل 2022 میلادی ، جمعه 2 اردیبهشت 1401 مصادف با 20 رمضان 1443 قمری برابر 22 آوریل 2022 میلادی ، یکشنبه 4 اردیبهشت 1401 مصادف با 22 رمضان 1443 قمری برابر 24 آوریل 2022 میلادی است.

به مدت زمان اذان مغرب تا اذان صبح شب قدر می گویند (برای مثال از اذان مغرب 31 فروردین تا اذان صبح 1 اردیبهشت)

پیامبر (ص): «هر کس شب قدر را بیدار بماند گناهانش آمرزیده می‌شود حتی اگر تعداد آنها به تعداد ستارگان آسمان و به سنگینی کوه‌ها باشد…» شبی بهتر از هزار ماه امام علی علیه السلام می فرماید: فرصت، چون ابر می گذرد. پس فرصت های خوب را غنیمت شمرید. (منتخب میزان الحکمه) فرصت هایی که در زندگی برای انسان پیش می آید مثل طلا و بلکه ارزشمندتر است و باید قدر آن ها را دانست یکی از این فرصت ها شب قدر است اما با چه عملی می توان نهایت استفاده را از این شب برد؟

اعمال مشترک

1- غسل کردن که بهتر است مقارن غروب آفتاب غسل کرده و نماز عشا با غسل خوانده شود. 2- خواندن 2 رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره‌ی توحید را خوانده و بعد از نماز هفتاد مرتبه گفته شود: اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ. 3- قرآن مجید را باز کرده و در مقابل خود گذاشته و دعای زیر را بخوانید و بعد از آن حاجت خود را از خدا بخواهید.

beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94
4- مصحف شریف (قرآن کریم) را بر سر گرفته و مناجات زیر را بخوانید و بعد از آن حاجت خود را از خدا بخواهید:
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(1)
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(1)
5- زیارت بارگاه امام‌حسین(ع) و خواندن زیارت آن حضرت:

beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(2)
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(2)

6- احیا داشتن (بیدار ماندن و عبادت کردن) در این شب‌ها. در روایات بسیاری از پیامبر(ص) و معصومین(ع) نقل شده است هر کس شب قدر را احیا کند، گناهان او آمرزیده شود. 7- فضیلت و پاداش بسیار دارد که صد رکعت نماز خوانده شود و بهتر است که در هر رکعت بعد از سوره‌ی مبارک حمد، ده مرتبه سوره‌ی توحید خوانده شود. 8- خواندن دعای زیر و طلب بخشش و رحمت از خدا برای گشایش امور مسلمین و خلق خدا:

beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(3)
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(3)
در این شب‌های مبارک، اعمال زیر نیز سفارش شده است:

1- خواندن 2 رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت 2- خواندن 2 رکعت نماز برای شادی روح همه‌ی درگذشتگان و اسیران خاک و 25 بار گفتن ذکر “اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات” 3- خواندن 2 رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر(ص) و خواندن دعای توسل 4- خواندن 2 رکعت نماز حضرت زهرا(س): در رکعت اول بعد از حمد صد مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید 5- خواندن سوره‌های مبارک دخان و قدر  

اعمال شب نوزدهم:

1- صد مرتبه گفته شود: “اَستَغفُرِاللهَ رَبی وَ اَتوبُ اِلَیه” 2- صد مرتبه گفته شود: “اَللّهُمَّ العَن قَتَلَهَ اَمیرَالمومنینَ” 3- خواندن دعاهای زیر:

beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(4)
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(4)
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(5)
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(5)
اعمال شب بیست و یکم:

1- خواندن دعای جوشن‌کبیر 2- خواندن دعای زیر:

beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(6)
beginning-the-night-ghadr-of-ramadan-94(6)
اعمال شب بیست و سوم:

1- خواندن سوره‌های مبارک عنکبوت، روم و دخان 2- هزار مرتبه خواندن سوره‌ی قدر 3- خواندن دعاهای جوشن‌کبیر، مکارم‌الاخلاق و افتتاح 4- خواندن دعای فرج “أَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنْ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلی آبائِهِ فِی هذهِ السَّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَه وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلِیلاً وَعَیْناً حَتَّی تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فِیها طَوِیلاً َ” 5- خواندن 8 رکعت نماز و طلب استغفار و دعا برای خلق خدا

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «شب های قدر 1401 و 2022»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 8 = ?