کد مطلب: 40964 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
7 اسفند؛ روز وکیل مدافع

7 اسفند؛ روز وکیل مدافع

7 اسفند و همزمان با سالروز استقلال کانون وکلا به عنوان روز وکیل مدافع انتخاب شده است. این روز را به تمامی وکلای ایران تبریک و شاد باش عرض می نماییم.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز بزرگداشت «وکیل مدافع» 7 اسفند ماه می باشد که این روز به مناسبت استقلال کانون وکلا در سال 1331 تصویب شده است.

اما بنا بر دلایل نامشخص این روز مقدس در تقویم رسمی ایران ثبت نشده است. از اول اسفند ماه تا تاریخ 7 این ماه را هفته بزرگداشت وکیل مدافع مینامیم.

7 اسفند، روز وکیل مدافع
7 اسفند، روز وکیل مدافع

 

در تاریخ 7 اسفند ماه در سال 1331 لایحه استقلال وکلا با پافشاریی های دکتر مصدق تصویب شد. اما متاسفانه تا به امروز تاریخ روز وکیل در کمتر تقویم رسمی کشور به چشم می خورد در صورتی که این روز مقدس باید به عنوان روز وکیل و بزرگداشت روز وکیل در تقویم ایران ثبت شود.

این مورد در حالی است که در تقویم ایران بزرگداشت روز هایی چون پزشک، معلم ، پرستار ،مهندس ،کارگر و.... ثبت شده اما هیچ خبری از روز وکیل مدافع نیست..

واقعا جالب است که این شغل مقدس نباید در تقویم ایران ثبت شده باشد... نمیتوان منکر آن شد که مردم عادی همراه و پشت و پناهی جز وکیل مدافع در برابر قاضی و مشکلات قانونی خود ندارند.

با توجه به تلاش هایی که برای خصوصی‌سازی بسیاری از زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … می‌شود، در بعضی مواقع استقلال کانون وکلا زیر پا گذاشته می‌شود.

گرچه این روز نقطه عطف تاریخ حقوق این سرزمین به شمار می‌رود، اما گویا وکالت در نگاه متصدیان امور کشور ارج و مقامی ندارد تا در تقویم رسمی کشور به ثبت رسانند.

7 اسفند، روز وکیل مدافع
7 اسفند، روز وکیل مدافع

 

این بی‌مهری‌ها‌ نه جایگاه وکیل را تنزل می‌دهد و نه از شرافت شغل وکالت می‌کاهد، بلکه گوشه‌ای از مظلومیت وکلا و تضییع حق وکلا را در ساختار قضایی کشور جلوه‌گر می‌کند.

اما باز هم این شغل شریف جایگاه ویژه خود را از دست نداده و دارای احترام ویژه ای است. و ما از 1 اسفند ماه تا 7اسفند ماه را که روز وکیل مدافع است هفته بزرگ داشت وکیل مدافع میدانیم و از تمام وکلا قدردانی و تشکر ویژه میکنیم.

هر ساله تعداد دانشجویان زیادی از جمله دانشجویان حقوق برای رسیدن به این جایگاه ویژه تلاش بسیار میکنند اما هر سال فیلتر و ناحقی های این جایگاه بیشتر شده و رسیدن به این هدف را سخت تر و پرمشقت تر میکند اما باز هم علاقه مندان به این شغل مقدس دست از هدف نکشیده و برای رسیدن به این شغل شریف تلاش خود را بسیار بیشتر از قبل می کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره 7 اسفند؛ روز وکیل مدافع فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

دانش آموخته مهندسی معدن و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار
علاقمند به مباحث مدیریتی و سازمانی، سینما، هنر های انتزاعی و بازی های رایانه ای
آخرین نوشته های بنده در باب اخبار و رویدادهای ایران و جهان را می توانید در بخش های تازه های آسمونی و کیوسک مشاهده نمایید.

نظر خود را درباره «7 اسفند؛ روز وکیل مدافع» در کادر زیر بنویسید :

7 - 4 = ?