موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران: پیش بینی زلزله و آب و هوا | آسمونی
کد مطلب: 29927 درج نظر
موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران دارای سه بخش زلزله شناسی، ژئومغناطیس و گرانی سنجی است و در زمینه های آموزشی، پژوهشی و کاربردی علم ژئوفیزیک فعالیت دارد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

مرکز لرزه نگاری کشوری (موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران) آخرین زمین لرزه ها را ثبت می کند. آسمونی در این بخش به معرفی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران می پردازد. دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

ژئوفیزیک یک واژه انگلیسی، به معنای جو و اقیانوس، و علم فیزیک زمین است. ویژگی های مختلف فیزیکی کره زمین توسط این دانش مورد بررسی قرار می گیرد.

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران یکی از مراکز آموزشی و پزوهشی وابسته به دانشگاه تهران است. این مؤسسه مسئولیت تهیه و تنظیم تقویم رسمی ایران را برعهده دارد.

تاریخچه مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

مؤسسه ژئوفیزیک در ابتدا با سه بخش فعالیت خود را آغاز کرد و بعد فعالیت‌های محض، کاربردی و آموزشی مربوط به ژئوفیزیک را به برنامه خود اضافه کرد. در سال 1369 هیئت امنای دانشگاه تهران با تأسیس 2 گروه ژئوفیزیک و فیزیک فضا موافقت کرد. با تصویب هیئت وزرا در تیر ماه سال1379، مؤسسه ژئوفیزیک مسئولیت تهیه و تنظیم تقویم رسمی ایران را برعهده دارد که توسط شورایی (مؤسسه تقویم ژئوفیزیک دانشگاه تهران) در مرکز تقویم دانشگاه تهران تنظیم می‌شود.

همچنین با تصویب هیئت وزیران، در آذر ماه سال 1382، مدیریت داده‌های لرزه ای کشور بر عهده مؤسسه ژئوفیزیک نهاده شد و مؤسسه ژئوفیزیک مسئولیت خبررسانی فوری و شبانه‌روزی زمین لرزه را به مراکز دولتی بر عهده گرفت. در حال حاضر مؤسسه ژئوفیزیک شامل گروه‌های آموزشی فیزیک زمین و فیزیک فضا می‌باشد. این 2 گروه در رشته ژئوفیزیک با 5 گرایش کارشناسی ارشد و4 گرایش دکتری و رشته فیزیک فضا در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری با 4 بخش تحقیقاتی ازن و آلودگی هوا، فیزیک خورشیدی و نجوم، هواشناسی و یونسفر دانشجو می‌پذیرد.

گروه‌های آموزشی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

  • گروه فیزیک زمین
  • گروه فیزیک فضا

فعالیت‌های پژوهشی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

با داشتن بخش‌های مختلف تحقیقاتی، مؤسسه ژئوفیزیک بستر مناسبی را برای تحقیقاتی در زمینه ثبت ژئولوژیکی، رصد و بازسازی حالت فعلی زمین فراهم اورده‌است و در نتیجه پروژه‌های تحقیقاتی این مؤسسه بر آن است که اصولی را برای پیشبینی‌های درستی از وضعیت و شرایط آینده جوی بدست آورد. با پروژه‌های تحقیقاتی صورت گرفته این مؤسسه توانسته‌است که عضویت مراکز و انجمن‌های علمی از قبیل IUGG, IAU, COSPAR, IASPEI, IAHS, IAGA, IAMAS را کسب کند.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران
موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

امکانات آموزشی و پژوهشی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

  • کتابخانه
  • سایت کامپیوتر
  • مجله «فیزیک زمین و فضا»
  • آزمایشگاه‌ها و تجهیزات مختلف
  • مرکز تقویم دانشگاه تهران
  • مرکز لرزه‌نگاری کشور
  • بخش‌های مختلف تحقیقاتی، ایستگاه‌های هواشناسی و رصدخانه

 

مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفيزیک، دانشگاه تهران:

http://irsc.ut.ac.ir/index.php?lang=fa

 

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

فارغ‌التحصیل از رشته کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آبادان
شیفته کتاب، سفر و دلخوشی‌های کوچک
Change YOURSELF; So You Have Done Your Part In Changing The WORLD! ✌

ثبت نظر درباره «موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 5 = ?