مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  39306 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخچه لپ تاپ

تاریخچه لپ تاپ

همانطور که می دانید لپ تاپ و کامپیوتر تاریخچه بسیار طولانی دارند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آشنایی با کامپیوتر دستی یا لپ تاپ

رایانه کیفی یا لپ‌تاپ یا نوت‌بوک، به رایانه شخصی کوچک و تقریباً سبک گفته می‌شود. وزن آن معمولاً بین 1 تا 7 کیلو است که به اندازه و مواد مصرف شده در ساخت آن بستگی دارد. این رایانه کوچک‌تر از رایانه‌های رومیزی است و می‌تواند با یک باتری کار کند یا از یک آداپتور AC/DC خارجی تغذیه شود. بسیاری از آن‌ها چند سلول 3 ولت دارند که در اجرای عملکرد ساعت و دیگر فرایندها در هنگام قطع برق مفید است. لپ‌تاپ‌ها به‌طور کلی دارای همان اجزایی هستند که در یک رایانه رومیزی وجود دارد ولی با این تفاوت که تا جای ممکن از وزن و اندازه آن‌ها کاسته شده‌است. لپ‌تاپ‌ها دارای صفحه نمایش بلور مایع هستند و چند طرح حافظه در آن‌ها برای RAM در نظر گرفته شده‌است. لپ‌تاپ‌ها دارای یک صفحه کلید سرخود هستند و یک ماوس نیز روی صفحه زیرین ولی می‌توان صفحه‌کلید و ماوس خارجی و جداگانه نیز به آن‌ها متصل کرد.

در یک لپ‌تاپ استاندارد همه اجزا و ورودی‌ها و خروجی‌هایی که در یک رایانه رومیزی دیده می‌شوند با هم ترکیب شده و یک واحد را به وجود می‌آورند. این اجزا عبارتند از: نمایشگر رایانه، بلندگوی رایانه، صفحه‌کلید، دیسک‌گردان نوری، الخ لپ‌تاپ‌های سال 2016 وب‌بین و میکروفون را نیز درون خود دارند. بعضی از لپ‌تاپ‌های سال 2016 دارای صفحه لمسی هستند. لپ‌تاپ‌ها معمولاً شارژر دارند. ویژگی‌های سخت‌افزاری لپ‌تاپ‌ها با توجه به مدل، ساخت و قیمت متفاوت است.

قبل از توسعه رایانه نوت بوک و لپ‌تاپ، عقاید مشابه ارائه شد مانند: الن کی که Xerox pare را در اوایل 1970 راه‌اندازی کرد. نخستین رایانه پرتابل در 1981 معرفی شد و در آن از سیستم‌عامل CP/M استفاده شد. اگر چه این رایانه خیلی سنگین و بزرگ بود و مانیتور کوچک CRT داشت اثر زیادی در تجارت داشته‌است. این‌ها اولین رایانه‌های پرتابل بوده‌اند و Xerox note دوباره در PARC در 1976 توسعه یافت.
آزبورن 1 اندازه چرخ خیاطی پرتابل را داشت و توانست برای هواپیماهای تجاری استفاده شود. با این وجود نمی‌توان آن را با باتری راه‌اندازی کرد. در سال 1982 کایروپ نوع دوم سیستم را عرضه کرد که براساس CP/M طراحی شده‌است. این سیستم دو برابر درایو فلاپی می‌باشد و می‌تواند ظرفیت 2 برابر تولید کند.
یک موفقیت مربوط به Compag بود که اولین محصول آن در 1983 عرضه شد. رایانه IBM یک سیستم استاندارد می‌باشد و می‌تواند از نوع Dsborne به‌شمار رود. توان AC در راه‌اندازی آن استفاده خواهد شد. استفاده از داس یک ویژگی از IBM می‌باشد که با pc سازگاری ندارد.
یک ماشین دیگر در سال 1981 عرضه شد و در سال 1983 به نام Epson hx20 معرفی گردید. ویژگی این ماشین صفحه کلید 68 بیتی و داشتن باتری از جنس کادمیوم نیکل بود. صفحه نمایش LCD در حدود 4 خط متن را با 20 کاراکتر نشان می‌دهد. پرینتر ماتریس نقطه‌ای 24 ستون به نام ترجمه گر BASIC و 16KB از RAM همگی نقش مهم در این روند دارند.

laptop واقعی یک grid 1101 بود که توسط موگارید در 1980–1979 عرضه شد. این سیستم طرح کنترلی دارد و صفحه نمایش مسطح آن می‌تواند خمیده شود. آن‌ها با چند باتری عمل می‌کنند که به صفحه نمایش پلاسمای 200×320 پیکسل مجهز هستند. با این وجود در ارتش آمریکا و ناسا از طرح فضایی در طی 1980 استفاده شد. سازندگان grid بازده ویژه حق خود را بدست آوردند و این نوآوری متداول شد. این شرکت از دو laptop دیگر نیز استفاده کرده‌است؛ که sharppc 500 و gavilan sc نام دارند. آن‌ها در سال 1983 و 1984 فروخته شدند. این سیستم به نام laptop معروف است. این می‌تواند به ابزار تماسی که بر صفحه کلید قرار دارند مجهز شود. آن‌ها مانند GRID کیس کوچک دارند ولی سازگاری IBM در آن‌ها زیاد است. آن‌ها قدرت اجرایی با هر نرم‌افزاری را دارا هستند. آن‌ها صفحه نمایش LCP دارند و می‌توانند به پرینتر خارجی وصل شوند. Delmont که در 1984 عرضه شد مانند gaveling است که در 186–8 Intel استفاده گردید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره تاریخچه لپ تاپ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تاریخچه لپ تاپ» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید