مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  42201 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
دریاچه ارومیه سیراب شد

دریاچه ارومیه سیراب شد

به گزارش آسمونی:باران‌های اخیر تاثیرات بسیار مثبتی را در دریاچه ارومیه گذاشته، به‌گونه‌ای که وضعیت این...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

دریاچه ارومیه سیراب شد
دریاچه ارومیه سیراب شد

به گزارش آسمونی:باران‌های اخیر تاثیرات بسیار مثبتی را در دریاچه ارومیه گذاشته، به‌گونه‌ای که وضعیت این دریاچه بسیار بهبود یافته است.

بر اساس آمار از ابتدای سال آبی تا هفته گذشته، دریاچه ارومیه 55 سانتی‌متر افزایش ارتفاع داشته که از نظر کارشناسان عدد بسیار قابل قبولی بوده است. بر این اساس، حدود 1.3 میلیارد مترمکعب به ذخایر آب دریاچه ارومیه اضافه شده بود و به گفته محمد حاج‌رسولی‌ها - مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران - وسعت این دریاچه حدود 520 کیلومتر مربع افزایش یافت.

اما جدیدترین اطلاعات حاکی از این است که مساحت دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه سال گذشته، 647 کیلومتر مربع و نسبت به اول مهر سال گذشته، 1201 کیلومتر مربع افزایش نشان می‌دهد، این در حالی است که با افزایش مساحت دریاچه به میزان تبخیر دریاچه نیز افزوده می‌شود.

به گفته عقیل اقدسی - مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی -، حجم دریاچه در تاریخ 30 فروردین ماه سال گذشته، یک میلیارد و 940 میلیون متر مکعب بوده که این میزان در حال حاضر سه میلیارد و 840 میلیون متر مکعب است و نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک میلیارد و 850 میلیون متر مکعب و نسبت به اول مهر سال گذشته، دو میلیارد و 790 میلیون متر مکعب افزایش نشان می‌دهد.

بر این اساس، در پی بارندگی‌های اخیر و رهاسازی آب سدهای استان، تراز دریاچه ارومیه طبق آمار 30 فروردین ماه سال جاری به 1271 متر و 42 سانتی متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 70 سانتی متر و نسبت به اول مهر 1397، یک متر و 17 سانتی متر افزایش دارد.

تراز دریاچه ارومیه 118 سانتی متر افزایش یافته است. سطح تراز دریاچه ارومیه در 30 فروردین ماه سال جاری، 1271.45 متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد بوده که نسبت به ابتدای سالی آبی 98-97 (با تراز 1270/74)، 118 سانتی متر افزایش داشته است.

همچنین پیش از این فرهاد سرخوش - مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه - پیش از این به ایسنا گفته بود که حجم آب دریاچه ارومیه بیش از یک میلیارد مترمکعب افزایش یافته و تراز فعلی دریاچه ارومیه 1271.19 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 45 سانتی‌متر افزایش داشته است.

منبع: ایسنا

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره دریاچه ارومیه سیراب شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «دریاچه ارومیه سیراب شد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید