کد مطلب:  57509 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
باز هم کمبود روغن خوراکی در بازار / علت چیست؟

باز هم کمبود روغن خوراکی در بازار / علت چیست؟

یزدان سیف: عرضه روغن کم نشده، اما تقاضای کاذب ناشی از تورم انتظاری شکل گرفته است.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

باز هم ماجرای کمبود روغن خوراکی و معلوم نشدن علت اصلی این کمبودها که باعث مشکلاتی برای مردم شده است.

یزدان سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی، سه شنبه شب در بخش خبری 21 شبکه یک سیما حضور یافت.

باز هم کمبود روغن خوراکی در بازار / علت چیست؟
باز هم کمبود روغن خوراکی در بازار / علت چیست؟

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای یزدان سیف با حضور در تحریریه بخش خبری 21 شبکه یک سیما با اشاره به اینکه مولفه‌های متغیر زیادی بر روی بازار اثر دارد، افزود: از ابتدای امسال حدود یک میلیون و 600 هزار تن روغن خام در اختیار کارخانجات روغن نباتی کشور قرار داده و تولید شده است.

وی با بیان اینکه متوسط سه سال گذشته مصرف روغن در کشور حدود یک میلیون و 700 هزار تن در سال است، گفت: بنابراین در 10 ماه گذشته حتی بیشتر از نیاز کشور، تولید و توزیع روغن داشتیم.

آقای سیف افزود: با توجه به مشکلات ارزی و تحریم، واردات روغن 432 هزار تن کاهش یافت، اما به واسطه تدابیر دولت، ​ در این مدت 532 هزار تن از محل ذخایر راهبردی توزیع کردیم و در عرضه کالا مشکلی نداریم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: حدود دو ماه است که به صورت متراکم، انتظارات تورمی به ویژه در بازار کالا‌های اساسی در جامعه بالا رفته است.

آقای سیف ادامه داد: دو تا سه ماه در کمیسیون تلفیق در حال بحث هستیم که می‌خواهیم ارز 4200 تومانی روغن و کالای اساسی را حذف و یارانه را نقدی پرداخت کنیم و این موضوع موجب افزایش تقاضا به ویژه در بخش صنعت شده است.

وی اضافه کرد: بیشترین کمبود در روغن نیمه جامد است که مصرف مشترک میان خانوار و صنعت است و به شدت مصارف صنعت، بالا رفته است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: انتظارات تورمی در موضوع تقاضا، ​امری انکار ناپذیر است و اکنون انتظارات تورمی برای مردم ایجاد شده است در حالی که دولت در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار، هیچ تصمیمی برای تغییر نرخ ارز کالا‌های اساسی نگرفته است.

وی افزود: پس از رای نیاوردن ترامپ، حس می‌کنیم نیازمند رسیدن به آرامش هستیم تا بتوانیم متغیرهایمان را در یک وضع با ثبات تری ببینیم و تصمیم بگیریم لذا تصمیمی برای تغییر نرخ ارز روغن وجود ندارد.

آقای سیف با اشاره به اینکه روغن‌ها به صورت فله یا به صورت حلب‌های 17 کیلیویی قابل نگهداری است، بیش از 100 هزار تن روغن در کارخانجات کشور موجود و بیش از 400 هزار تن روغن خام در بنادر کشور دپو شده است.

او با اشاره به اینکه عرضه روغن کم نشده، اما تقاضای کاذب ناشی از تورم انتظاری شکل گرفته است، اضافه کرد: نگاه تصمیم گیران کشور به موضوع اقتصادی، نگاه حسابداری نباشد بلکه اقتصاد، علم رفتار است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در ماه مهر حمله سایبری در بنادر شد و خروج روغن از گمرکات به مدت 10 روز متوقف شد بنابراین در آن زمان کمبود عرضه داشتیم، اما اکنون کمبود عرضه نداریم.

آقای سیف اضافه کرد: روغن مورد نیاز کشور تا پایان مرداد خریداری و تامین شده و در حال ورود به​ کشور است و در بنادر هم وجود دارد.

نظر خود را درباره «باز هم کمبود روغن خوراکی در بازار / علت چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید