کد مطلب:  32185 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
30 فروردین؛ روز آزمایشگاه

30 فروردین؛ روز آزمایشگاه

30 فروردین ، روز آزمایشگاه است. این روز به مناسبت بزرگداشت حکیم جرجانی به عنوان روز آزمایشگاه نامیده شده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

سی ام فروردین "روز آزمایشگاه" روز بزرگداشت "جرجانی " آزمایشگر، پژوهنده، پزشک نابغه و تیزهوشی است که پزشکی تنها یکی از دانش‌های او بود.

 او در عرفان و فلسفه وادبیات پارسی نیز سر آمد روزگار خود بود. بزرگترین فرهنگ نامه زمان خویش را هم اونوشت. بسیاری از بیماری‌ها را برای نخستین بار هم اوتوصیف کرد و در حدود 1000 سال پیش روش‌های آزمایشگاهی نوینی را ابداع کرد!...و با کتابش" ذخیره خوارزمشاهی"، زبان علمی‌پارسی را جان دوباره ای بخشید.

شاید نام گذاری این روز به یاد او کمترین کارنسلی قدرشناس و میهن دوست باشد. جرجانی را می‌توان دنباله روی" برزویه"، طبیب بزرگ ایرانی روزگار ساسانیان دانست. او همان خدمتی را به زبان پارسی کرد که پیش از اوفردوسی به تاریخ ایران و سهروردی به عرفان ایرانی نموده بودند...

کتاب " ذخیره خوارزمشاهی" جرجانی به لحاظ ادبی شاهکاری بی نظیر در نثر پارسی است خورشیدتابان و آسمان پر ستاره ایران، همواره الهام بخش بزرگان و اندیشمندانی بوده که روزگار هرگز آنان و آثارشان را به دست فراموشی نخواهد سپرد. بزرگانی که بیش از آنکه طبابت بدانند" حکمت" می‌دانستند.

آنان آموخته بودند که چگونه باید دوست را یافت،عشق ورزید و چگونه باید پویایی زندگی را به تماشا نشست. روز آزمایشگاه، روز پاسداشت انسان‌های متعالی است، انسانهائی که در دوره‌های مختلف و در فراز و نشیب‌های این مرز و بوم، آینه وار در خدمت دردمندان بوده اند.

: برای دریافت مشاوره درباره 30 فروردین؛ روز آزمایشگاه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «30 فروردین؛ روز آزمایشگاه» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید