کد مطلب: 10818 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس

شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس

شركت دانش ­بنيان به شركتي گفته مي­شود كه از %1 تا %100 سهام آن متعلق به يك دانشگاه يا واحد پژوهشي و یا از 51 تا 100...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

knowledge-company
knowledge-company

شرکت دانش ­بنیان به شرکتی گفته می­شود که از %1 تا %100 سهام آن متعلق به یک دانشگاه یا واحد پژوهشی و یا از 51 تا 100 درصد آن متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه­ها یا واحدهای پژوهشی باشد. در صورتی که سهام دانشگاه کمتر از %50 باشد شرکت دانش ­بنیان خصوصی است و در غیر اینصورت شرکت دانش بنیان دولتی است.


اهداف شرکت­های دانش­ بنیان :

1- جذب و تبدیل ایده‌ها به محصول و مشاغل پایدار.

2- هم‌افزایی علم و ثروت (تجاری‌سازی علم و دانش).

3- تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی.

4- توانمندسازی دانش‌آموختگان به منظور ورود به فضای کسب‌وکار.

5- حمایت، هدایت و سمت‌دهی در جهت نوآوری‌ها و تولید فناوری‌های برتر.

6- ایجاد زمینه برای به‌کارگیری هرچه بیشتر توانمندی‌های دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی در جامعه.

7- ترغیب متخصصین، نوآوران، مخترعان، اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر در رفع نیازهای جامعه برای ترویج فرهنگ تجاری‌سازی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی.

8- تشویق بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی به بهره‌گیری از یافته‌های پژوهشی و فناوری‌های شکل‌یافته در مراکز پژوهشی.

9- ارتقای فرهنگ عمومی کارآفرینی.

knowledge-company(2)
knowledge-company(2)

چگونگی ایجاد شرکت­های دانش­ بنیان :

دانشگاه­ ها و واحدهای پژوهشی پس از تصویب امکان تاسیس شرکت­های دانش­ بنیان در آیین­نامه­ ی مالی و معاملاتی خود در هیات امنا، می­ توانند شروع به تشکیل شرکت­ های دانش­ بنیان نمایند. هر شرکت دانش­ بنیان به پیشنهاد تعدادی از اعضا­ی هیات علمی و تصویب دانشگاه یا واحد پژوهشی تاسیس خواهد شد و یا توسط دانشگاه و واحد پژوهشی به اعضا­ی هیات علمی پیشنهاد می­ شود. دانشگاه­ ها و واحدهای پژوهشی به صورت­ های زیر می­ توانند در شرکت­ های دانش­ بنیان سهامدار باشند:

* به جهت اعتبار دانشگاه یا واحد پژوهشی، بخشی از سهام شرکت دانش­ بنیان به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی می­ شود. (حداقل 5 درصد)

* به دلیل استفاده از مورد یا موارد مشخصی از یافته­ های پژوهشی دانشگاه یا واحد پژوهشی در شرکت،‌ بخشی از سهام شرکت با توافق سهامداران (دانشگاه یا واحد پژوهشی و دیگر سهامداران حقیقی یا حقوقی) به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی می­ شود. (در هر مورد استفاده، بنا بر ارزش موضوع استفاده شده، سهام مربوطه می­ تواند از 1 تا 100 درصد باشد.)

* به علت سرمایه­ گذاری مستقیم دانشگاه، بخشی از سهام شرکت دانش­ بنیان به نام دانشگاه است. (درصد، متناسب با میزان سرمایه­ گذاری است.)

* به جهت خدمات دیگری که دانشگاه به شرکت دانش­ بنیان ارایه می­ دهد، بخشی از سهام به نام دانشگاه می­ شود. (متناسب با میزان خدمات)پ

* اگر شرکت دانش­ بنیان دولتی باشد، بدون نیاز به ارایه­ ی هیچ خدماتی، حداقل50 درصد سهام به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی است.

* هر دانشگاه در سال نخست می­ تواند یک شرکت مادر تخصصی راه­ اندازی کند.

* ایجاد این شرکت­ ها با همکاری شهرداری­ ها یا مشارکت دانشگاه­ های منطقه در اولویت می­ باشد.

knowledge-company(1)
knowledge-company(1)

تبصره1: شرکت دانش­ بنیان بصورت شرکتی و مستقل از تشکیلات دانشگاه اداره می­ شود و دانشگاه به میزان سهامی که در شرکت دانش­ بنیان دارد، در مدیریت آن تاثیر­گذار بوده و در سود و ضرر آن شریک است.

تبصره 2: سازمان­ های حقوقی (خصوصی یا دولتی) خارج از دانشگاه، متناسب با میزان سرمایه­ گذاری خود، می­ توانند سهامدار شرکت دانش­ بنیان باشند. (شکل­ گیری شرکت­ های دانش­ بنیان با مشارکت صنایع دولتی یا خصوصی و دستگاه­ ها و سازمان­ های اجرایی در موفقیت آنها تاثیر دارد.) در صورتی که بیش از50 درصد سهام این­گونه شرکت­ ها دولتی باشد، باید به تصویب هیات وزیران برسد.

تبصره 3: رییس و معاونین دانشگاه و واحد پژوهشی در زمان تصدی مسوولیت، می­ توانند سهامدار شرکت­های دانش­ بنیان شوند؛ و لیکن هیات مدیره و مدیر عاملی این­گونه شرکت­ ها را تا زمان تصدی مسوولیت نمی­ توانند داشته باشند.

تبصره 4: در شرکت­ های دانش­ بنیان خصوصی، اعضا­ی هیات علمی دانشگاه­ ها و واحدهای پژوهشی، متناسب با میزان وقت­گذاری و نوع فعالیت در شرکت (علاوه بر انجام وظایف دانش بنیان) یا متناسب با میزان مشارکت در مالکیت فکری موضوعی که در شرکت استفاده می­ شود و یا متناسب با میزان سرمایه­ گذاری واقعی (نه اسمی) که در شرکت دارند، سهامدار می­ شوند.

تبصره 5: در شرکت­ های دانش­ بنیان خصوصی، افراد حقیقی داخل یا خارج از دانشگاه یا واحد پژوهشی (غیر از اعضا­ی هیات علمی) می­ توانند به دلایل خاص و یا شرایطی که دانشگاه یا واحد پژوهشی تعیین می­ کند، صاحب بخشی از سهام شوند.

تبصره 6: برای ایجاد شرکت­ های دانش­ بنیان که اعضای هیات علمی، صد در صد مالکیت را دارند، نیازی به تصویب دانشگاه نیست و احراز عضویت علمی متقاضیان تاسیس شرکت کافی است.

 

برای مشاهده ایده های کارآفرینی با سرمایه کم ، بر روی لینک زیر کلیک کنید :

ایده های کارآفرینی با سرمایه کم

 

 

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 7 = ?