کد مطلب:  42630  درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
داوران اصلی کن 2019 را بشناسید

داوران اصلی کن 2019 را بشناسید

به گزارش آسمونی:هیات داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم کن 2019 شامل چهار سینماگر مرد و چهار سینماگر زن به ریاست...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

داوران اصلی کن 2019 را بشناسید
داوران اصلی کن 2019 را بشناسید

به گزارش آسمونی:هیات داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم کن 2019 شامل چهار سینماگر مرد و چهار سینماگر زن به ریاست «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان برنده اسکار مکزیکی، سرانجام معرفی شدند.

امسال «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان برنده اسکار، رئیس هیأت داوران بخش رقابتی هفتاد و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کن را بر عهده خواهد داشت تا کارگردان مکزیکی باشد که در رأس هیأت داوران بخش رقابتی این رویداد مهم سینمایی قرار می‌گیرد.

«ایناریتو» از چهره‌های محبوب جشنواره کن است. فیلم «عشق سگی» ساخته وی در سال 2000 در جشنواره کن و در بخش هفته منتقدین رونمایی شد در نهایت جایزه بزرگ هیأت داوران این جشنواره را کسب کرد و در جوایز اسکار آن سال نامزد شاخه بهترین فیلم خارجی شد.

«ایناریتو» در سال 2006 نیز با فیلم «بابل» جایزه کارگردانی کن را به خود اختصاص داد و این فیلم در جوایز اسکار نامزد هفت شاخه شد. این کارگردان مکزیکی در سال 2010 بار دیگر با فیلم تحسین‌شده «زیبا» با بازی «خاویر باردم» قدم به جشنواره کن گذاشت و این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد کن را کسب کرد و در ادامه نیز نامزد اسکار شد.

«بردمن» (2015) و «بازگشته» (2016) نیز چندین جایزه اسکار را از جمله دو اسکار پیاپی بهترین کارگردانی برای «ایناریتو» به ارمغان آورد و پروژه واقعیت مجازی «گوشت و شن» نیز در سال 2017 جایزه دستاورد ویژه هنری را از آکادمی اسکار دریافت کرد.

«ال فانینگ» بازیگر زن آمریکایی، «مایمونا ان دیایه» بازیگر و کارگردان زن اهل کشور بورکینافاسو، «کلی رایکارد» کارگردان، فیلم نامه‌نویس و تدوینگر آمریکایی، «آلیس رورواچر» کارگردان و فیلم نامه‌نویس ایتالیایی، «انکی بیلال» نویسنده فرانسوی رمان‌های مصور، «رابین کامپیو» کارگردان و فیلم نامه‌نویس اهل فرانسه، «یورگس لانتیموس» کارگردان یونانی و «پاول پالیکوفسکی» کارگردان برنده اسکار لهستانی، چهره‌هایی هستند که «الخاندرو گونزالز اینارینو» را در امر انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم و دیگر برندگان بخش رقابتی کن 2019 یاری می‌کنند.

«‌یورگس لانتیموس» سینماگر متولد آتن، تاکنون چهار بار نامزد کسب جایزه آکادمی اسکار شده است. وی در سال 2008 با ساخت فیلم «داگ بوث» با کسب جایزه بخش نوعی نگاه کن توجهات را به خود جلب کرد و این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی نیز شد. «خرچنگ» اولین فیلم انگلیسی‌زبان وی بود که در بخش رقابتی شصت و هشتمین جشنواره کن رونمایی شد و جایزه هیأت داوران را به خود اختصاص داد.

وی همچنین در سال 2017 برای فیلم «کشتن آهوی مقدس» نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اصلی شد. آخرین ساخته «لانتیموس» به نام «سوگلی» در 10 شاخه از جمله بهترین فیلم و کارگردانی نامزد اسکار 2019 بود که در نهایت اسکار بهترین بازیگر زن (اولیوا کولمن) را کسب کرد.

«پاول پالیکوفسکی» کارگردان مطرح لهستانی در دهه 90 میلادی برای ساخت چندین مستند و همچنین فیلم‌های «آخرین چاره» (2001) و «تابستان عشق من» (2004) مورد توجه و تحسین بسیاری قرار گرفت. وی در سال 2015 با ساخت فیلم شاهکار «آیدا» جایزه بهترین فیلم اسکار خارجی را برای اولین بار برای سینمای لهستان به ارمغان آورد. جدیدترین ساخته «پالیکوفسکی» نیز فیلم «جنگ سرد» نام دارد که در جشنواره کن سال گذشته برنده جایزه بهترین کارگردانی شد و در سه بخش کارگردانی، فیلمبرداری و فیلم خارجی نامزد اسکار شد. «جنگ سرد» در جوایز فیلم اروپا 2018 نیز پنج جایزه از جمله بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی را دریافت کرد.

«کلی رایکارد» کارگردان و فیلم نامه‌نویس تحسین‌شده آمریکایی که در حوزه سینمای مستقل آمریکا فعالیت می‌کند، اولین فیلم بلند خود را در سال 2019 با نام «رودخانه روی علفزار» ساخت و فیلم «اولد جوی» در سال 2006 به کارگردانی وی با کسب چندین جایزه، اولین فیلم آمریکایی نام گرفت که برنده جایزه ببر طلایی بهترین فیلم از جشنواره روتردام هلند شد. «وندی و لوسی» فیلم بعدی «رایکارد» بود که در سال 2008 در بخش نوعی نگاه کن رونمایی شد و در جوایز فیلم اسپریت نیز در چند بخش نامزد کسب جایزه شد. ساخته بعدی وی فیلمی با عنوان «میانبر میک» بود که در جشنواره ونیز 2010 یکی از نامزدهای دریافت شیر طلای بهترین بود. آخرین فیلم او «برخی زن‌ها» نام داشت که در سال 2016 در جشنواره فیلم ساندنس رونمایی شد و جایزه اصلی جشنواره فیلم لندن را نیز دریافت کرد. وی در حاضر در مراحل پایانی ساخت فیلم جدیدش «اولین گاو» قرار دارد.

«الیس رورواچر» از چهره‌های پیشگام در سینمای مؤلف ایتالیاست که در رشته ادبیات و فلسفه دانشگاه تورین ایتالیا تحصیل کرده است. وی اولین فیلم خود را در سل 2011 با نام «جرم آسمانی» نوشت و کارگردانی کرد که در بخش مستقل "دو هفته کارگردانان کن" به روی پرده رفت و برنده جایزه «Nasrto D`argento» شد. «رورواچر» در سال 2014 این بار با فیلم «شگفتی‌ها» در بخش رقابتی کن پذیرفته شد که با بازی خواهرش «آلبا رورواچر» و «مونیکا بلوچی» همراه بود. این فیلم در نهایت جایزه بزرگ هیئت داوران کن را به خود اختصاص داد و نام وی را به عنوان یکی از فیلمسازان مطرح نسل نو تثبیت کرد. فیلم «لازاروی خوشحال» سومین ساخته وی نیز سال گذشته در کن به نمایش گذاشته شد و جایزه بهترین فیلمنامه را به خود اختصاص داد.

«انکی بیلال» چهره‌ای شناخته در سراسر جهان است و تاکنون نویسندگی بیش از 30 آلبوم و رمان گرافیکی و مصور را بر عهده داشته است. وی که متولد کشور یوگسلاوی است پس از مهاجرت به فرانسه در دانشگاه هنر پاریس مشغول به تحصیل شد و اولین کارش در مجله پیلوت منتشر شد و سپس به حرفه موفق خود در عرصه رمان‌های گرافیکی ادامه داد. «انکی بیلال» ساخت سه فیلم بلند «هتل بانکر» (1989)، «تیکو مون» (1996) و «نامیرا» (2004) را نیز در کارنامه دارد.

«روبن کامپیو» در سال 2017 با فیلم «120 تپش در دقیقه» در جشنواره کن درخشش خود را آغاز کرد. وی که متولد سال 1962 در کشور مراکش است در دهه 1980 میلادی با «لورن کانته» آشنا شد و نویسندگی مشترک و تدوین چند اثر وی از جمله «تایم اوت» (2001)، «به سوی جنوب» (2005) و «کلاس» (برنده نخل طلای بهترین فیلم کن 2008) را بر عهده داشت. «کامپیو» اولین فیلمش را در سال 2004 با عنوان «آنها بازگشتند» ساخت و دومین فیلم او «پسرهای شرقی» در جشنواره ونیز 2013 رونمایی شد و جایزه بهترین فیلم بخش افق‌های جشنواره را از آن خود کرد. جدیدترین فیلم او «120 تپش در دقیقه» نام دارد که در سال 2017 جایزه بزرگ هیأت داوران کن را از آن خود کرد. این فیلم بسیار مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار گرفت و به جوایز زیادی در سطح بین‌المللی دست یافت.

«اِل فانینگ» بازیگر شناخته شده آمریکایی اولین تجربه خود را به عنوان بازیگر کودک در فیلم‌هایی چون «به خاطر وین-دیکسی» (2005) و «بابل» از «ایناریتو» داشت که در بخش رقابتی کن حاضر شد و سپس در فیلم‌هایی دیگری از جمله «فوبی در سرزمین عجایب» (2008) و فیلم «یک جایی» به کارگردانی «سوفیا کاپولا» (2010) نقش آفرینی کرد. این بازیگر جوان در سال 2011 در فیلم «سوپر 8» نقش متفاوتی را ایفا کرد و در فیلم‌های «ما یک باغ وحش خریدیم» (2011)، «جینجر و روزا» (2012)، «شیطان صفت» (2014)، «سه نسل» (2015)، «زن قرن بیستمی» (2016) و «مری شلی» به عنوان یکی از نقش‌های اصلی مقابل دوربین رفت. «اِل فانینگ» در سال 2016 با فیلم «شیطان نئونی» ساخته «نیکلاس ویندینگ رفین» و در سال 2017 نیز با فیلم «فریب خورده» ساخته «سوفیا کاپولا» در بخش رقابتی کن حاضر بود.

«میامونا ان دیایه» بازیگر و کارگردان بورکینافاسویی در کشور گینه بزرگ شد و پس از ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته زبان فرانسه، اولین حضور خود را مقابل دوربین در فیلم «در تعقیب پروانه‌ها» ساخته «اوتار لوسلیانی» (1992) تجربه کرد و در سال 2006 نیز در انیمیشن «کریکو» صداپیشگی کرد.

وی سپس به کشور ساحل عاج نقل مکان کرد و در آنجا چندین اثر مستند از جمله «وارباسانگو» (1998) را ساخت. «ان دیایه» به عنوان بازیگر نیز در تلویزیون، فیلم‌های کوتاه و بلندی نقش‌آفرینی کرده که از آن جمله می‌توان به «ظرف عشق» از «ژاک ترابی»، «باغ‌ها در پاییز» (2005) ساخته «اوتار لوسلیانی»، «زنی شبیه هیچکس دیگر» (2008) از «عبدول‌ایه دائو» و همچنین فیلم جدید «tourne a ouaga» ساخته «آیرین تاسمبدو» اشاره کرد.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از تاریخ 14 می (24 اردیبهشت) با نمایش فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» به کارگردانی «جیم جارموش» در مراسم افتتاحیه آغاز به کار می‌کند و تا 25 می (4 خرداد) ادامه خواهد داشت.

منبع: ایسنا

: برای دریافت مشاوره درباره داوران اصلی کن 2019 را بشناسید فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «داوران اصلی کن 2019 را بشناسید» در کادر زیر بنویسید :

6 - 2 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید