کد مطلب:  32171 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در رجائی شهر کرج واقع در شمال استان البرز در منطقه بسیار خوش آب و هوای کرج...
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج


دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در رجائی شهر کرج واقع در شمال استان البرز در منطقه بسیار خوش آب و هوای کرج واقع شده است. آسمونی در این بخش برای آشنایی بیشتر شما با دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، به معرفی و تاریخچه آن می پردازد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با مساحت 47 هکتار در شمال شرقی گوهر دشت (رجایی شهر) کرج واقع شده‌است و در دامنه کوه پایه‌های البرز قرار دارد. هم اکنون حدود 34 هزار دانشجو در این واحد مشغول به تحصیل می‌باشند که به‌طور میانگین روزانه 6500 دانشجو در مجتمع اصلی دانشگاه حضور دارند. 616 استاد عضو هیأت علمی و 701 کارمند در بخش‌های مختلف دانشگاه به کار اشتغال دارند و نزدیک به 75000 دانشجو از این واحد دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اند. حضور استادان برتر کشور، ایجاد مراکز پژوهشی و آزمایشگاه‌های تخصصی؛ این دانشگاه را جزو واحدهای برتر دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور قرار داده‌است. واحد کرج دارای رتبه جامع می‌باشد که در بین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور فقط تعداد محدودی از واحدهای دانشگاهی دارای این درجه می‌باشند.این دانشگاه توسط دکتر خشایار احدی ایرانی تأسیس شده‌است.

پیشینه دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در سال 1363 با تلاش استادان و کارکنان خود و بدون کمک مالی از جانب نهادهای دولتی، تنها با تکیه بر شهریه‌های دانشجویان تأسیس شد و کار خود را با 7 رشته تحصیلی و استفاده از 25 مدرس حق‌التدریسی و 500 دانشجو در باغی که اینک (آموزشکده سما خواهران می‌باشد) آغاز کرد.

دانشکده‌ها، مراکز و گروه‌های آموزشی مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج دارای 13دانشکده و 1 آموزشکده عالی و 1 آموزشکده فنی 1 مجتمع آموزشی می‌باشد که عبارتند از: دانشکده ادبیات و علوم انسانی - الهیات و ادبیات عرب - پرستاری و مامایی - تربیت بدنی - مدیریت و حسابداری - دامپزشکی - علوم پایه - حقوق و علوم سیاسی - فنی و مهندسی - کشاورزی و منابع طبیعی - روانشناسی - شیمی - مکاترونیک دانشکده فنی سما واحد کرج - مرکز نظرآباد - مرکز آموزشی طالقان.

رشته‌ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

واحد کرج و مؤسسه‌های وابسته(سما، طالقان و نظرآباد) دارای 138 رشته تحصیلی در مقاطع دکتری تخصصی، دکترای حرفه‌ای، کارشناسی ارشد، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کاردانی پیوسته و ناپیوسته می‌باشد.

امکانات آموزشی

کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

واحد آزاد کرج دارای 140 باب کارگاه و آزمایشگاه پیشرفته مجهز به آخرین وسایل موجود می‌باشد که به دانشجویان سرویس می‌دهد.

کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

دانشگاه آزاد اسلامی دارای یک کتابخانه مرکزی بزرگ در مجتمع دانشگاه و 11 کتابخانه در دانشکده‌ها و آموزشکده‌ها می‌باشد و مجموع کتاب‌های آن افزون بر 203000 جلد کتاب فارسی و لاتین می‌باشد. همچنین 1109 عنوان مجله فارسی و لاتین و 5467 کتاب الکترونیکی و 20 کیوسک اطلاع رسانی در این کتابخانه‌ها موجود می‌باشد که دانشجویان با ارائه یک قطعه عکس 4*3، کارت دانشجویی، برگه انتخاب واحد و مبلغ 500 تومان می‌توانند عضو کتابخانه شوند.

سایت رایانه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

با بهره‌گیری از 1450 دستگاه رایانه بیشتر امور اداری، پژوهشی، آموزشی و دانشجویی دانشگاه به صورت رایانه‌ای انجام می‌شود و همچنین با تجهیز و راه اندازی 28 سایت اینترنت و رایانه در دانشگاه، ارائه خدمات اینترنتی در سایت‌های دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی، علوم سیاسی، الهیات، دامپزشکی، ادبیات، فنی و علوم دایر بوده و دسترسی به شبکه جهانی اینترنت امکان پذیر می‌باشد.

لابراتوارهای زبان انگلیسی و عربی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

لابراتوار زبان انگلیسی و عربی واحد کرج در دانشکده‌های ادبیات و الهیات و ادبیات عرب با امکانات و تجهیزات آموزشی شامل چندین دستگاه ویدئو، تلویزیون، رایانه، صدها حلقه فیلم، به همراه چندین کابین و دستگاه کنترل مرکزی به دانشجویان رشته‌های زبان انگلیسی و ادبیات عرب در حال سرویس‌دهی می‌باشند.

فعالیت‌های فوق‌برنامه دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

از امور فوق‌برنامه واحد کرج می‌توان اعزام دانشجویان به اردوهای سیاحتی، زیارتی، اعزام دانشجویان به حج عمره، برگزاری مراسم جشن ازدواج دانشجویی، برگزاری مسابقات قرآن و عترت، احکام، نهج‌البلاغه، کتابخوانی، برگزاری مراسم ملی و مذهبی و برپایی نمایشگاه‌های هنری و... اشاره نمود که نهاد نمایندگی رهبری، دفتر فرهنگ اسلامی، روابط عمومی و بسیج دانشجویی در برگزاری آن‌ها همکاری دارند.

kiau
kiau


فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

انجمن‌های علمی، فرهنگی، هنری

دانشجویان برتر علمی و علاقه‌مند به پژوهش یا هنرمند می‌توانند اساسنامه انجمن‌های علمی، فرهنگی، هنری که از سوی کمیسیون مرکزی انجمن‌های علمی سازمان مرکزی تدوین و ابلاغ شده‌است را از مسئول امور دانشجویی دانشکده دریافت نمایند. در حال حاضر 25 انجمن علمی، فرهنگی و 2 تشکل سیاسی دانشجویی و استادان در واحد کرج در حال فعالیت می‌باشند.انجمن‌های علمی بعضاً توسط خود دانشگاه از بدو امر و بعضاً توسط دانشجویان و پیگیریهای انها تأسیس می‌شود.به عنوان نمونه انجمن علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی در سال 1389 توسط دانشجوی کارشناسی حقوق به نام " سعید اسماعیلی " تأسیس و تشکیل شد.که البته فعالیت جدی و خاصی در آن صورت نپذیرفت. شایان ذکر است در بین سالهای هشتاد و شش تا هشتادو هفت ، اتاق فکری جهت دریافت اختراعات و ایده‌های دانشجویان توسط سیاوش عقدایی ، فرهنگ یزدان پناه ، کاوه علیدوست و جمعی دیگر از دانشجویان دانشکده فنی این دانشگاه تأسیس شد که طبق اساسنامه اتاق فکر ، مباحث آموزشی نیز به دانشجویان ارائه می شد که بعده‌ها از ادامه کار این اتاق فکر جلوگیری به عمل آمد.اتاق فکر دانشگاه آزاد واحد کرج اولین اتاق فکر در واحد‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی بود و در حقیقت قرار بود بستر ارتباط دانشگاه با صنعت را فراهم نماید.

نشریات دانشجویی واحد کرج

دانشجویان علاقه‌مند به انتشار نشریات علمی، فرهنگی و اجتماعی می‌توانند با دریافت دستورالعمل اجرایی نشریات دانشگاهی از امور دانشجویی دانشکده و مطالعه آن (فرم شماره 2) تقاضای انتشار نشریه را تکمیل و طی آن مدیر مسئول و صاحب امتیاز را معرفی نمایند. پس ازبررسی‌های لازم درخواست نشریه در شورای فرهنگی دانشگاه طرح و در صورت تصویب، مجاز به انتشار آن به صورت هفته‌نامه، ماهنامه یا فصلنامه خواهند بود. در حال حاضر 18 نشریه مصوب دانشجویی در واحد کرج منتشر می‌شود. که بیشتر این نشریه‌ها به صورت منظم چاپ می‌شوند و تعدادی هم بعد از چاپ یا توقیف شدند یا دیگر چاپ نشدند. به عنوان نمونه نشریه حقوقی " رهیار " که سر و صدای زیادی در دانشکده حقوق داشت و حواشی زیادی به دنبال داشت که فقط یک شماره از آن چاپ شد.

باشگاه پژوهشگران جوان

دانشجویانی می‌توانند در باشگاه پژوهشگران جوان عضو شوند که دارای رتبه بالای کنکور یا میانگین نمره بالا یا مقاله معتبر باشند. این انجمن در حوزه معاونت پژوهشی فعالیت می‌کند و اعضای آن می‌توانند از تسهیلات کاهش شهریه، شرکت در سمینارهای علمی، کمک هزینه پایان‌نامه و انجام طرح‌های پژوهشی با کمک مالی دانشگاه استفاده نمایند.

سمینارهای علمی

دانشجویان می‌توانند با هماهنگی انجمن‌های دانشجویی موجود در دانشکده‌ها یا گروه‌های آموزشی یا ارتباط با باشگاه پژوهشگران جوان نسبت به برگزاری سخنرانی‌های علمی، سمینارهای منطقه‌ای و کشوری اقدام نمایند. همچنین دانشجویان می‌توانند در تعدادی از سخنرانی‌هایی که گروه‌های آموزشی برگزار می‌نمایند شرکت کنند. این سمینارها با هماهنگی حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه انجام می‌پذیرد.

تسهیلات رفاهی

حوزه معاونت دانشجویی واحد کرج یکی از فعال‌ترین واحدهای دانشگاهی در زمینه ایجاد تسهیلات رفاهی برای دانشجویان است. از جمله این تسهیلات می‌توان به ارائه غذاهای گرم و متنوع با قیمت مناسب به دانشجویان، ارائه خدمات بیمه حوادث دانشجویی با واریز مبلغ 4000 ریال، بررسی درخواست‌های انتقال دانشجویان شامل: تقاضای میهمان شدن یا انتقال دایم به سایر واحدهای دانشگاهی، گسترش ورزش در سطح دانشجویان از راه شناسایی و جذب دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت‌های ورزشی و ایجاد برنامه‌های گوناگون ورزشی اعم از اردوهای ورزشی ـ تفریحی و برگزاری مسابقات داخلی، منطقه‌ای و کشوری، آموزش امور اداری به دانشجویان داوطلب و استفاده از کارایی آنان تحت عنوان کار دانشجویی، نظارت بر اجرای مقررات عمومی و آموزشی دانشگاه به منظور حفظ امنیت و آرامش لازم با برقراری کمیته انضباطی و برخورد با دانشجویان خاطی، صدور کارت المثنی برای دانشجویانی که به دلایلی کارت آنان مخدوش یا مفقود شده باشد، اشاره کرد.

مرکز مشاوره دانشجویی

به منظور رسیدگی به مشکلات شخصی، روحی و تحصیلی دانشجویان مرکز مشاوره دانشجویی واحد کرج با استفاده از استادان و کارشناسان روانشناسی و مددکاران اجتماعی همه‌روزه در درمانگاه سیدالشهدا دانشگاه آماده سرویس‌دهی به دانشجویان است.

وام دانشجویی

به منظور ایجاد تسهیلات برای دانشجویانی که توانایی مالی کمتری دارند حوزه معاونت دانشجویی به سه طریق وام دانشجویی به دانشجویان واجد شرایط پرداخت می‌نماید. وام کوتاه مدت که بازپرداخت آن در طول ترم است. وام میان مدت که بازپرداخت آن یک ساله‌است و وام بلندمدت که بازپرداخت آن تا پایان دوره تحصیلات است. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به اداره خدمات دانشجویی دانشکده در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام نمایند. همچنین وام ازدواج دانشجویی نیز به دانشجویانی که در حین تحصیل ازدواج می‌کنند با بازپرداخت یک ساله از طریق امور دانشجویی پرداخت می‌شود.

درمانگاه سیدالشهدا

درمانگاه سیدالشهدا وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با دارا بودن 17 پزشک متخصص و عمومی به‌طور شبانه روزی آماده سرویس دهی به دانشجویان، استادن و کارکنان دانشگاه همچنین اقشار مختلف مردم کرج می‌باشد. این درمانگاه شامل بخش‌های عمومی، آزمایشگاه، فیزیوتراپی، بخش‌های تخصصی زنان و زایمان، کودکان، ارتوپدی، جراحی عمومی، قلب و عروق، دندانپزشکی، پوست، داخلی و غدد، مامایی و بهداشت مادران، همچنین مرکز مشاوره و داروخانه می‌باشد که در آینده نزدیک با ساخت پروژه بیمارستانی این درمانگاه مجهز به بیمارستان بزرگی تبدیل خواهد شد.

اتوبوس‌های رایگان داخل مجتمع

با توجه به وسعت مجتمع دانشگاهی (47 هکتار) جهت جابجایی دانشجویان اتوبوس‌های دانشگاه به صورت رایگان از ساعت 7 صبح تا 19 در داخل مجتمع در حال جابجایی دانشجویان هستند. ایجاد باجه‌های تلفن در داخل مجتمع، هماهنگی با سازمان اتوبوس رانی و تاکسیرانی کرج جهت ایجاد خط مترو به دانشگاه از دیگر اقدامات دانشگاه جهت آمد و شد و ارتباط سریع تر و بهتر دانشجویان می‌باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج


تور مجازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

تور مجازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با 85 موقعیت مکانی جهت آشنایی دانشجویان و کاربران با امکانات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج راه اندازی گردیده و هم اکنون در سایت دانشگاه قابل مشاهده می‌باشد. مجری تور مجازی دانشگاه آزاد شرکت تور ساز می‌باشد که شما میتوانید از طریق لینک زیر وارد تور مجازی دانشگاه آزاد کرج شوید. http://kiau.ac.ir/vt/virtualtour.html

مدارس سما وابسته به دانشگاه

با صدور مجوز تأسیس مدارس غیرانتفاعی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی از طرف وزارت آموزش و پرورش و ابلاغ این مجوز به واحدهای دانشگاه، واحد کرج شروع به تکمیل و دایر نمودن این مدارس نمود. در حال حاضر مدارس سما وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحدکرج در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان و پیش‌دانشگاهی دخترانه و پسرانه با بیش از 500 دانش‌آموز در حال فعالیت است.

اماکن فرهنگی، ورزشی و رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

سالن‌های اجتماعات

در حال حاضر 8 باب سالن اجتماعات و 1 آمفی تاتر در واحد قابل بهره‌برداری می‌باشد که سالن اجتماعات بزرگ مجلل و مجهز دکتر جاسبی با گنجایش 800 نفر با امکانات صوتی و تصویری بسیار پیشرفته آماده برگزاری همایش‌های و مراسم مختلف فرهنگی و پژوهشی می‌باشد، همچنین سالن اجتماعات شهید باهنر با گنجایش 150 نفر، سالن اجتماعات شهید فهمیده دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی با گنجایش 200 نفر، سالن اجتماعات آموزشکده عالی سما با گنجایش 200 نفر، سالن شهید مطهری دانشکده دامپزشکی با گنجایش 200 نفر از دیگر سالن‌های مجهز دانشگاه می‌باشد.

سالن‌های غذاخوری و بوفه‌ها

در حال حاضر 11 سالن غذاخوری و 7 بوفه در درون و بیرون این مجتمع دانشگاهی و کلینیک‌های این واحد مخصوص استادان و دانشجویان همه روزه غذای گرم را با کیفیت خوب و بسیار ارزان ارائه می‌دهند که دانشجویان می‌توانند با تهیه فیش هفتگی از این امکانات استفاده نمایند.

آلاچیق و پارک جنگلی

این دانشگاه دارای تعداد بسیاری آلاچیق و یک پارک جنگلی کوچک به نام پارک چیتوز است که محل تجمع دانشجویان برای گپ و گفت و وقت گذرانی به ویژه در ماه‌های گرم سال است.

امکانات ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

زمین فوتبال چمن بسیار مناسب دانشگاه، 9 مجموعه ورزشی سرپوشیده و مجموعه‌های ورزشی روباز، آماده سرویس دهی به دانشجویان می‌باشد.
: برای دریافت مشاوره درباره دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید