کد مطلب:  31709 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
6 فروردین زادروز زرتشت (1768 ق.م)

6 فروردین زادروز زرتشت (1768 ق.م)

روز ششم ماه فروردین در گاهشماری ایرانی زادروز زرتشت، خورداد یا هودرو نام دارد. در این روز به باور.زرتشتیان آشو زرتشت، پیامبر ایرانی آیین زرتشت به دنیا آمد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز ششم از ماه فروردین گاهشماری ایرانی زادروز زرتشت، خورداد یا هودرو نام دارد. در این روز به باور جدید زرتشتیان ایران (و نه زرتشتیان هند) پیامبر ایرانی از مادر زاده شده‌ است.

البته این باور جدید فاقد منابع تاریخی است. زرتشت در سن سی سالگی در همین روز به پیامبری برگزیده شده‌است و با همین انگیزه و پی آمدهای سرنوشت ساز دیگری که در تاریخ گذشته ایرانیان رخ داده‌است.

6 فروردین؛ زادروز زرتشت
6 فروردین؛ زادروز زرتشت

برخی از زرتشتیان این روز را جشن می‌گیرند و گرامی می‌دارند. آنها در این روز به نیایشگاهها و آدریان محل سکونت خود می‌روند و با تهیه آش رشته و سیرک خوراکی‌های سنتی و اجرای مراسم آفرینگان و جشن خوانی خورداد و فروردین ماه را در هر سال گرامی می‌دارند. همچنین زرتشتیان زاده شدن فرزندان، چه پسر و چه دختر را گرامی می‌دارند.

در گذشته هنگامی که کودکی از مادر متولد می‌گردید، پدر او در همان سال به یاد فرزندش نهالی از درخت همیشه سبز مانند: سرو،مورد یا کاج را در جایی مناسب در خاک می‌نهاد و برای رشد و سر سبزی این درخت نیز مانند فرزندش کوشش می‌نمود. از رسوم ایرانیان باستان در روزگار گذشته برگزاری روز زاد روز برای خود و فرزندان بوده‌است و این جشن مربوط به طبقه خاصی نبوده بلکه بی نیاز و نیازمند آن را برپا می‌داشتند.

: برای دریافت مشاوره درباره 6 فروردین زادروز زرتشت (1768 ق.م) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «6 فروردین زادروز زرتشت (1768 ق.م)» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید