کد مطلب: 48415 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
"نخودبریزی" خمینی‌شهر ثبت ملی شد

"نخودبریزی" خمینی‌شهر ثبت ملی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان خمینی‌شهر گفت: طی ابلاغیه‌ای از وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نخودبریزی خمینی‌شهر ثبت ملی شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
"نخودبریزی" خمینی‌شهر ثبت ملی شد - Nokhodberizi was registered in national works "نخودبریزی" خمینی‌شهر ثبت ملی شد - Nokhodberizi was registered in national works

به گزارش آسمونی : علیرضا حبیبی اظهار کرد: در این ابلاغیه با امضای علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و عباس رضایی استاندار اصفهان آمده است که «پرونده مهارت تهیه نخودچی بریزی شهرستان خمینی‌شهر با اقبال و تقدیر اعضای شورای ثبت میراث معنوی در فهرست آثار ملی به شماره 1724 ثبت شده است. بدیهی است لزوم شناسایی و حفظ میراث ناملموس باید به اندازه میراث ملموس مورد توجه قرار گیرد.»

وی با بیان اینکه برای شناسایی آثار ناملموس نیازمند مشارکت مردمی هستیم، گفت: برای شناسایی آثار ناملموس به مشارکت عمومی و همراهی فرهیختگان در معرفی آداب و رسوم شهرستان خمینی‌شهر نیازمندیم. از همه علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم تا میراث معنوی محله، و زادگاه خود را که از آن اطلاع کامل دارند به این اداره اعلام کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خمینی‌شهر در مورد حمایت از پیشنهادهای ارسال شده برای ثبت در فهرست میراث معنوی قول همکاری داد و افزود: ثبت میراث معنوی و طبیعی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی در سال 98 است.

حبیبی از تلاش برای ثبت ملی قصه‌های بومی و نان سنتی شهرستان خمینی‌شهر خبر داد و تصریح کرد: این دو اثر ارزشمند به زودی ثبت ملی خواهد شد.

نخودچی بریزی خمینی‌شهر مهارتی منحصر به فرد است که از قدیم‌الایام توسط نخودبریزها در بازار ورنوسفادران و برخی دیگر از مناطق شهرستان تولید می‌شود. بنابر اعلام اداره صنعت، معدن و تجارت، سالانه 960 تن نخود و نخودچی در خمینی‌شهر تولید و به شهرهای مختلف کشور صادر می‌شود.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «"نخودبریزی" خمینی‌شهر ثبت ملی شد»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 7 = ?