کد مطلب:  14912 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تسخیر «خندوانه» به دست حشرات/ کشف گونه‌ای جدید با عنوان «وام‌گیران پس‌ندیوس» توسط جناب‌خان

تسخیر «خندوانه» به دست حشرات/ کشف گونه‌ای جدید با عنوان «وام‌گیران پس‌ندیوس» توسط جناب‌خان

95/02/08این‌بار مهمان «خندوانه» علیرضا نادری پروانه‌شناس بود.   به گزارش آسمونی به نقل از باشگاه خبرنگاران...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

95/02/08

این‌بار مهمان «خندوانه» علیرضا نادری پروانه‌شناس بود.

Khndoaneh to capture the insect hand (2)
Khndoaneh to capture the insect hand (2)

 

  به گزارش آسمونی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ «خندوانه» دیشب به بهانه تقدیم همیشگی شادی و انرژی‌اش از آدم‌های باحال و پرتلاشی یاد کرد که در هر حرفه‌ای حضور دارند اما دیده نمی‌شوند و بعدها به آدم‌های بزرگی مبدل می‌شوند. آدم‌های این‌چنینی حوزه‌های گوناگون به ویژه «توپ جمع‌کن‌ها».

با تقدیم شادی به این گروه «جناب‌خان» که این‌بار از ابتدا در برنامه حاضر بود، این نکته را تایید و به عنوان نمونه از فابیو کاناوارو که ابتدا توپ جمع‌کن بوده و بعد تبدیل به اسطوره شده، یاد کرد.

در ادامه جوان بیان کرد که این‌بار مهمان «خندوانه» کسی است که یار و رفیق پروانه‌هاست و بعد هم علیرضا نادری، را به عنوان پروانه‌شناس فراخواند.

نادری طی حرف‌هایش از دوستی و حس نزدیکی با طبیعت گفت؛ او بیان کرد که وقتی در طبیعت است با دیدن هر حشره‌ای ناخودآگاه به واسطه شناختش اسم آن را صدا می‌زند. به همین جهت هیچ وقت در این فضا احساس تنهایی نمی‌کند.

وی در ادامه از ثبت دو پروانه به نام خودش تعریف کرد که یکی از آن‌ها عنوان «آمانتا نادریی» را داشت.

اما اهمیت حشرات بحث دیگری بود که مطرح شد. تا جایی که این پروانه‌شناس حیات ما را به چنین موجوداتی وابسته دانست و اظهار کرد که اگر حشرات نباشند، زمین هم نابود است!

همچنین جذابیت «سوسک حمام» هم مورد دیگری بود که نادری به آن اشاره کرد و جوان هم در جواب اظهار این میزان جذابیت برای سوسک، در حالی که از تصور آن منقلب شده بود، عنوان کرد: یکی از چندش‌آورترین تصاویر برای من همانی است که همه می‌دانند؛ این که یک سوسک گنده حمام با آن روش بال زدن ویژه‌اش پرواز کند و به سمتم بیاید. (البته در این قسمت ادای حرکت سوسک هم به صورت عملی توسط او به نمایش گذاشته شد).

خلاصه داستان زیبایی‌های حشرات و تعریف از آن‌ها همچنان ادامه داشت و با ورود علیرضا زمانی (عنکبوت شناس) به همراه چند گونه از این موجودات این بحث داغ تر شد. زمانی که وی شروع به معرفی برخی از عنکبوت‌ها کرد، «جناب‌خان» که با بینی پانسمان شده به علت حجوم زنبورها هنگام برداشت عسل از کندو حاضر شده بود؛ با بیان نام علمی زنبور عسل اعلام کرد که او هم در این زمینه تخصص دارد و این تخصص از زمانی که با کفش‌بندی در فوتبال حضور داشته، به بندپایان اختصاص داده شده است.

پس از این، زمانی همچنان عنکبوت‌ها را از روی اسلایدهای در حال پخش و گونه‌های حاضر در استودیو، توضیح می‌داد تا اینکه به گونه‌ای رسید که برای جفت‌گیری، مگس و گاه سنگ و آشغالی را در تار می‌پیچد و به جنس ماده هدیه می‌دهد و در صورت رویارویی با جواب منفی، همان هدیه را برمی‌دارد و سریع محیط را ترک می‌کند. در اینجا «جناب‌خان» که باز هم تحت تاثیر قرار گرفته بود گفت: «دمش گرم، بالاخره ما یک مرد واقعی را دور و برمان دیدیم!» بعد هم که نوبت به عنکبوت خلیج فارس رسید، «جناب‌خان» شعری را به همه این‌گونه از عنکبوت‌ها تقدیم کرد.

r
r

در قسمتی دیگر، عنکبوتی که صفتش منزوی بود، توسط علیرضا زمانی روی دست جوان قرار گرفت و بعد هم این عنکبوت‌شناس اظهار کرد که گونه منزوی خطرناک‌ترین نوع از عنکبوت‌های ایران است که اگر نیش بزند، از همان نقطه عضو را قطع می‌کنند!

در این بین «جناب‌خان» یادآور شد که او هم در حشره‌شناسی کشف داشته. موجودی که از شاخه دم کلفتان، رده وام‌گیران و زیر رده پس‌نده‌ها است که نام آن‌ها «وام‌گیران پس‌ندیوس» است.

پخش آیتمی از حشرات بخشی دیگر بود که نمایش داده شد و بعد از آن علیرضا نادری از لزوم ارتباط بیشتر ما با موجودات دیگر گفت و علت برخوردهای نادرستمان را ترسی دانست که از عدم آگاهی‌مان نشأت می‌گیرد.

او همچنین به چرای نادرست و بی‌رویه دام‌ها اشاره کرد که موجب تخریب محیط‌زیست و نابودی گونه‌های بسیاری از حشرات شده است.

در پایان هم با لبخند 5 ثانیه‌ای این پروانه‌شناس و بعد از خواندن شعر دسته جمعی، به انتهای یکی دیگر از خندوانه‌ها رسیدیم.

شاد باشید.

: برای دریافت مشاوره درباره تسخیر «خندوانه» به دست حشرات/ کشف گونه‌ای جدید با عنوان «وام‌گیران پس‌ندیوس» توسط جناب‌خان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تسخیر «خندوانه» به دست حشرات/ کشف گونه‌ای جدید با عنوان «وام‌گیران پس‌ندیوس» توسط جناب‌خان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید