مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4396 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زندگی نامه حضرت خدیجه (س) همسر بزرگوار پیامبر اکرم (ص)

زندگی نامه حضرت خدیجه (س) همسر بزرگوار پیامبر اکرم (ص)

حضرت خدیجه اولین همسر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و اولین زنی که اسلام آورد و مادر فاطمه زهرا که از زنان مشهور تاجر عرب و حجاز به شمار می‌رفت.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نام خدیجه
کنیه کبری
نام پدر خویلد بن اسد
نام مادر فاطمه دختر زائدة بن اصم بن
مکان ولادت حجاز
زمان وفات  10 رمضان سه سال قبل حجرت
محل دفن مکه

زندگی نامه حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه اولین همسر پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و اولین زنی که اسلام آورد و مادر فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است که از زنان مشهور تاجر عرب و حجاز به شمار می‌رفت. پدرش خویلد بن اسد و مادرش فاطمه (دختر زائدة بن اصم) بود که سلسله آن‌ها از "لوی" با پیغمبر اکرم و سایر هاشمیان، مشترک می‌شود.

خدیجه از طرف پدر با رسول خدا، عموزاده بوده و نسب هر دو به "قصی بن کلاب" می‌رسد. او از خانواده‌های اصیل و اشراف مکه است. تولد او در مکه و چندین سال قبل از «عام الفیل» بوده است. برخی معتقدند حضرت خدیجه قبل از ازدواج با رسول خدا، دو بار ازدواج کرده بوده و هر دو بار همسران او از دنیا رفته بودند و از شوهر دوم خود (ابوهالة بن ….تمیمی ) فرزندی داشته که نامش "هند" بود که از همین جهت به او لقب "ام هند" دادند. اما عده‌ای از علمای بزرگ معتقدند که خدیجه قبلاً ازدواجی نکرده بود و فرزندان منتسب به او، مربوط به خواهرش است.

بانوی ثروتمند حجاز و تجارتش

در آن زمان که مردم مکه، از راه تجارت امرار معاش می‌کردند خدیجه نیز از آن‌جا که از ثروتمندان مکه بود و کارهای تجارتی می‌کرد و چندین شتر در دست کارگزاران او بود که در اطراف کشورهایی مثل شام، مصر و حبشه رفت و آمد و داد و ستد می‌کردند.
وقتی آوازه درستی و امانتداری و خوش‌خلقی محمد را شنید و لقب "محمد امین" را از او دید، در پی مذاکراتی که با ابوطالب، عموی پیغمیر کرد محمد را در کاروان تجارتی خود، در امور مربوط به داد و ستدهایش انتخاب کرد و از آن پس، پیامبر گرامی اسلام در دوران جوانی در سفرهای تجارتی برای حضرت خدیجه سود فراوانی به دست آورد.
در سفری که پیغمبر برای تجارت به شام رفت، حضرت خدیجه غلام خود "میسره" را همراه او کرد و دستور داد تا همه‌جا، او را همراهی و مراقبت نماید. آن‌ها در شهر بصری در نزدیکی شام به راهبی به نام نسطورا برخورد کردند که او به غلام، از آینده پیغمبر و نبوت او خبر داد و از طرفی در ان سفر سود بسیاری عاید آن‌ها شد که تا آن موقع، در هیچ سفری به این اندازه نبود. بعد از برگشت از شام، میسره، احوالات سفر و گفتار راهب و مشاهداتش را که از عظمت و معنویت محمد بود، برای خدیجه تعریف کرد و از همین جا بود که او مشتاق همسری با محمد شد.
 
زندگی نامه حضرت خدیجه (س) همسر بزگوار پیامبر اکرم (ص)
زندگینامه حضرت خدیجه (س) همسر بزگوار پیامبر اکرم (ص)

ازدواج خدیجه با رسول خدا

با وجود این که مردان ثروتمندی از قریش چون "ابوجهل بن هشام" و "عقبة بن ابی معیط" از خدیجه خواستگاری کرده بودند ولی خدیجه که شیفته درستکاری و امانتداری و مکارم اخلاقی و جهات معنوی محمد شده بود، خود به ایشان پیشنهاد ازدواج داد و برخلاف سنت‌های ازدواج در میان اعراب جاهلی آن زمان، مال و ثروت زیادی از داراییش را به محمد هدیه کرد. محمد امین نیز این پیشنهاد را پذیرفت و مراسم عقد آن‌ها با حضور عموهای پیامبر و بستگان خدیجه که از همه مشهورتر پسر عموی او "ورقة بن نوفل" بود انجام شد و خطبه عقد توسط "ابوطالب" که بزرگ بنی هاشم و عمو و کفیل پیامبر بود، اجرا شد.
مهریه حضرت خدیجه به نقل برخی، 20 شتر و بنا به نقل بعضی 12 اوقیه و نیم که پانصد درهم می‌شود، بود.
بر سر این جریان، زنان مکه رابطه خود را با خدیجه قطع نموده و او را تنها گذاشتند. حضرت رسول در آن موقع 25 سال و خدیجه بنا به اقوال مختلف بین 28 تا 40 سال داشتند. او اولین همسر رسول خدا بود و تا وقتی که او زنده بود، پیامبر هیچ زن دیگری اختیار نکرد و ثمره این ازدواج، دو پسر به نام‌های قاسم و عبدالله (که هر دو قبل از بعثت پیامبر از دنیا رفتند) و چهار دختر به نام‌های زینب، ام کلثوم، رقیه و فاطمه‌زهرا (سلام الله علیها) بود. فاطمه زهرا (س)، بعد از بعثت به دنیا آمد.

بخشی از فضایل حضرت خدیجه

  • حدیث مشهوری میان اهل شیعه و اهل سنت است که پیغمبر فرمود: از مردان گروه زیادی به کمال رسیدند ولی از میان زنان فقط چهار زن که عبارتند از: آسیه دختر مزاحم (زن فرعون)، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و سلم.
  • همچنین فرمود: بهترین زنان بهشت چهار زن هستند: مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد، فاطمه دختر محمد، آسیه دختر مزاحم.
  • در تفسیر عیاشی از امام باقر علیه السلام، از رسول خدا روایت است که فرمود: در شب معراج چون باز گشتم، از جبرئیل پرسیدم آیا حاجتی داری؟ جبرئیل گفت: خدیجه را از طرف خداوند و از جانب من سلام برسان.
  • او یک همسر فداکار و ایثارگر، بهترین یاور برای رسول خدا و در تمام مشکلات و سختی‌های پی در پی و تبعیدها و محاصره‌های پیامبر، قوی‌ترین پشتییان و همراه او بود. اموال خود را در راه اهداف الهی همسرش و گسترش و تقویت اسلام، بخشش کرد و با ثروت بسیارش در راه تثبیت و پیشرفت اسلام، بسیار موثر بود.
  • او زنی باکمال و باشخصیت و بافضیلت بود و از همین رو از زنان دیگر ممتاز بود و پیامبر خدا او را بسیار دوست می‌داشت.

برخی وقایع دوران زندگی حضرت خدیجه با رسول گرامی اسلام

  • تجدید بنای خانه کعبه و حکمیت رسول خدا که در 35 سالگی رسول اکرم اتفاق افتاد.
  • مبارزه با بت‌پرستی و اختلاف بین بت‌پرستان، توسط مردان و سران جامعه آن روز
  • بعثت رسول اکرم و پیغمبری آن حضرت
  • جنگ‌های پیغمبر

وفات حضرت خدیجه و محل دفن ایشان

حضرت خدیجه مدت 25 سال در خانه پیامبر اسلام زندگی کرد. او در سال دهم بعثت در دهم ماه رمضان و به مدت کوتاهی بعد از وفات "ابوطالب" عمو و سرپرست پیغمبر از دنیا رفت. آن سال را عام الاحزان یعنی سال اندوه‌ها گفته‌اند. مرقد او در «حجون مکه» در قبرستان ابوطالب کنار قبر عبدالمطلب، ابوطالب و عبدمناف قرار دارد.
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره زندگی نامه حضرت خدیجه (س) همسر بزرگوار پیامبر اکرم (ص) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «زندگی نامه حضرت خدیجه (س) همسر بزرگوار پیامبر اکرم (ص)» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید