کد مطلب:  19920  درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کری: برجام نتیجه داده است/ اختلافات داخلی، منجر به نقض توافق با روسیه در مورد سوریه شد

کری: برجام نتیجه داده است/ اختلافات داخلی، منجر به نقض توافق با روسیه در مورد سوریه شد

به گزارش آسمونی: وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه بوستون گلوب، در مورد موضوعات مختلف از جمله برنامه...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

kerry-nuclear-deal-results
kerry-nuclear-deal-results

به گزارش آسمونی:

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه بوستون گلوب، در مورد موضوعات مختلف از جمله برنامه هسته‌ای ایران، سیاست آمریکا و بحران سوریه صحبت کرد.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه ‌با نشریه بوستون گلوب، از برنامه‌هایش برای دوران پس از وزارت و همچنین وضعیت برنامه هسته ‌ای ایران در دوران پسابرجام صحبت کرد.

وی در این مصاحبه که امروز منتشر شد، در مورد توافق هسته ‌ای با ایران گفت: این توافق پابرجاست و نتیجه داده است.

کری مدعی شد در نتیجه این توافق، برنامه هسته ‌ای ایران که به سرعت در حال حرکت به سمت بمب و منازعه بود، اکنون برنامه ‌ای است که با آن نمی‌ توان یک بمب هسته ‌ای ساخت.

وی معتقد است توافق هسته‌ای بر منطق خود پابرجا خواهد ماند.

وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه به برنامه‌ هایش برای آینده هم پرداخت و گفت: قصد دارد بعد از پایان دولت «باراک اوباما» به بوستون بازگشته و در بخش خصوصی فعالیت کند. اما توضیح بیشتری در مورد کاری که مد نظر دارد، نداد.

او در مورد شکست «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری هم صحبت کرد و گفت: پیش از اعلام نهایی نتایج، به این نتیجه رسیده بود که کار کلینتون تمام است.

کری افزود: از هواپیما به دوستان زنگ زدم و گفتم اوضاع بد است. به نظر کار تمام است. نتیجه را که در پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان می‌دیدی، مشخص بود. به این نتیجه رسیدم که الگو مشخص است. معلوم بود چه می‌شود. خیلی سخت بود. موضوع دشواری بود.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد در برهه ‌هایی از کارزار انتخاباتی کلینتون به این فکر افتاده بود که بار دیگر نامزد انتخابات شود، اما هیچ وقت این فکر جدی نشد.

کری برخی وعده‌های ترامپ در دوران انتخابات از جمله بازگرداندن تحریم‌های کوبا یا اصلاح روابط با روسیه را هم زیر سوال برد و گفت: در طول رقابت‌های انتخاباتی، در مورد خیلی چیزها بحث می‌ شود. تا به حال چه قدر شاهد بودیم که افرادی که در انتخابات نامزد می ‌شوند، می‌گویند "این کار را و آن کار را می ‌کنم".

وی همچنین از برخی گزینه ‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور منتخب آمریکا از جمله «جیمز متیس» برای وزارت دفاع و «رکس تیلرسون» برای وزارت خارجه تمجید کرد.

کری در بخش دیگری از این مصاحبه به وضعیت سوریه هم اشاره کرد و از اختلافات داخلی در دولت اوباما در مورد بحران سوریه گفت.

وی در این قسمت از صحبت‌هایش اظهاراتی را مطرح کرد که به نظر می ‌رسد اذعان به عمدی بودن حمله به نیروهای ارتش سوریه در دیرالزور باشد.

اواخر تابستان امسال در حالی که روسیه و آمریکا برای ایجاد اتاق مشترک عملیات در سوریه و بر زمین نشستن هواپیماهای سوری توافق کرده بودند، جنگنده‌های آمریکایی مواضع ارتش سوریه در دیرالزور را هدف قرار دادند.

همان زمان برخی از تحلیلگران این گزینه را مطرح کردند که احتمالا پنتاگون که به شدت مخالف این توافق بود، عمدا ارتش سوریه را هدف قرار داده تا توافق را بر هم بزند.

کری در مورد توافق همکاری با روسیه در سوریه گفت: متأسفانه ما در درون خودمان اختلافاتی داشتیم که اجرای توافق را بسیار دشوار می‌ کرد. اما من به این توافق باور داشتم که می‌ توانست اثرگذار باشد.

وی افزود: البته روشن است که الان به واسطه آنچه که در حلب اتفاق افتاد، دیگر دیر شده است. واقعیت این است که ما توافقی داشتیم که در آن روسیه به ما نسبت به پروازهایش و آنچه که در آن مناطق انجام می ‌دهد، حق وتو داده بود و یک همکاری مشترک شکل داده بودیم.

کری ادامه داد: اما افرادی را در داخل دولت خودمان داشتیم که به شدت مخالف انجام آن کار بودند. بابت آن مساله افسوس می ‌خورم. فکر می‌کنم بر هم زدن توافق اشتباه بود. تصور می‌کنم که اگر می‌ شد آن کار را انجام دهیم، اکنون وضعیت کاملا متفاوت بود.

او از وضعیت کنونی سیاست آمریکا هم انتقاد کرد و گفت: رقابت‌های حزبی موجب شده تا این کشور حتی قادر نباشد به درستی بودجه سالانه خود را تصویب کند.

کری خاطرنشان کرد از ما انتظار رهبری می‌ رود. من از اینکه داریم با سیاست‌بازی، با ناتوانی کنگره در تصویب بودجه، با ناتوانی برای ارسال پیام قدرت واقعی دموکراسی، خودزنی می ‌کنیم، متنفرم.

وی افزود: اینکه وارد کشوری شوی و به نخست وزیر یا وزیر دارایی بگویی که باید بودجه خود را درست تنظیم کنید یا اینکه باید دموکراتیک ‌تر باشید، آن‌ها به شما می‌خندند و می‌گویند مثل همین انتخابات اخیرتان؟

کری گفت: بعد از پایان دوران وزارتش، هرچند که در بخش خصوصی فعال خواهد شد، اما خاطرات خود را هم نوشته و ضمنا در مورد مباحث سیاسی این کشور، صحبت خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد دشوار است که در این کارزار انتخاباتی، ساکت بنشینی و نتوانی کلمه ‌ای صحبت کنی. از 20 ژانویه (پایان دولت اوباما) به بعد، دیگر اینطور نخواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

: برای دریافت مشاوره درباره کری: برجام نتیجه داده است/ اختلافات داخلی، منجر به نقض توافق با روسیه در مورد سوریه شد فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «کری: برجام نتیجه داده است/ اختلافات داخلی، منجر به نقض توافق با روسیه در مورد سوریه شد» در کادر زیر بنویسید :

9 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید