ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  2162 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شهر زیر زمینی کاریز در دل جزیره کیش

شهر زیر زمینی کاریز در دل جزیره کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش حدود 2500 سال قدمت دارد و از اثار معماران برجسته ایرانی بحساب می آید. شهر باستانی کاریز این روزها تبدیل به مقصدی دیدنی و تفریحی شده است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاریز یا کهریز واژه ی فارسی قنات است. بدون شک کاریز اختراع ایرانیان است و عمری معادل تمدن ایران باستان دارد و با وجود قدمت بسیار زیاد آن و رشد فن آوری های نوین، هنوز هم در بسیاری از نواحی گرم و خشک این سرزمین به مردم زندگی می بخشد. کاریز ها معمولاً از ارتفاعات شروع شده ( چاه مادر ) و در نهایت به مظهر کاریز ( جایی که آب از دل خاک بیرون می آید ) ختم می شوند. حفره کاریز در جزیره ی کیش که اختلاف ارتفاع چندانی ندارد و جمع آوری آب های سطح الارضی و هدایت آن نشان از خلالقیت ایرانیان پیش از ما دارد. در این بخش از آسمونی به معرفی شهر زیرزمینی و جالب کاریز می پردازیم.

تاریخچه شهر زیرزمینی کاریز کیش

 

ورودی شهر کاریز کیش
ورودی شهر کاریز کیش

 

کاریز دبی و عمان و شارجه می فروخته اند.

 

موقعیت جغرافیایی شهر کاریز کیش:

استان هرمزگان، جزیره ی کیش. " 24  '33  ْ26  شمالی و "10 '58   ْ53  شرقی. ارتفاع از سطح دریا: 16 متر.

 

شهر زیر زمینی کاریز دارای 274 حلقه چاه بوده است که هم اکنون از 74 چاه آن در مجموعه ی شهر زیرزمینی کاریز استفاده می شود. بعضی از این چاه ها به طور کاملاً دست نخورده باقی مانده و بعضی از آنها را جهت تهویه ی بهتر هوا و نوردهی بیشتر به صورت مخروطی درآورده اند.

شهر تاریخی کاریز کیش

 

قیمت بلیط شهر کاریز کیش
قیمت بلیط شهر کاریز کیش

عمق متوسط کاریز 12 متر است و در برخی نقاط تا 16 متر هم می رسد. این کاریز به طور متوسط  8 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مردم منطقه می توانستند از هر چاه با استفاده از دلو (dalv) و طناب  آب برداشت کنند هرچند بهترین روش برای برداشت آب رفت و آمد از طریق پایاب بوده است. در کنار ورودی موزه، یکی از پایاب های کهن کیش با قدمتی حدود 800 سال قرار دارد. پایاب شکلی شبیه پله های آب انبار دارد که از سطح زمین با پله به پایین می آمدند و با کوزه آب مورد نیاز خود را از کاریز برداشت می کردند.

اثر فسیل های آب زیان دریایی با قدمتی حداکثر حدود 570 میلیون سال در این کاریز مشاهده می شود که مربوط به زمانی می شده که این قسمت به عنوان بخشی از بستر دریا بوده است.

عملیات شهر زیرزمینی کاریز از شهریور ماه 1378 به همت آقایان حاجی حسینی و روستایی در محل اتصال سه رشته ی کاریز آغاز گردید. کانال های موجود که فقط مسیر عبور آب بود، به وسیله نیروی انسانی ( عمدتاً کارگران افغانی ) و با دست و کلنگ و تیشه تعریض و خاک برداری شد و مساحت فعلی این شهر زیرزمینی در حال حاضر حدود 15 هزار متر مربع است که بر روی قنات قدیمی احداث شده است. شهر زیرزمینی کاریز دارای سه فاز است. فاز یک مجموعه رستوران سنتی است. فاز شماره ی دو که در حال احداث است مجموعه ای به طول تقریبی 700 متر خواهد بود که برای قایقرانی مشابه غار علیصدر همدان طراحی و ساخته خواهد شد. پیش بینی می شود که این فاز در سال 1390 به بهره برداری برسد. فاز شماره ی سه مجموعه ی موزه ی کاریز است.

 

امنیت شهر زیرزمینی کاریز کیش:

جزیره ی کیش از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار است.

 

در بخش سرسرا با استفاده از سنگ های مرجانی نمای دماغه ی کشتی ساخته شده است که بازتاب آن در آب هم دیده می شود. در سرسرا درخت هایی با نام محلی گارون زنگی وجود دارد که میوه ای مشابه درخت گردو یا انبه کوچک با هسته های فراوان دارد که میوه ی آن قابل خوردن است. درخت اکالیپتوس نیز در این محوطه وجود دارد. در یکی از راهرو ها اثر فسیلی یک لاک پشت با قدمت حدود 570 میلیون سال در سقف مشاهده می شود.

جریان آب در کاریز آن چنان کم است که احساس می کنید آب ساکن است اما در حقیقت یک جریان بسیار آرام دارد. آب، یک مادر چاه دارد که از سمت صفین قدیم پشت بازار عرب ها آغاز می شود و رشته ی دیگری هم دارد که از سمت روستای باغو و از سمت جنوب غربی و ماهی های ریز سیاه رنگی به نام گامبوزیا وجود دارند که درگذشته وجود نداشته اند و توسط مسئولین کاریز در آب ریخته شده اند. این ماهی ها قابلیت زنده ماندن در آب شیرین را دارند، بچه زا هستند و از لارو حشرات تغذیه می کنند.

امکانات رفاهی شهر کاریز کیش

 

قیمت شهر زیرزمینی کاریز کیش
قیمت شهر زیرزمینی کاریز کیش* فضای مناسب برای پارک اتومبیل موجود است. در هوای گرم کمی درز شیشه ی اتومبیل خود را باز بگذارید.

* جهت ورود، لازم است بلیط تهیه کنید.

* راهنما شما رابه بخش های مختلف کاریز هدایت می کند و اطلاعات لازم را در اختیار می گذارد.

* آب آشامیدنی در رستوران موجود است.

* فروشگاه صنایع دستی و چایخانه در سایت وجود دارد.

* رستوران سنتی ظهر ها از ساعت 12 تا سه بعداز ظهر و شب ها از ساعت 9 تا یک بامداد معمولاً همراه با موزیک زنده قابل استفاده است.

* کیفیت سرویس بهداشتی نسبتاً قابل قبول است.

* تلفن همراه در داخل کاریز آنتن نمی دهد.

* در کاریز نور کافی برای بازدید وجود دارد. ممنوعیتی برای فیلمبرداری و عکسبرداری وجود ندارد.

* فن های پرتابل متعددی در داخل راهروها وجود دارد تا در هنگام شلوغی یا گرمای بیش از حد به تهویه ی هوا کمک کند.

بهترین زمان بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش

 

عکس شهر کاریز در کیش
عکس شهر کاریز در کیش

جزیره ی کیش در تمام ایام سال پذیرای گردشگران است. آفتاب سوزان و هوای گرم و شرجی در ماه های خرداد تا شهریور آزاردهنده است. بهترین ماه های بازدید آذر ماه تا پایان فروردین ماه است.

نحوه دسترسی به شهر کاریز کیش

 

نقشه شهر زیرزمینی کاریز کیش
نقشه شهر زیرزمینی کاریز کیش

 

به دو طریق می توان به جزیره ی کیش رسید: از طریق هوایی و از طریق دریایی ( بوسیله ی کشتی مسافربری، کشتی های حمل خودرو (landing craft) و قایق های تندرو )

مجتمع توریستی کاریز در بلوار میرمهنا حدفاصل میدان المپیک و میدان فارور واقع شده است. درجه حرارت داخل تونل های کاریز بین 22 تا 25 درجه ی سانتی گراد است و رطوبت آن در تابستان ها و فصول شرجی سال بیشتر می شود.

مجموعه ی شهر زیرزمینی کیش به همت و با هزینه ی بخش خصوصی احداث و راه اندازی شده است و برخلاف بسیاری از مناطق دیدنی ایران از مدیریت خوبی بهره مند است. و این نشان می دهد که برای هرچه شکوفاتر شدن جاذبه های گردشگری ایران زمین لازم است بیشتر به بخش خصوصی اعتماد کنیم و از فکر و نیروی آنان استفاده نماییم.

نظر خود را درباره «شهر زیر زمینی کاریز در دل جزیره کیش» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره شهر زیر زمینی کاریز در دل جزیره کیش فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید