کد مطلب:  2166 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روستای کندوان

روستای کندوان

صخره‌های کله قندی و غارهای دستکن توسط انسان که به عنوان خانه‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از شگفت‌انگیزترین روستاهای صخره‌ای جهان را پدید آورده
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

kandovan-village(2)
kandovan-village(2)

 در این بخش ، آسمونی شما رو با یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی آشنا می کند ، با ما همراه باشید.

صخره‌های کله قندی و غارهای دستکن توسط انسان که به عنوان خانه‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از شگفت‌انگیزترین روستاهای صخره‌ای جهان را پدید آورده است.

روستای کندوان از توابع دهستان سهند، در 62 کیلومتری جنوب غربی تبریز و 18 کیلومتری جنوب اسکو در دامنه سرسبز سلطان داغی قرار گرفته است.

در تاریخ این منطقه، نقل شده است که نخستین کسانی که به کندوان پا گذاشتند، ساکنان روستایی به نام حیله‌ور در 2 کیلومتری غرب کندوان بوده‌اند که در قرن هفتم هجری قمری برای در امان ماندن از حمله مغول‌ها به دشتی در مقابل کندوان فعلی مهاجرت کردند و به تدریج درون کران‌ها را حفاری کرده و پناهگاهی امن برای خود ساختند اما برخی بر این عقیده‌اند که قدمت این روستا به دوره‌های قبل از اسلام مربوط می‌شود.

در دل این تپه‌های بلند که ارتفاع بعضی از آن‌ها به 40 متر می‌رسد، صدها آغل، انبار و اتاقک حفر شده که بسیار دیدنی است ولی آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود 117 خانوار و منزل مسکونی در درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره‌ای است.

مسیر دسترسی روستای کندوان :

جهت عزیمت به روستای کندوان کافی است از شهر تبریز به سمت اسکو حرکت نمایید و پس از ادامه مسیر از شهر اسکو به سمت جنوب و گذشتن از شهر "اسفنجان" و روستای "کهنمو" به این روستا میرسید.فاصله تبریز-اسکو حدود 30 کیلومتر و اسکو-کندوان حدود 18 کیلومتر است.

kandovan-village(5)
kandovan-village(5)
kandovan-village(1)
kandovan-village(1)

عسل از مهم‌ترین سوغات این روستا است.

در روستای کندوان همه خانه های مجاور کوه از سنگ است،هر خانه ای که میبینید در دل صخره ها کنده شده، اینجا حتی طویله ها هم در دل کوه تراشیده شده اند.طبقه اول معمولا اصطبل و طویله بوده و طبقات بعدی برای سکونت تراشیده شده است.

تنها در جهان دو روستای صخره ای در حد و اندازه های کندوان وجود دارد،"کاپادوکیه" در ترکیه که زمانی جزو امپراتوری هخامنشی بوده و روستای "داکوتا"ی آمریکا، اما آنچه "کندوان" را منحصر به فرد کرده این است که هنوز زندگی در خانه های آن جریان دارد و این روستا یک روستای قابل سکونت به حساب میرود.روستایی که صدور سند مالکیت برای خانه های آن باید خیلی مشکل باشد!

در مجاورت روستا،زمین های حاصلخیز و باغات آن قرار دارد. زنبور داری در این منطقه همچون اکثر مناطق آذربایجان رونق دارد و عسل کندوان معروف است.بسی مایه تاسف است که هموطنانی داریم که از کوشه و کنار دنیا دیدن کرده اند اما هنوز این روستای منحصر به فرد را ندیده اند و شاید هیچ چیز در مورد آن نمیدانند.

خانه های سنگی اهالی روستای کندوان :

kandovan-village(3)
kandovan-village(3)
kandovan-village(4)
kandovan-village(4)
kandovan-village(7)
kandovan-village(7)
kandovan-village
kandovan-village
kandovan-village(10)
kandovan-village(10)

هتل کندوان :

روستای زیبای کندوان نزدیک تبریز جالب توجه‌است. این مکان محل احداث تنها هتل صخره‌ای دنیاست که در دل کوهها حک شده‌است. این هتل گواه دیگری است بر مهارت‌های مهندسی ایرانیان که به روزهای مادها، کوروش کبیر، داریوش بزرگ و خشایارشا بازمی گردد.

آذربایجان یکی از قدیمی ترین خطه‌های ایران است که مورخان رومی و یونانی آن را به نام آتروپاتان ماد می‌شناختند اما عده کمی از ایرانیان و غربیان آگاه هستند که این منطقه به پراسپا باستان که در آن سردار اسطوره‌ای رومی مارک آنتونی به سال 36 پیش از میلاد دچار شکست شد نزدیک است.

در حقیقت اردوکشی آنتونی فاجعه بار از آب در آمد چرا که وی سربازان و تجهیزات بسیاری را در برابر اشکانیان از دست داد. تنها در یک وهله پیاده نظام ماد، ده هزار لژیونررومی را از بین برد. مارک آنتونی و باقیمانده سپاهش ابتدا به سوریه و از آنجا به مصر گریختند تا کلئوپاترا به آنها جان پناه داد

kandovan-village(11)
kandovan-village(11)
kandovan-village(12)
kandovan-village(12)
kandovan-village(8)
kandovan-village(8)
kandovan-village(13)
kandovan-village(13)
kandovan-village(9)
kandovan-village(9)

 

برای آشنایی با قلعه بابک بنای تاریخی استان آذربایجان شرقی ، بر روی لینک زیر کلیک کنید :

آشنایی با قلعه بابک بنای تاریخی استان آذربایجان شرقی

: برای دریافت مشاوره درباره روستای کندوان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «روستای کندوان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید