کد مطلب:  6677 
6 نظر
6 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
روزه کله گنجشکی

روزه کله گنجشکی

روزه کله گنجشکی مخصوص کودکان تا قبل از سن تکلیف بوده و فقط برای آماده سازی کودک و آشنایی کودک با آداب روزه داری است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ماه رمضان برای مسلمانان پر از شور و نشاط معنوی است. اما فقط بزرگتر ها نیستند که برای فرا رسیدن این ماه اشتیاق دارند، کودکان نیز می خواهند در کنار خانواده روزه بگیرند و از این طریق با احکام اسلام آشنا شوند. از مناسب ترین و بهترین کار برای کودکان روزه کله گنجشکی است. کودکان با گرفتن روزه بیشتر با دین و مفاهیم اسلام آشنا می شوند و احساس استقلال می کنند. با آسمونی همراه باشید تا به مفهوم روزه کله گنجشکی و چگونگی انجام آن در ماه رمضان نگاهی بیاندازیم.

روزه کله گنجشکی چیست؟

روزه کله گنجشکی چگونه است
روزه کله گنجشکی؛ مهمانی خدا برای کودکان

روزه کله گنجشکی برای کودکان یا افرادی که به هر دلیلی نمی توانند روزه بگیرند مناسب است. البته افراد بسیاری بخاطر بیماری هایی که دارند دارو مصرف می کنند و در بهترین حالت می توانند از صبح تا ظهر چیزی نخورند؛ روزه کله گنجشکی برای آن ها نیز مناسب است. در این روزه کودکان سحری می خورند و تا ظهر فردا نباید چیزی بخورند. هنگام اذان ظهر می توانند غذایشان را میل کنند. کودکان با گرفتن روزه کله گنجشکی با آداب این ارزش این اعمال نیک آشنا می شوند و یاد می گیرند دعا کنند، نماز بخوانند و از کار های بد دوری کنند. اما روزه کله گنجشکی برای چه سنی است؟

بهتر است کودکان قبل از شروع سن تکلیف به روزه عادت کنند. کودکان از سن 7 سالگی می توانند روزه کله گنجشکی بگیرند و با آداب روزه در اسلام آشنا شوند. البته در بعضی از روایات وارد شده زمانی که به 9 سالگی رسیدند آنها را امر به روزه کنید به جهت تمرین.

روزه کله گنجشکی چه موقع باید غذا خورد؟

روزه کله گنجشکی در اسلام
روزه کله گنجشکی
  • روزه کله گنجشکی بدین گونه است که پس از نماز صبح تا بعد از نماز ظهر نباید چیزی خورد.
  • در زمان اذان ظهر دوباره چیزی خورده و مینوشیم.
  • تا بعد از اذان مغرب سعی کنید کودکان را تشویق کنید برای روزه داری از نوع کله گنجشکی و به آنها گوشزد کنید که در موقع روزه داری حرف بد نزنند و کارهای نادرست انجام ندهند.

کودکان در برخورد با آداب رمضان پر از سؤال های بی جوابند و پاسخ هر کدام از سؤالات آنان می تواند تصویری عمیق در ذهن آن ها بکارد. اگر این پاسخ ها، حساب شده و اصولی باشد، در پرورش این مفاهیم در ذهن کودک مؤثر خواهد بود و اگر پاسخ ها سطحی و غیر واقعی باشد، تأثیری منفی و مخرب برجا خواهد گذاشت. روزه گرفتن و یک روز تمام، لب به روی خوراکی ها بستن از نظر یک کودک، واقعه ای سخت و ناممکن است و عکس العمل والدین و بزرگترها می تواند ذهنیت کودک را تغییر دهد.

والدین از ابراز سختی روزه، تشنگی و ضعف و... در مقابل کودک بپرهیزند و با دادن اطلاعاتی مفید، کودک را تشویق به گرفتن روزه های چند ساعته یا روزه کله گنجشکی کنند. تشویق کودک او را به روزه گرفتن مشتاق می کند و همین که می تواند رفتار بزرگترها را تقلید کند، احساس بزرگی و استقلال می کند. امام صادق علیه السلام فرمودند:

ما وقتی فرزندانمان هفت ساله می شوند، به آن ها می گوئیم به اندازه ی طاقت و تحملشان روزه بگیرند. نصف روز یا بیشتر یا کمتر. و هر وقت تشنگی و گرسنگی اذیتشان کرد، می خورند. تا اینکه به روزه گرفتن عادت کنند. پس به فرزندانتان هر وقت هفت ساله شدند، دستور بدهید، هر چقدر از روز را که طاقت دارند روزه بگیرند و هر وقت تشنگی بر آن ها غالب شد، بخورند.»

همه ی کودکان این حس را دوست دارند و اگر با شوق معنوی و اعتقادی هم همراه شود، نتیجه بسیار بهتری خواهد داشت. دختر یا پسری که بعد از سن بلوغ اعمال زیادی را باید مرتب انجام بدهد ، نمی تواند در یک روز خودش را تغییر دهد و بدون تمرین قبلی، 30 روز روزه بگیرد. والدین باید فرزندان خود را قبل از سن بلوغ برای انجام این اعمال آماده کنند تا بعدا مجبور نشوند با خیلی از مشکلات دست و پنجه نرم کنند. 

روزه کله گنجشکی در روایات

روزه کله گنجشکی بچه ها
روزه کله گنجشکی بچه ها
  • شهید ثانی (ره) در کتاب شریف اللمعه الدمشقیه میفرمایند:

و یمرن الصبی و کذا الصبیة علی الصوم لسبع لیعتاده فلا یثقل علیه عند البلوغ… و لو أطاق بعض النهار خاصة فعل، و یتخیر بین نیة الوجوب و الندب، لأن الغرض التمرین علی فعل الواجب، ذکره المصنف و غیره، و إن کان الندب أولی. 

ترجمه: تمرین داده میشود پسر بچه و همچنین دختر بچه ای که هفت ساله است به روزه گرفتن تا به روزه گرفتن عادت کند و در هنگام بلوغ برای سخت و سنگین نباشد.

اگر تنها قسمتی از روز را طاقت دارد همان مقدار را روزه بگیرد و در نیت آن میتواند هم نیت روزه مستحب کند وهم نیت واجب چون غرض از این روزه تنها تمرین کردن است، اگر چه نیت مستحب کردن بهتر است.

  • امام صادق علیه السلام در روایتی فرمودند:

«ما کودکانمان را آنگاه که به هفت سالگی رسیدند به روزه فرمان می دهیم، به هر مقدار از روز که توانستند روزه بگیرند، خواه نصف روز یا کم تر و بیشتر؛ پس اگر گرسنگی و تشنگی بر ایشان غلبه کرد افطار کنند تا آنکه به روزه عادت نموده، بدان قدرت یابند. شما نیز کودکانتان را از هفت  سالگی به روزه فرمان دهید، به هر مقدار که توانستند روزه بگیرند و اگر تشنگی بر آنان فایق آمد افطار کنند.»

روزه کله گنجشکی برای بزرگسالان چگونه است؟

روزه کله گنجشکی اصلاً وجود ندارد و ما در احکام شرعی، روزه ای به نام روزه کله گنجشکی نداریم!!! بله، برای اینکه بچه ها را به روزه عادت داد، این گونه روزه، تمرین خوبی می باشد و آن را روزه کله گنجشکی می نامند.

نظر خود را درباره «روزه کله گنجشکی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید