کد مطلب:  8002  درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
4 محرم؛ فتوای شریح قاضی به قتل امام حسین علیه السلام - 61 ق

4 محرم؛ فتوای شریح قاضی به قتل امام حسین علیه السلام - 61 ق

اولین مداخله ابن حارث معروف به شریح قاضی در آغاز نهضت کربلا، مربوط به بیعت هفتاد تن از بزرگان کوفه بود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 اولین مداخله ابن حارث معروف به شریح قاضی در آغاز نهضت کربلا، مربوط به بیعت هفتاد تن از بزرگان کوفه همچون: حبیب‏بن مظاهر، محمدبن اشعث، مختار ثقفی، عمربن سعد و . . . در حضور شریح و شاهد گرفتن وی بر هواداری آل‏علی علیه السلام و دعوت از امام حسین علیه السلام برای سپردن حکومت کوفه به او بود.

ولی صرف نظر از پیمان شکنی بیش‏تر این بزرگان، خود شریح نیز به محض ورود عبیدالله به کوفه در دارالاماره او حضور یافت و بدون در نظر گرفتن تعهد بر وفاداری با آل‏علی، به جرگه مخالفین آن‏ها پیوست و یکی از مشاورین درگاه عبیدالله گردید.

و عبیدالله نیز که جهت رسیدن به مقاصد خود به حمایت اشخاصی همچون شریح قاضی که در میان مردم مقدس مآب کوفه، از شخصیت ممتازی برخوردار بود – نیاز داشت، از او استقبال کرد و او همان کاری که در برابر سوء استفاده‏ های «زیاد» و پسرش عبیدالله انجام داد، تا جایی که عبیدالله از کم‏ترین سخن او فتوایی ساخت « معروف است که وی به دستور عبیدالله زیاد، فتوا داد که چون حسین بن علی علیه السلام بر خلیفه وقت خروج کرده، دفع او بر مسلمانان واجب است.»

و از آن برای بسیج مردم کوفه علیه حسین‏بن علی علیه السلام استفاده کرد بر اثر همین فتوی بود که مردم با امام خود جنگیدند و شهیدش کردند و او که شاهد چنین سوء استفاده‏ هایی از گفته خود بود، مهر سکوت بر لب نهاد و به دلیل ترس، مصلحت جویی و عافیت‏طلبی خود کوچک‏ترین اعتراضی نکرد و به این وسیله کفه ترازوی دشمن را در مقابل آل‏علی سنگین‏ تر نمود.

: برای دریافت مشاوره درباره 4 محرم؛ فتوای شریح قاضی به قتل امام حسین علیه السلام - 61 ق فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

دانش آموخته مهندسی معدن و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار
علاقمند به مباحث مدیریتی و سازمانی، سینما، هنر های انتزاعی و بازی های رایانه ای
آخرین نوشته های بنده در باب اخبار و رویدادهای ایران و جهان را می توانید در بخش های تازه های آسمونی و کیوسک مشاهده نمایید.

نظر خود را درباره «4 محرم؛ فتوای شریح قاضی به قتل امام حسین علیه السلام - 61 ق» در کادر زیر بنویسید :

5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید