کد مطلب:  4162  درج نظر
اطلاعاتی در رابطه با جواهر شناسی

اطلاعاتی در رابطه با جواهر شناسی

 در زمانهاي بسيار دور برخي از مواد به واسطه سليقه شخصي، مد، نادر بودن در محيط، پندارهاي خرافي و فرهنگ و خواص...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

jewelry
jewelry

 در زمانهای بسیار دور برخی از مواد به واسطه سلیقه شخصی، مد، نادر بودن در محیط، پندارهای خرافی و فرهنگ و خواص فیزیکی ویژه و ......... به عنوان گوهر مورد توجه انسانها بوده‌اند. در طول تاریخ، مسایل مختلفی بر روی ارزش جواهرات تأثیر گذاشته که می‌توان به موقعیتهای سیاسی و پیشرفت علم بشر اشاره نمود چنانچه آلومینیوم به دلیل نایاب بودن، در صده‌های قبل به عنوان جواهر مصرف می‌شد، در صورتیکه امروزه پیشرفت تکنولوژی و کشف ذخایر بزرگ این کانی، ارزش آن را در حد یک فلز صنعتی پایین آورده است.

 اما چیزی که همواره ثابت بوده، افزایش طرفداران جواهر و به تیع آن ارزش گوهر است که بشر را به فکر ساخت انواع مصنوعی آنها انداخت، به طوریکه مصریان قرنها قبل به ساختن جواهرات بدلی از شیشه‌ یا لعاب‌های رنگین می‌پرداختند. سعی در ساخت مواد مصنوعی با کیفیت مطلوب، سرانجام سبب شد که شرکت جنرال الکتریک در فوریه هزار و نهصد و پنجاه و پنج اولین الماس مصنوعی را که البته فاقد ارزش جواهری بود بسازد. رشد این صنعت در سالهای اخیر منجربه تولید کانیهای مصنوعی شده که تنها از طریق بررسی‌های دقیق فیزیکوشیمیایی از انواع طبیعی قابل شناسایی هستند. البته باید توجه نمود که سنگهای مصنوعی و بدلی را جواهر نمی‌توان نامید.

 شرکت جنرال الکتریک در فوریه 1995 اولین الماس مصنوعی را که البته فاقد ارزش جواهری بود ساخت

 در حال حاضر سیستم‌های مشخصی جهت تعیین ارزش جواهرات وجود دارد. خواص نوری و چگونگی تراش دو عامل مهم در این امر به شمار می‌روند. خواص نوری سبب ایجاد رنگ، جلا، لومینانس و بازی رنگ در نگین می‌شوند.

 تراش یک بلور تابع شکل و مشخصات ظاهری یک کانی است و به عنوان مثال معمولاً کانیهای کم‌رنگ را با قطر بیشتری می‌تراشند تا رنگ مطلوبتری بدست ‌ آید.

نام جواهرات و کانیهای جواهری عمدتاً برگرفته از رنگ، خرافات، شکل ظاهری و اسم مکان کشف گوهر و یا نام افرادی است که آنها را شناسایی و معرفی نموده‌اند.

 در گذشته تنها طبقه خاصی از افراد اجتماع از جواهرات استفاده می‌‌نمودند ولی امروزه هر کس متناسب با سلیقه خود می‌تواند جواهرات مورد علاقه خویش را تهیه نماید. در این بخش می‌توانید اطلاعاتی راجع‌به برخی از جواهرات باارزش و زیبا بدست آورید.

 

: برای دریافت مشاوره درباره اطلاعاتی در رابطه با جواهر شناسی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «اطلاعاتی در رابطه با جواهر شناسی» در کادر زیر بنویسید :

7 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید