کد مطلب:  58171 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نتیجه نشست برجام در وین چه شد؟/حضور هیئتی از آمریکا

نتیجه نشست برجام در وین چه شد؟/حضور هیئتی از آمریکا

میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفتگوها را موافقیت‌آمیز توصیف کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، اتریش برگزار شد.

اما نتیجه این نشست چه بود؟ در ادامه ی این پست آسمونی ببینید.

گزارش این نشست را خبرنگار یورونیوز منتشر کرده است.

نتیجه نشست برجام در وین چه شد؟/حضور هیئتی از آمریکا
نتیجه نشست برجام در وین چه شد؟/حضور هیئتی از آمریکا

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفتگوها را موافقیت‌آمیز توصیف کرد.

هجدمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیات‌هایی از گروه کشورها 4+1 و همچنین ایران در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

برای نخستین بار از زمان خروج ایالات متحده از برجام، هیئتی از آمریکا در گفتگوها حضور دارد. هرچند ایران اعلام کرده حاضر به مذاکره دوجانبه و یا چندجانبه با آمریکا نخواهد بود، اما به هر ترتیب نفس حضور هیاتی از ایالات متحده در این دور از مذاکرات، توجهات بین‌المللی ویژه‌ای را به پایتخت اتریش جلب کرده است.

jcpoa-1
jcpoa-1

عباس عراقچی، هیئت ایرانی را هدایت می‌کند و انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از این اتحادیه در این نشست حضور دارد.

همچنین نمایندگانی از کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نیز در این جلسه حاضر هستند. آقای عراقچی پیش از آغاز نشست 4+1 در دیداری جداگانه با انریکه سولا، معاون آقای بورل ملاقات کرد.

عراقچی در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد رفع تحریم‌های آمریکا نخستین و اصلی‌ترین اقدام برای احیای برجام به شمار می‌رود. معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود: «ایران آمادگی دارد به محض رفع تحریم‌ها و پس از راستی‌آزمایی، اقدامات جبرانی هسته‌ای خود را متوقف کرده و به اجرای کامل برجام بازگردد.»

هیات آمریکایی حاضر در وین در هتل دیگری در این شهر مستقر هستند و قرار نیست در جلسه کمیسیون مشترک برجام حضور داشته باشند.

دور نخست مذاکرات پس از گذشت یک ساعت به پایان رسید و طرفین توافق کردند که ادامه رایزنی‌ها در سطح کارشناسی پی گرفته شود.

انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، پس از پایان این نشست در حساب توییتری خود نخستین جلسه را سازنده توصیف کرد و افزود: «اتحاد و اشتیاق برای ایجاد یک روند مشترک دیپلماتیک با دو گروه متخصص در زمینه اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها وجود دارد. من به عنوان هماهنگ کننده، تماس‌های جداگانه خود را اینجا در وین با تمام طرف‌های مربوطه، از جمله ایالات متحده شدت خواهم بخشید.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفتگوها را موافقیت‌آمیز توصیف کرد.

آقای اولیانوف در حساب توییتری خود نوشت: «نشست کمیسیون مشترک برجام موفقیت‌آمیز بود. دو گروه در سطح کارشناسی (درباره لغو تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای) موظف شدند اقدامات ملموسی را که باید از سوی واشنگتن و تهران برای احیای کامل برجام اتخاذ شود، شناسایی کنند. این گروه‌ها بلافاصله آغاز به کار کردند.»

قرار است دو نشست موازی کارشناسی بین اعضای کمیسیون مشترک برجام در راستای انجام رایزنی‌های فنی در حوزه رفع تحریم‌ها و همچنین بازگشت به تعهدات هسته‌ای ایران انجام شود. گروه کارشناسی پس از بررسی ابعاد فنی و جزئیات مسائل مربوط به بازگشت به تعهدات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، نتیجه را به کمیسیون مشترک اعلام خواهد کرد.

آقای اولیانوف که به یکی از اصلی‌ترین منابع خبری از مذاکرات پشت درهای بسته روز سه‌شنبه تبدیل شده در یک توییت دیگر اعلام کرد که بازگشت به برجام به سرعت انجام نمی‌شود.

این دیپلمات روسی در ادامه افزود: «هیچ کس نمی‌داند چقدر طول می‌کشد اما مهمترین چیز بعد از جلسه امروز کمیسیون مشترک این است که کارهای عملی برای دستیابی به این هدف [بازگشت به برجام] آغاز شده است.»

مطابق اعلام عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه و رییس هیات مذاکره کننده ایران، مذاکره کنندگان در وین خواهند ماند تا جلسه دیگری را در روز جمعه در خصوص برجام داشته باشند.

به گزارش آسمونی، همچنین روزنامه نیویورک تایمز هم در تیتر خبری اش نوشته است که ایران و آمریکا درباره مسیر بازگشت به توافق هسته ای به توافق رسیدند.

 

نظر خود را درباره «نتیجه نشست برجام در وین چه شد؟/حضور هیئتی از آمریکا» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید