کد مطلب: 17669 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زندگینامه سید جواد ذبیحی

زندگینامه سید جواد ذبیحی

سید جواد ذبیحی تا سال 1357 بدون هیچ رقیب هم طرازی  در زمینه خواندن اشعار مذهبی  اول بود و همیشه صدای وی از رادیو پخش می شد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

زندگینامه سید جواد ذبیحی

سید جواد ذبیحی از خواننده های  اشعار مذهبی بود که از اواخر دهه 1320 کار خود را با رادیو ایران شروع کرد و همه مردم ان زمان مناجات ها و اذان زیبای او را بیاد دارند. سید جواد ذبیحی دارای آثار فروانی است که بسیاری از انها بخاطر اینکه از رادیو پخش شده کمیاب هستند. سید جواد ذبیحی  همچنین در برنامه گلها در شماره های اولی حضوری فعال داشته و بیش از 60 برنامه گلها را اجرا کرده.

سید جواد ذبیحی درکه ای مؤذن و خواننده دعاهای مذهبی و آوازهای اصیل ایرانی بود. نام سید جواد ذبیحی با مناجات خوانی در سالهای پیش از انقلاب گره خورده است. شیوه مناجات خوانی او بر اساس ردیف موسیقی ایرانی بود. او هرچند به صورت رسمی آموزش موسیقی ندیده بود اما ردیف موسیقی ایرانی را به خوبی می شناخت. اگر می خواهید در مورد سید جواد ذبیحی بیشتر بدانید این بخش آسمونی تا پایان مطالعه نمایید.

داود پیرنیا برنامه برگ سبز را به خاطر سید جواد ذبیحی ایجاد کرد و علت اینکه نام برنامه را برگ سبز نامید به این خاطر بود که سید جواد ذبیحی "سید" بود.

پدرش سید اسدالله ذبیحی درکه‌ای، مداحی از ساکنان روستای درکه واقع در شمال تهران بود. سیدجواد ذبیحی نیز از جوانی فینه عربی به سر می‌گذاشت و در مجالس مذهبی تهران و شهرستان‌ها شرکت می‌کرد. با وجود آنکه تحصیلات رسمی نداشت تمام ردیف‌های آوازی را به خوبی می‌شناخت. او از سال 1336 با همکاری داوود پیرنیا و هنرمندانی چون حسن کسایی، رضا ورزنده، جلیل شهناز، احمد عبادی، مرتضی محجوبی، علی تجویدی، پرویز یاحقی، حسین تهرانی، مهدی خالدی و فرهنگ شریف، وارد عرصه موسیقی غیر مذهبی شد و آوازهای زیبایی را به همراه ساز ایشان به یادگار گذاشت. او به همراه ساز آواز نمی‌خواند. بلکه در ابتدا ایشان دقایقی بداهه‌نوازی می‌کردند و سپس ذبیحی یک آواز کامل را بدون ساز می‌خواند و در انتها بار دیگر هنرمندان به اجرای موسیقی سازی می‌پرداختند. در سال 1347 مجموعه‌ای از اشعار منتخب توسط وی که در مناجات‌های خود در رادیو ایران می‌خواند در 165 صفحه با مقدمه محیط طباطبائی و توسط انتشارات عطایی به چاپ رسید. عنوان آن نغمه‌های آسمانی است.

ذبیحی همچون خواجه عبدالله انصاری بر خواندن مناجات‌های فارسی که برای عموم قابل فهم و اثر گذار است تأکید داشت.

پس از انقلاب

پیشینه وی و حضور در دربار موجب شد تا پس از انقلاب 1357 مورد غضب انقلابیون قرار گیرد. آنان که به آرشیو رادیو دسترسی داشتند نمونه‌های منحصر به فردی از صدای او را از بین بردند. به همین دلیل امروز به جز آثار بی‌کیفیت ضبط شده از روی رادیو و چند کاست موجود نزد شاگردان و دوستداران ذبیحی، اثر باکیفیتی از او در میان نیست.

پس از انقلاب برای مدتی زندانی شد و پس از آزادی چند نفری به درب منزل وی رفتند و به بهانه اجرای مراسم نیایش او را با خود بردند و به طرزی فجیع به قتل رساندند. عصر آن روز، روزنامه اطلاعات به نقل از گروه شاهین گزارشی را چاپ کرد که قتل سید جواد ذبیحی را به دلیل مداحی و مناجات‌خوانی او در رادیوی وابسته به رژیم گذشته به گردن گرفتند.

بعدها صادق خلخالی در کتاب خاطرات خود که در سال 1379 منتشر شد، نام سیدجواد ذبیحی را در فهرست کسانی قرار داد که حکم اعدامشان را صادر کرده است.

11 برنامه  اول  برگ سبز را  مرحوم ذبیحی اجرا کرده  است و دکتر پیرنیا برای جلوگیری از  انحصاری و تکراری شدن این برنامه از خوانندگان بنام دیگری  در این مجموعه برنامه استفاده کرده است .سید جواد ذبیحی در سال 1358 از خانه ربوده می شود و به بیابانهای تهران برده می شود و به طرز فجیعی به قتل می رسد وبعد از ظهر آن روز عاملین قتل عکس جنازه و خبر قتل را به روزنامه اطلاعات می فرستند.

آثار زنده یاد سید جواد ذبیحی

آواز

  • مناجات شور
  • چراغ حق ( بیات ترک )
  • مدح علی شور
  • مناجات ( سه گاه مثنوی )

اذان

  • اذان سیدجواد ذبیحی
  • اذان سیدجواد ذبیحی

مناجات ها

  • دعای سحری
  • ربنا  مرحوم ذبیحی
  • ربنا  مرحوم ذبیحی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «زندگینامه سید جواد ذبیحی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 4 = ?