کد مطلب:  42203  درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ‌های صحرایی

تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ‌های صحرایی

به گزارش آسمونی:ملخ‌های مهاجم صحرایی در تالاب جازموریان دیده شدند که خطری جدی برای دشت جازموریان...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ‌های صحرایی
تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ‌های صحرایی

به گزارش آسمونی:ملخ‌های مهاجم صحرایی در تالاب جازموریان دیده شدند که خطری جدی برای دشت جازموریان است.

‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تا کنون بیش از 11 هزار هکتار از مراتع استان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است و مقابله با خطرات این ملخ مهاجم همچنان ادامه دارد.

زورقی با بیان اینکه تأمین اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی انجام نشده است، گفت: تاکنون 11 هزار و 610 هکتار از مراتع شهرستان‌های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار کشاورزی (فائو) مبنی بر هجوم دسته‌های ملخ از شبه جزیره عربستان به استان‌های جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان به منظور ردیابی و دیده بانی و مبارزه با این آفت خطرناک 27 اکیپ دیده بانی، 7 اکیپ خودرویی مبارزه و یک هواپیمای سم پاشی برای مبارزه با ملخ صحرایی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان پیش بینی و کار مبارزه را از 13 اسفند ماه سال گذشته در شهرستان کنارک آغاز کردند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برخلاف پیگیری مکرر تأمین اعتبار جهت مبارزه با ملخ صحرایی صورت نگرفته است.

زورقی افزود: دسته‌های پر تراکم این ملخ‌ها هر نوع سرسبزی اعم از علوفه، غلات، صیفی جات و حتی علف‌های هرز را که در مسیر خود ببینند مورد هجوم قرار داده و از بین می‌برند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان هشدار داد: با توجه به بارندگی‌های فروردین، افزایش رطوبت و درجه حرارت، شرایط مناسبی برای خروج پوره ملخ صحرایی و هجوم دستجات بزرگ ملخ از شبه جزیره عربستان به استان که خسارات هنگفتی به بخش کشاورزی وارد خواهند کرد، فراهم شده است.

حیدر زورقی به منظور مبارزه بهنگام با ملخ صحرایی مهاجر خواستار احداث باندهای پروازی بیشتر جهت هواپیمای سمپاش در مجاورت با استان هرمزگان و محدوده جازموریان و تخیصص اعتبار لازم جهت تداوم مبارزه با این آفت خطرناک شد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی دلگان نیز گفت: اولین گروه از ملخ‌های مهاجر وارد شهرستان شدند که تاکنون 300 هزار از اراضی نیز سمپاشی شده است.

سیدغلامرضا سجادی اظهار کرد: این گروه ملخ‌ها از سمت جازموریان وارد دلگان شده اند که در اولین مرحله حدود 300 هکتار از اراضی این شهرستان علیه آفت این ملخ‌ها سمپاشی شده است.

وی افزود: البته این مرحله تازه شروع کار است چون که ملخ‌ها هم اکنون در حال تخم ریزی و جفت‌گیری هستند و این تخم‌ها بعد از 20 روز تبدیل به ملخ شده و پس از آن عملیات اصلی مقابله با آنها آغاز می‌شود.

به گفته سجادی؛ تاکنون هیچ گونه گزارشی از خسارت ناشی از این ملخ‌ها گزارش نشده که بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده مرحله به مرحله کار سمپاشی انجام خواهد شد تا خسارات آنها به حداقل میزان ممکن برسد.

مدیر جهاد کشاورزی دلگان با اشاره به کمبود بودجه تاکید کرد: لازم است تا به منظور مقابله جدی و سریع با این ملخ‌ها بودجه و اعتبار و امکانات لازم در اختیار قرار بگیرد که تاکنون این امر به خوبی صورت نگرفته و امیدواریم هر چه سریع‌تر محقق شود.

سجادی از شهروندان درخواست کرد تا به محض مشاهده حضور ملخ‌ها در هر نقطه از شهرستان بلافاصله اطلاع رسانی کنند تا سریع‌تر کار سمپاشی منطقه انجام شود.

منبع: ایسنا

: برای دریافت مشاوره درباره تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ‌های صحرایی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «تالاب جازموریان در خطر حمله ملخ‌های صحرایی» در کادر زیر بنویسید :

4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید