کد مطلب:  9395 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
18 اسفند؛ روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی

18 اسفند؛ روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی

18 اسفند روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی، اندیشمند و یکی از عوامل مهم و موثر در بیداری اسلامی و ارائه دهنده فلسفه اتحاد اسلامی می باشد
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 18 اسفندماه روز بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی یکی از پیشروان بیداری اسلامی در بین کشورهای اسلامی است .اندیشمند سیاسی و مبلغ اندیشه اتحاد اسلام بود.

سید جمال الدین اسد آبادی در شعبان 1254ق مصادف با آبان 1217 ش در شهر اسدآباد در استان همدان به دنیا آمد. بر اساس برخی اسناد مدارک وی ایرانی است اما مدارک تاریخی دال بر افغان بودن وی نیز ارائه شده است.

علت افغان عنوان شدن وی این امر می باشد که برخی وی را متولد اسدآباد یا اسعدآباد کنر افغانستان می‌دانند که در کابل تحصیل کرده و از آنجا برای ادامه تحصیل به هند رفته است.

وی در طول حیات خویش دست به اقدامات بسیار مهمی زده بود. مواردی مانند انتشار نخستین روزنامه در تاریخ افغانستان به نام شمس النهار،  تأسیس حزب الوطنی در مصر، حضور در لژ فراماسونری قاهره، کمک در لغو امتیاز توتون و تنباکو و تلاش برای خلع قدرت ناصر الدین شاه قاجار از مهمترین فعالیت های دوران حیات ایشان بود.

وی از اولین نظریه پردازان اصولگرایی اسلامی محسوب می‌شود. مبارزه با روحیه تسلیم، گوشه نشینی و بی حرکتی بازگشت به منابع اصیل اندیشه اسلامی تبیین تعالیم اسلام به زبان روز و فراخواندن مسلمانان به یادگیری علوم جدید مبارزه با استعمار و استبداد، به مثابه نخستین گام در راه نوزایی اجتماعی و فکری مسلمانان.

 تلاش در راه گسترش حضور روحانیت در مبارزات سیاسی و برداشتن مرزهای موهوم بین دیانت و سیاست بویژه در جوامع اهل تسنن. سید جمال الدین از اینکه عمده تلاشهای خود را صرف اصلاح سلاطین وحاکمان کشورهای اسلامی نمود و کمتر به مردم متکی شد خودش را اینگونه نقد می کند:"افسوس می‌خورم از اینکه کشته‌های خود را ندرویدم... ای کاش من تمام افکار خود را در مزرعه مستعد افکار ملت کاشته بودم.

در پایان سخنی از این روحانی مبارز را خدمت شما همراهان عزیز نقل می نماییم:

چه خوش بود تخم‌های بارور و مفید خود را در زمین شوره زار سلطنت فاسد نمی‌نمودم. آنچه در آن مزرعه مردم کاشتم به ثمر رسید و هر چه در این کویر سلاطین و نخبگان حکومتی غرس نمودم فاسد گردید.

: برای دریافت مشاوره درباره 18 اسفند؛ روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «18 اسفند؛ روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید