کد مطلب: 9395 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
18 اسفند ، روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی

18 اسفند ، روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی

18 اسفند ، روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

آسمونی : 18 اسفندماه روز بزرگداشت سیدجمال الدین اسدآبادی یکی از پیشروان بیداری اسلامی در بین کشورهای اسلامی است .اندیشمند سیاسی و مبلغ اندیشه اتحاد اسلام بود.

jamal-aldin-asadabadi-tribute-day

وی همچنین از اولین نظریه پردازان اصولگرایی اسلامی محسوب می‌شود. مبارزه با روحیه تسلیم، گوشه نشینی و بی حرکتی بازگشت به منابع اصیل اندیشه اسلامی تبیین تعالیم اسلام به زبان روز و فراخواندن مسلمانان به یادگیری علوم جدید مبارزه با استعمار و استبداد، به مثابه نخستین گام در راه نوزایی اجتماعی و فکری مسلمانان.

 تلاش در راه گسترش حضور روحانیت در مبارزات سیاسی و برداشتن مرزهای موهوم بین دیانت و سیاست بویژه در جوامع اهل تسنن. سید جمال الدین از اینکه عمده تلاشهای خود را صرف اصلاح سلاطین وحاکمان کشورهای اسلامی نمود و کمتر به مردم متکی شد خودش را اینگونه نقد می کند:"افسوس می‌خورم از اینکه کشته‌های خود را ندرویدم... ای کاش من تمام افکار خود را در مزرعه مستعد افکار ملت کاشته بودم.

چه خوش بود تخم‌های بارور و مفید خود را در زمین شوره زار سلطنت فاسد نمی‌نمودم. آنچه در آن مزرعه مردم کاشتم به ثمر رسید و هر چه در این کویر سلاطین و نخبگان حکومتی غرس نمودم فاسد گردید."

یادش گرامی باد.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «18 اسفند ، روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 7 = ?