کد مطلب:  2635 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ایوان تخت مرمر ( کاخ گلستان)

ایوان تخت مرمر ( کاخ گلستان)

ایوان تخت مرمر که پیش از این دیوانخانه و ایوان دارالاماره نامیده می شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

ایوان تخت مرمر که پیش از این دیوانخانه و ایوان دارالاماره نامیده می شد، نیز در سال 1173 بنا گردید. در دوران سلطنت سلسله قاجار، شاهان در این مکان به سلام می نشستند و در ایام نوروز و عیدهای دیگر به طبقات مختلف مردم بارعام می دادند.

تاریخچه تخت مرمر

تخت مرمر در کاخ گلستان تهران قرار داره که سابق بر این ورودی برای بازدیدش پرداخت نمی شد و بصورت رایگان میتونستید بازدید کنید ولی در حال حاضر با پرداخت هزینه می تونید از این شاهکار طراحی میرزابابای شیرازی فراش باشی که بدستان توانمند استاد محمد اصفهانی از سنگ مرمر زرد یزد که عمری تخمین زده شده با دوره ی حکومت زندیه دارد دیدن کنید.این تخت از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک تشکیل شده است و در دوره ی فتحعلیشاه و ناصرالدین شاه تغییراتی به این شکل که الان میبینید در آن صورت گرفت.

ایوان تخت مرمر
ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر در دوره ی قاجار محل به تخت نشستن پادشاهان و برگزاری مراسم و اعیاد رسمی بود و آخرین مراسم رسمی که در این ایوان برگزار شد تاجگداری رضاخان در سال 1304 شمسی بود.ارسی ایوان تخت مرمر شامل 5 درب هست که به سمت بالا باز میشود و سقف و دیوار ها تزیینات گچ بری و ایینه کاری و نقاشی و خاتم و منبت و مشبک بسیار زیبایی دارد.جایگاه ایوان روبروی حوض بزرگ کاخ گلستان میباشد که مراسم سلام و بار عام طبقات مختلف مردم در نقابل آن برگزار میشده است.

محل بازدید ایوان تخت مرمر

آدرس تهران- ضلع شمال میدان خیابان 15 خرداد- میدان ارگ
تلفن 02133113335
ساعت بازدید بهار و تابستان 09:00 الی 17:30
ساعت بازدید پائیز و زمستان 09:00 الی 16:30
: برای دریافت مشاوره درباره ایوان تخت مرمر ( کاخ گلستان) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ایوان تخت مرمر ( کاخ گلستان)» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید