کد مطلب:  55548 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
200 سال طول می‌کشد کارگران خانه دار شوند!

200 سال طول می‌کشد کارگران خانه دار شوند!

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ درصد کارگران حداقل بگیرند و توان پرداخت ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط را ندارند، گفت: با وضعیتی که در بحث قیمت مسکن به وجود آمده کارگران از این طرح‌هایی همچون وام مسکن استقبال نمی‌کنند.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی : یک مقام مسئول کارگری می‌گوید وام مسکن به کار کارگران نمی‌آید و آن‌ها با حقوق حداقلی و دریافتی اندکی که دارند 200 سال باید کار کنند تا صاحب یک خانه شوند.

علی اصلانی، درباره تاثیر پرداخت وام مسکن در صاحبخانه شدن کارگران، گفت: شاید نیت از دادن وام‌های مسکن کمک به خانه دار کردن کارگران و گروه‌های کم درآمد و محروم جامعه باشد، ولی با تجربه‌ای که در این زمینه داریم این وام‌ها چندان به کار کارگران نیامده است.

کارگر توان قسط 1.2 میلیون تومانی را ندارد

وی با بیان اینکه در حال حاضر70 درصد کارگران حداقل بگیرند و توان پرداخت ماهی یک میلیون و 200 هزار تومان قسط را ندارند، گفت: با وضعیتی که در بحث قیمت مسکن به وجود آمده کارگران از این طرح‌ها استقبال نمی‌کنند. وقتی کارگر با حداقل حقوق کار می‌کند و یک خانه دست کم 500 میلیون تومان برایش آب می‌خورد او باید 200 سال کار کند تا از عهده خرید یک خانه برآید مگر اینکه دولت به میدان بیاید و مثل مسکن مهر یکسری امکانات و منابع و زمین‌های دولتی را برای این منظور اختصاص بدهد.

اختصاص زمین‌های دولتی برای مسکن کارگری

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز با تاکید بر اختصاص زمین‌های دستگاه‌های دولتی برای خانه دار شدن کارگران، گفت: در جلسه اخیری که در معاونت فرهنگی وزارت کار در خصوص راهکار‌های تامین مسکن کارگران داشتیم پیشنهاد شد که تعاونی‌های مسکن کارگری ایجاد شوند و ظرفیت تشکل‌های کارگری در معرفی کارگران فاقد مسکن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین مقرر شد در بحث پرداخت وام طرف حساب بانک نشویم و قرارداد بین بانک و سازنده منعقد شود.

اصلانی در ادامه درباره ساخت مسکن کارگری در جوار شهرک‌های صنعتی ابراز عقیده کرد و گفت: طبعا ساخت خانه برای کارگران شاغل در شهرک‌های صنعتی تاثیرگذار است و به متعادل شدن قیمت‌ها در بازار منجر می‌شود، ولی قبل از هر چیز باید وضعیت کارگر و کارفرما مشخص شود.

تعیین وضعیت کارگر و کارفرما قبل از ساخت واحد مسکونی

وی با بیان اینکه بیش از 95 درصد کارگران دارای قرارداد موقت هستند، گفت: کارگر قرارداد موقت امنیت شغلی ندارد و هر زمان نگران از دست دادن شغل خود است. به همین دلیل ابتدا باید وضعیت کارگر و کارفرما مشخص شود کارگر به دلیل ترس از عدم تمدید قرارداد و از دست دادن شغل ناچار به واگذاری خانه مسکونی و درگیر دادگستری نشود.

این مقام مسئول کارگری در پایان بر لزوم استفاده از ظرفیت تشکل‌های کارگری تاکید و خاطرنشان کرد: وزارت کار می‌تواند از تشکل‌های کارگری در فرایند خانه دار شدن کارگران و شناسایی کارگران فاقد خانه دعوت کند.

لازم به ذکر است که بسیاری از کارشناسان و فعالان کارگری ساخت مسکن کارگری در شهرک‌های صنعتی را اقدامی راهگشا در جهت رفع دغدغه مسکن کارگران می‌دانند. اواخر سال گذشته تفاهم نامه همکاری میان وزارتخانه‌های کار و راه و شهرسازی به منظور ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی به امضا رسید.

: برای دریافت مشاوره درباره 200 سال طول می‌کشد کارگران خانه دار شوند! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «200 سال طول می‌کشد کارگران خانه دار شوند!» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید