دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است | آسمونی
کد مطلب: 42695 درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است

دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است

به گزارش آسمونی:دبیر کل اوپک گفت‌: ایران در دستیابی به اهداف در 40 سال اخیر قابل الگوبرداری است؛ به گونه‌ای...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است
دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است

به گزارش آسمونی:دبیر کل اوپک گفت‌: ایران در دستیابی به اهداف در 40 سال اخیر قابل الگوبرداری است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت‌ این کشور الگوی مهمی برای صنعت نفت در منطقه شناخته شده که چگونه در شرایط سخت به اهداف خود دست یافته است.

محمد سانوسی بارکیندو امروز در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با تاکید بر اینکه مهم نیست در آینده با چه چالش هایی مواجه شویم، خاطر نشان کرد: ما در اوپک تلاش خواهیم کرد که نفت را غیر سیاسی کنیم. در همین راستا نیز به همه همکارانم اعلام کرده‌ام که وقتی وارد این سازمان شدید، پاسپورت‌هایتان را باید در خانه بگذارید.

وی با بیان این که در شرایطی که برخی از کشورهای اوپک به نفت وابسته هستند، ایران برای مقابله با فقر انرژی پیشتاز بوده است، اظهار کرد: علاوه بر این در زمینه تنوع بخشی منابع انرژی ایران را باید یک قهرمان دانست.

دبیر کل اوپک با اشاره به این که سهم نفت در تولید ناخالصی داخلی ایران به کمتر از 40 درصد رسیده است که دستاورد بزرگی است، ابراز کرد: ایران هیچ گاه مردم خود را فراموش نکرده و گاز در سراسر این کشور توزیع شده است. همچنین CNG که در جهان یک سوخت پاک محسوب می‌شود در بخش حمل و نقل این کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

بارکیندو با تاکید  بر اینکه ایران یکی از مراکز مهم انرژی در جهان و دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان است، ادامه‌ داد: زنگنه با سابقه‌ترین وزیر نفت در اوپک است که به خاطر تجربیاتش بارها با او دیدار داشتم. علاوه بر این او حامی و طرفدار اوپک در دهه‌های متمادی بوده و همچنین  نقش مهمی در همکاری اوپک ایفا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه قبل از بیانیه تاریخی 2016 مبنی بر کاهش تولید نفت اوپک، با وزیر نفت ایران در این زمینه مشورت کردم، تصریح کرد: ایران از بینانگذاران اوپک است و اکنون حدود 60 سال است که از همکاری ایران با اوپک می گذرد. من بیست و هشتمین دبیر کل اوپک هستم و نخستین دبیر کل این سازمان نیز ایرانی بوده است.

دبیر کل اوپک، گفت‌: به مردم شجاع ایران تبریک می‌گویم که در مقابل چالش سیل همبستگی خود را نشان دادند و زنان و کودکان در مناطق مختلف جمع شدند تا به سیل زدگان کمک کنند و من امیدوارم که این کشور در مقابل چالش زیست محیطی نیز موفق باشد.

حذف نفت ایران از بازار غیر ممکن است

دبیر کل اوپک همچنین در حاشیه این مراسم گفت: همانطور که بارها تکرار شده، امکان حذف ایران از بازار نفت امکان ندارد و علیرغم این که دو عضو اوپک ادعای جایگزینی نفت ایران را کرده‌اند، باید گفت که اوپک تصمیم‌های گروهی می‌گیرد و در این زمینه هیچ تک‌روی ندارد.

او در جمع خبرنگاران با بیان این که سیاست اوپک این است که با مشورت با کارشناسان دبیرخانه همه اعضا در کنار هم و براساس خرد جمعی تصمیم بگیرند اظهار کرد: ابتدا باید همه داده‌ها و آمارهای منابع ثانویه در ماه ژوئن بررسی و سپس درباره حذف ایران تصمیم گیری شود اما باید تاکید کرد که در اوپک فقط نفع کشور خاصی در نظر گرفته نمی‌شود و منافع کل گروه را در نظر می‌گیریم تا افزون بر تأمین منافع تک تک اعضای عضو، عرضه نفت نیز تأمین شود.

وی با تاکید به اینکه هر کدام از اعضای اوپک می‌تواند برنامه‌ها و تصمیم‌های خود را داشته باشند اظهار کرد: زمانی که در گردهمایی هستیم کشورها به عنوان یک فرد نیستد و هر کدام عضوی از یک گروه هستند و به همین دلیل ما منافع گروه و مصرف کنندگان را در نظر می‌گیریم.

دبیر کل اوپک ادامه داد: البته باید به عواقب تصمیم‌های خود توجه داشته باشیم. همچنین در اوپک باید به تأمین عملیات عرضه فکر کنیم، زیرا نفت منبع انرژی است و تصمیم‌ها نیز باید براساس همین شرایط باشد.

وی در باره تهدیدهایی که برای عرضه نفت ایران مطرح می‌شود خاطر نشان کرد: گفت و گوهای متعددی در این باره در سطح وزارت و دبیرخانه اوپک صورت می‌گیرد تا راهکارهای ممکن بررسی شود. البته این در شرایطی است که ایران در سالهای گذشته نیز با چالشهای این چنینی روبه رو بوده و بنده اطمینان دارم که این بار نیز ایران می‌تواند این مشکلات را پشت سر بگذارد.

او با بیان این که طی 100 سال گذشته که از تأسیس اوپک می‌گذرد تاکنون با چالشهای زیادی مواجه بوده‌ایم اظهار کرد: اتحاد میان کشورها موضوعی بوده که طی این سال‌ها کمک شایانی به ما کرده است؛ به گونه‌ای که اگر این اتحاد حفظ شود باز هم می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

وی با اشاره به تجربیات بالای وزیر نفت ایران ابزار کرد: چالش ایران تنها برای این کشور نیست، بلکه بر کل اوپک تأثیر می‌گذارد و اتفاقاتی که در ایران، ونزوئلا یا لیبی رخ می‌دهد به طور کلی روی کل صنعت نفت اثر دارد.

بارکیندو در خصوص حفظ سقف عرضه اوپک و رفتار نوپک در مقابل اوپک اظهار کرد: برنامه ما از سال 2017 بسیار خوب پیش رفته و کسی آن را تغییر نداده است. درباره لایحه نوپک تاکنون اقدامی در سطح کنگره آمریکا انجام شده که نتیجه آن مشخص نیست اما آنچه مهم است عدم تفرقه و جدایی کشورها پس از 60 سال است.

وی با تاکید به اینکه اوپک تنها یک سازمان نیست چرا که کل صنعت نفت دنیا را تحت تأثیر قرار داده است خاطر نشان کرد: به طور میانگین روزانه 100 میلیون بشکه نفت در دنیا مصرف می‌شود و اوپک نفت زیادی در تأمین نیاز بازارهای جهانی و ثبات آن دارد.

وی تاکید کرد: ما همچنان حامی تصمیماتی هستیم که در توافق تغییرات اقلیمی پاریس اتخاذ شده است.

بارکیندور با اشاره به چهار برابر شدن کل ذخایر نفت و گاز ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: طی 40 سال اخیر تولید بخش پایین دستی در ایران چهار برابر شده است؛ ضمن این که با توسعه زیرساختهای نفت و گاز، گاز رسانی به شهرها و روستاها و همچنین تولید بنزین سوپر به منظور کاهش آلودگی هوا آغاز شده است.

وی با بیان این که در بیانیه همکاری اوپک رعایت توازان در بازار نفت حفظ تولید و تلاش برای ثبات نفت به نفع ذینفعان تاکید شده است گفت: تمرکز ما در اوپک روی عناصر اساسی بازار تنها به کوتاه مدت، متمرکز نمی‌شود، چرا که ما به دنبال اهداف بلند مدت هستیم و به همین دلیل باید به دنبال ثبات پایدار و دائمی باشیم و سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در این عرصه تشویق کنیم.

او به چالشهای این سازمان طی دهه‌های اخیر اشاره و  تاکید کرد: اوپک در این سال‌ها موفق شده تا در زمینه ثبات بازار نفت در شرایط مختلف با چالشها مقابله کند. به تازگی نیز شش چرخه قیمت نفت را شناسایی کرده است که دوره نخست آن مربوط به سال 1973 میلادی می‌شود که به شوک اول نفتی معروف است.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران و جنگ عراق گفت: این مسئله نیز یکی دیگر از چرخه‌های قیمت نفت بوده است. علاوه بر این برهم خوردن عرضه و تقاضا که سبب کاهش قیمت نفت در اوایل دهه 80 میلادی شد یا افزایش تولید نفت آمریکا که سبب شد عرضه روزانه نفت بیش از تقاضا باشد. در مقطع سال 2000 میلادی اوپک برای بازگردان ثابت به بازار نفت تصمیم گرفت تا روزانه سه میلیون بشکه نقت از تولید خود بکاهد.

بارکیندو با بیان این که 17 سال بعد تاریخ دوباره تکرار شد و در سال 2014 اعضای اوپک تصمیم مشابهی گرفتند گفت: هریک از چرخه‌ها شوکی را به بازار وارد کرده است اما اقداماتی که در اوپک صورت گرفت موجب شد تا بتوانیم یه این شوک‌ها غلبه کنیم.

وی با اشاره به نقش ایران به عنوان یکی از اعضای فعال اوپک برای غلبه بر مشکلات اظهار کرد: مفتخریم که در طول 60 سال گذشته مانند دوست و همکار در کنار یکدیگر بودیم و امیدواریم این همکاری و استفاده از تجربه‌ها در 60 سال آینده نیز تکرار شود.

دبیرکل اوپک با تاکید به اینکه باید برای 60 سال آینده اوپک نیز برنامه ریزی داشته باشیم گفت: لازم است که اعضا سیاستهایشان را هماهنگ کنند، چرا که در طول تاریخ ثابت شده که اعضای اوپک در صورت همکاری با هم بر دشواری غلبه کرده‌اند و به همین دلیل ما باید به دنبال ثبات بازار باشیم.

منبع: ایسنا

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 6 = ?