کد مطلب: 23129 درج نظر
چرا اصفهان، نصف جهان است؟
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اصفهان به لحاظ جمعیت بعد از تهران و مشهد، سومین شهر بزرگ ایران و صد و شصت و سومین شهر پر جمعیت دنیا محسوب می شود. اما چرا به نصف جهان معروف شده است؟

اصفهان از گذشته های دور به لقب نصف جهان در ایران و جهان مشهور بوده است؛ وجود بیش از شش هزار اثر تاریخی با قدمت صدها و هزاران سال در كنار مناطق بكر طبیعی می تواند دلیل مناسبی برای اعطای این عنوان از دید جهانیان به این خطه ارزشمند از سرزمین ایران باشد. آسمونی در این بخش به جزئیات بیشتری در مورد علت نصف جهان بودن اصفهان می پردازد که از شما همراهان عزیز دعوت می کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه بفرمایید.

آثار تاریخی و تنوع بی نظیر صنایع دستی كه از قرن ها پیش در نقاط و شهرهای مختلف استان اصفهان نسل به نسل منتقل شده و امروز به عنوان میراثی گران بها در اختیار ما قرار گرفته، اصفهان را به موزه ای هنری، تاریخی و طبیعی تبدیل كرده كه بازدید از آن آرزوی گردشگران فرهنگ دوست در سراسر جهان است.

 

یادگارهای پیشینیان ما در این نقطه از كشورمان حاصل موجودیت تاریخی و فرهنگی است كه قدمت بیشتر آنها به هزاره سوم پیش از میلاد می رسد.

 

تپه سیلك زیگورات یا محل عبادت اقوام باستانی بوده كه از گل رس و سفال ساخته شده است. این بنای تاریخی در سال 1310 شمسی درپی كاوش های باستان شناسی كشف شده است. در خرابه‌های تپه باستانی سیلك چند اسكلت انسان و ظروف قدیمی پیدا شده است كه این اشیا در موزه‌های لوور فرانسه، موزه ملی ایران، موزه باغ فین و موزه ایی در كنار این بنای باستانی نگهداری می شوند. وجود خرده سفال‌های چند هزار ساله بر روی زمین و اطراف این تپه‌ها نشان از زیست انسان ها در هزاران سال پیش در این منطقه دارد. قدمت طولانی و معماری ارزشمند بناهای تاریخی اصفهان نیز سبب شده كه برخی از آثار تاریخی این منطقه مانند میدان امام خمینی (ره) نقش جهان در فهرست آثار ثبت شده، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) قرار بگیرند.

میدان نقش جهان میدان بزرگ مستطیل شكلی در شهر اصفهان است كه بوسیله بناهایی از دوره صفوی محصور شده ‌است. اگرچه نقش جهان پیشینه‌ای كهن‌تر از دوران صفوی دارد، ولی میدان نقش جهان به شكل امروزی آن در دوره سلطنت شاه عباس صفوی پایه‌گذاری شده‌ است. در گذشته این میدان جایگاه برگزاری آیین‌های گوناگون و بازی چوگان بوده ‌است كه امروزه به‌صورت یك گردشگاه همگانی و جایگاهی برای برگزاری نماز جمعه و آیین‌های ملی و مذهبی تبدیل شده ‌است.

بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه در اطراف میدان واقع شده ‌است كه جایگاه عرضه صنایع دستی و سوغات اصفهان هستند.

مساجد تاریخی اصفهان

ازجمله این آثار با ارزش مساجد اصفهان هستند كه در شهرستان های مختلف این استان پراكنده اند. 'مسجد شیخ لطف الله' یكی از زیباترین آثار تاریخی اصفهان است كه هر تماشاكننده ای را خیره و به اظهار تحسین وامی دارد.

'مسجد جامع اصفهان' مجموعه ای از ساختمان ها و آثار هنری دوره های پس از اسلام است كه یادگارهایی از افراد متعدد را دربردارد و بخشی از تحولات معماری دوره های اسلامی تاریخ ایران را در مدت هزار سال نشان می دهد. محراب الجایتو كه در این مسجد قرار گرفته یكی از شاهكارهای هنر گچبری به شمار می آید.

'مسجد امام' نیز از لحاظ عظمت، معماری و تزیینات، مهم ترین مسجد دوره صفویه است كه در شهر اصفهان واقع شده است.

'مسجد جامع اردستان' از كهن ترین مساجد ایران به شمار می آید كه بنای اولیه آن، مربوط به قرون اولیه اسلامی است.

'مسجد جامع زواره' در 15 كیلومتری شمال شرقی اردستان نیز نخستین مسجد چهار ایوانی ایران است كه در دوره سلجوقی ساخته شده و 'مسجد جامع گلپایگان' از آثار با ارزش دوره سلجوقی است.

بنای مساجد جامع روستای اونج، روستای پوده، سراور و عباسی، مساجد حكیم، جمعه، حجت السلام و سید از دیگر آثار تاریخی و باارزش بالای معماری اصفهان هستند.

آتشكده ها و كلیساها

آتشكده ها و كلیساهای تاریخی زیادی نیز به عنوان مراكز عبادی سایر ادیان ازجمله جاذبه های تاریخی استان اصفهان به شمار می آیند. 'كلیسای هاكوپ' نخستین كلیسایی است كه ارامنه در جلفای اصفهان بنا كرده اند ولی مشهورترین كلیسای تاریخی جلفا از نظر معماری و تزیینات نقاشی، 'كلیسای سن سور' است كه به كلیسای وانك شهره است و در سال 1065 میلادی بنا شده است.

مهم ترین كلیسای تاریخی جلفا از دوره شاه عباس اول نیز كلیسای مشهور 'بیدخم' یا 'بیت اللحم' است كه در میدان جلفا و در مجاورت كلیسای مریم واقع شده است.

'آتشگاه كوه سنگی' نیز از كهن ترین میراث اصفهان است كه هم اكنون بقایای بنای آن در كوه سنگی در ارتفاع 1680 به چشم می خورد.

'آتشكده باستانی نیاسر' نیز بر فراز صخره بلندی به نام تالار نیاسر در كنار چشمه آبی برپاست و از اهمیت زیادی برخوردار است.

کاخ های تاریخی


كاخ های تاریخی با معماری های كم نظیر از دیگر دیدنی های استان اصفهان هستند. 'كاخ چهل ستون' از جمله بناهایی است كه اصفهان ملقب به نصف جهان بخش مهمی از شهرت خود را مدیون آن است.

'عمارت تاریخی هشت بهشت' نیز نمونه ای از كاخ های آخرین سلاطین دوره صفوی است. 'كاخ عالی قاپو' نمونه منحصر به فرد و یكی از عجایب معماری كاخ های عهد صفوی است.

باغ های تاریخی

 


باغ های باشكوه استان اصفهان با شهرت های جهانی نیز از دیگر آثار باارزش این منطقه به شمار می آیند و همواره نظر جهانگردان را به خود جلب كرده اند.

'باغ فین' در كاشان از توابع استان اصفهان از دوره صفویه برجای مانده و از لحاظ باغ آرایی و آب رسانی دارای اهمیت ویژه ای است و از نظر گردشگری از منابع بسیار ارزشمند ایران به شمار می آید.

' چهار باغ' نیز مجموعه ای عظیم و زیبا است كه از باغ های مختلف تشكیل شده است كه تعدادی از آنها هم اكنون نیز برپا هستند.


مناره ها

 

مناره های قدیمی با معماری های خاص از دیگر جاذبه های تاریخی استان اصفهان به شمار می آیند.

'منار جنبان' یكی از نمونه های ابنیه سبك مغولی ایران است كه كاشی كاری هایی از آن دوره به یادگار مانده است. جالب ترین نكته این بنای تاریخی آن است كه با حركت دادن یكی از مناره ها نه تنها مناره دیگر به حركت درمی آید، بلكه تمامی این ساختمان مرتعش می شود.

'مناره گلپایگان' نیز از بلندترین مناره های دوره سلجوقی است كه به سده پنجم هجری قمری تعلق دارد.

مناره های زیار، ساربان، علی ، گار، سین، رهروان، برسیان، چهل‌ دختران، دارالضیافه و داردشت از دیگر مناره های تاریخی این استان به شمار می روند كه هر كدام به نوبه خود عجایبی از هنر و حرفه معماری و تزیینات را دارا می باشند.

خانه های تاریخی

 

خانه های تاریخی از دیگر دیدنی های استان اصفهان هستند كه نظیر آنها در دیگر مناطق ایران كم تر یافت می شود. عمارت های زیادی در سراسر شهرستان های این استان پراكنده هستند كه مهم ترین آنها را می توان در شهرستان كاشان و اصفهان دید.

'خانه بروجردی ها' در كاشان یكی از نمونه های تكامل یافته ساختمان های كاشان است كه شكل و حجم و پوشش آن در میان سایر خانه های تاریخی نمونه است.

'خانه عباسی ها' نیز یكی از نمونه های منحصر به فرد عمارت های تاریخی جهان است كه به لحاظ تنوع و تعدد فضاهای موجود بسیار قابل توجه است.

همچنین 'خانه وثیق انصاری' در شهر اصفهان حدود 150 سال پیش ساخته شده و از زیباترین خانه های دوره قاجار به شمار می آید.

بطور كلی خانه ها و عمارت های زیادی در گوشه و كنار شهرستان های استان اصفهان واقع شده اند كه هر یك از آنها از اهمیت معماری و تاریخی قابل توجهی برخوردار هستند.

'مدارس مذهبی' از جمله مدرسه چهارباغ، صدر، نیمآورد و هنرستان ولیعصر (عج) تیران و 'پل‌های تاریخی' مانند پل مارنان، الله‌وردی‌خان یا سی و سه پل، جویی، خواجو، جوق شا، قاضی زاهد، 'بازارها، سراها و تیمچه‌ها' همچون راسته بازار قیصریه، سرای ملك‌التجار، بازار چهارسوق گلپایگان و بازار آهنگران خوانسار، كبوترخانه های اصفهان، گورستان تخت فولاد، ارگ شیخ بهایی از دیگر جاذبه های تاریخی این استان هستند.

همچنین مراكز تفریحی مانند باغ پرندگان، باغ گل ها، مجموعه تفریحی ناژوان، مجموعه تفریحی سفه،مجموعه تفریحی ملك شهر، پارك امامزاده محمد، باغ غدیر، كتابخانه‌ها و تالارهای مطالعه، كانون اخترشناسی ادیب، فرهنگسراهای اصفهان و شهر اسباب بازی ها از مراكزی است كه مسافران و گردشگران می توانند ساعات خوشی را در آنها سپری كنند.

جاذبه های طبیعی اصفهان


جاذبه های اصفهان

طبیعت استان اصفهان آمیزه ای از كوه ها و غارها و آثار به جا مانده از زندگی بشر در طول سالیان، از دیگر جاذبه های طبیعی گردشگری این استان به شمار می روند.

'غارهای قلعه بزی' در شمال حسن آباد با قدمتی بیش از 40 سال كهن‌ترین محل سكونت انسان در استان اصفهان به شمار می آیند كه در نوع خود بی نظیر و بسیار دیدنی هستند.

'غار فریدون' در 18 كیلومتری غربی پیكان قرار دارد. در درون این غار تونلی بدست مردمان باستان كنده شده كه با ابزارهای امروزی نیز كندن آن دشوار است؛ رفت و آمد به درون این غار بدون طناب و ابزار كوهنوردی دشوار است و كسانی كه میخواهند از غار بازدید كنند، بایستی وسایل و ابزار كوهنوردی به همراه داشته باشند.

'غار یخ' نیز در ارتفاع 3 هزار و 850 متری كوه دنا مابین دو قله معروف به نام های قدوس و بیژن واقع شده است و یكی از غارهای دیدنی ایران است. این غار به وسیله كوهنوردان فارس در مردادماه سال 1346 كشف شده است.

درون غار ستونی از یخ به ارتفاع 80 متر و قطر 14 متر دیده می شود و در انتهای غار دریاچه زیبایی مملو از قطعات یخ شناور مشاهده می شود كه بسیار دیدنی است. بازدید از این غار احتیاج به وسایل فنی دارد و بدون طناب ورود به این غار غیرممكن است.

'غار چاه وزمه' در نزدیكی آبادی كلهرود در 30 كیلومتری شهر مورچه خوت اصفهان در میان دره كم عمق در ارتفاع كوتاهی از سطح رودخانه، 'غار پلنگ' در 12 كیلومتری كمه از بخش سمیرم و در جنوب شهرضا كه در انتهای آن پلنگ عظیم الجثه ای دیده می شود، 'غار افغان ' در كویر سیاه كوه و 'غار نیاسر' بعنوان نمونه ای جالب از غارهای دست كن ایران از دیگر جاذبه های طبیعی این استان به شمار می روند.

'كوه صفه و چشمه های آن' در جنوب شهر اصفهان، رشته كوه 'ایران كوه' در جنوب جاده شهرضا، 'كوه كلاه قاضی' در جنوب شرقی و در كیلومتر 30 جاده شهرضا و'كوه های قمصر' ازجمله كوه اشك، كوه سم، كوه اسبی، كوه میدان و كوه قیله كه مانند چتری قمصر را در میان گرفته اند از دیگر مناطق طبیعی استان اصفهان هستند كه می توانند مكانی برای گردشگران ورزشی و كوهنوردان علاقمند به فتح قله ها باشند.

بطور كلی میراث فرهنگی بی بدیل و دست ساز مردمان خوش ذوق و هنرمند اصفهان با قدمتی بیش از هزاران سال كه با طبیعت زیبای این منطقه درهم آمیخته، شهرت جهانی را برای آن به دنبال داشته است؛ همین امر سبب شده هر ساله در ایام فراغت همچون روزهای تعطیل نوروز، مردم سایر استان های ایران برای دیدن و استفاده كردن از این فضاهای تاریخی، فرهنگی و طبیعی به این منطقه از كشورمان سفر كنند.

ثبت نظر درباره «چرا اصفهان، نصف جهان است؟»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت