کد مطلب:  12884 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آیا تغییرات در دولت ادامه دارد؟

آیا تغییرات در دولت ادامه دارد؟

1394/09/22حفظ ثبات و جلوگيري از ضعف در سيستم اجرايي دو مساله مهم در همه کابينه ها موردتوجه بوده است. تغييرات در...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

is-there-a-change-in-government
is-there-a-change-in-government

1394/09/22

حفظ ثبات و جلوگیری از ضعف در سیستم اجرایی دو مساله مهم در همه کابینه ها موردتوجه بوده است. تغییرات در کابینه هم در بدنه دولت و هم در سطح استانداران یکی از روش های جلوگیری بروز ضعف در روند اجرایی قوه مجریه است. آنچه باید در این روند مورد توجه قرار گیرد، خودداری از جابه جایی های سیاسی و تغییرات جناحی است. اساسی‌ترین تغییرات در قوه مجریه را می‌توان در عزل و نصب مدیران تعریف کرد که در این میان شعار ثابت تمامی روسای جمهور از گذشته تاکنون انتخاب مدیران براساس شایسته‌سالاری بوده است.

زمزمه تغییرات در دولت یازدهم که از سال گذشته به گوش می رسید، بارها تکذیب و تایید و در نهایت با تغییر دو استاندار قزوین و سمنان، بار دیگر گمانه زنی و زمزمه تغییر و تحول در دولت بر سر زبان ها افتاد.

مساله تغییرات دولت از جایی آغاز شد که مدتی پیش رئیس‌جمهور در سفر استانی خود به شیراز، در رابطه با اعمال تغییرات در کابینه گفت:«اگر نیازی به ترمیم کابینه باشد، انجام می‌دهیم.» و این اولین باری بود که سخن از تغییر در دولت آن هم از زبان رییس جمهور به میان می آمد.

روحانی بار دیگردر سفر استانی به مازندران و در جلسه ستاد توسعه سرمایه‌گذاری مازندران گفته بود:«احساس می‌کنیم نیاز به تغییرات برای تحرک در مسیر دولت داشته باشیم» و مساله تغییرات در دولت دیگر از زبان رییس دولت شنیده نشد.

این مساله از سوی روحانی زمانی اعلام شد که کابینه با 14 کارت زرد مجلس به وزرا روبرو بود.

بار دوم، این محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت بود که در جمع خبرنگاران از تغییرات در دولت سخن گفت.

او گفت: «طبق اصل 113 قانون اساسی، رییس‌جمهوری مسوول اجرای قانون در کشور و پس از مقام معظم رهبری عالیترین مقام در کشور است و در این پیوند نیز دارای اختیاراتی است در مقابل اختیاراتی که رییس‌جمهوری بر عهده دارد، مردم نیز مطالباتی از وی دارند که طبیعی است رییس‌جمهوری از عملکرد خود و مجریان کشور ارزیابی داشته باشد و در این ارزیابی‌ها، جابه‌جایی برخی افراد نیز ضروری باشد.... این در حالی است که بنده در مقام جایگاهی که دارم از تعداد اینجابه‌جایی‌ها اطلاعی ندارم». و این گونه، گمانه زنی در خصوص این تغییرات از محور بدنه یعنی کابینه و استانداران آغاز شد. تغییرات زمانی بیشتر قوت گرفت که، حسام الدین آشنا در گفت‌و‌گویی در خصوص تغییر احتمالی در سطح استانداران سخن گفت. البته رحمانی فضلی در بین استانداران کشور درباره اظهارات مشاور رئیس‌جمهور در مورد تغییر استانداران، گفت: «آشنا نظر شخصی خود را درباره تغییر استانداران گفته است، متولی این کار، بنده و شخص رئیس‌جمهور هستند که متناسب با شاخص‌ها کار تغییرات را انجام می‌دهیم». اما یک هفته پس از اشاره رئیس جمهور به این موضوع، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز بر آن تاکید کردوگفت: «ثبات مدیریت برای ما مساله مهمی است و ما به تغییر ارزش نمی‌دهیم، اما در جایی که رئیس جمهور به ضرورت برسد تغییر می‌دهد».

اما تغییرات در کابینه تاکنون مسکوت مانده است، اما در خصوص استانداران مقیمی رییس ستاد انتخابات کشو چندی قبل گفته بود که در صورت نیاز شب انتخابات نیز استانداران را تغییر می دهیم.اما در طی 29 ماه تشکیل دولت یازدهم جز یک خبر غیر رسمی برای برکناری فرماندار بروجرد در پی ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی خبری دیگری در خصوص تغییر استانداران شنیده نشد.

استانداران در اولویت تغییر

اکنون در استانه انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی، اولین تغییرات استانداران چند روز قبل شامل سمنان و قزوین شد. تنها جابه‌جایی‌های دولت نیز در نتیجه استعفا‌ها بوده و خبری از برکناری نبوده است. وزیر کشور نیز در گفت‌وگوی چندی پیش خود با روزنامه اعتماد اعلام کرده بود که رییس‌جمهور تنها خواهان تغییر و انتخاب فرمانداران و همسویی آنان با دولت است. استانداران اما با توجه به اظهارات حسام‌الدین آشنا بیش از هر مسوول دیگری گویا در معرض تغییر قرار داشتند. در لابه‌لای خبر‌ها اما زمزمه‌ها برای تغییرات زیاد است و عملیاتی شدن آن‌ها هنوز مبهم.

تغییر دو استاندار سمنان و قزوین بار دیگر زمزمه تغییرات دیگر در سطح استانداری ها را در استانه انتخابات قوت می بخشد.

دولت یازدهم و ثبات مدیریت

دولت یازدهم در مقایسه با دولت نهم و دهم از ثبات مدیریتی بیشتری برخورداراست.

دولت نهم و دهم را باید رکوردار تغییر استانداران نامید. در دوره 8 ساله احمدی‌نژاد تاکنون 90 تغییر در سطح استانداران کشور اعمال شده است. به عنوان مثال، استان خراسان شمالی با بیشترین تغییرات در طول 8 سال ،6 استاندار مختلف را به خود دیده است. در حالی که تصور می‌شد تغییرات و جایه‌جایی‌ها در سال پایانی عمر دولت کاهش پیدا کند و جایگزینی و یکدست‌سازی مسئولان اجرایی روند کندتری به خود بگیرد، این اتفاق نیفتاد و دولت احمدی‌نژاد با تغییر چهار استاندار در سال پایانی، نشان داد که هنوز هم با همان رویکرد قبلی دررابطه با مسائل اجرایی کشور تصمیم‌گیری می‌کند.

اعمال تغییرات گسترده در سطح استانداران، آن هم تنها در طول عمر دو دولت، مشکلات فراوانی را برای استانداری‌ها و استان‌های تحت مدیریت آنها ایجاد کرده بود. این روند در مقایسه با دولت یازدهم در دوسال و نیم عمر خود یک رکورد محسوب می شود.

تغییرات در دولت ضروری ا ست

داریوش قنبری کا‌شناس مسایل سیاسی و نماینده پیشین مجلس، ارزیابی و ترمیم دولت را ضروری دانست و گفت: فرصت خوبی است تا ریس جمهور بر یک ارزیابی از عملکرد وزرا، معاونین، استاندران و… داشته باشد و در صورت نیاز تغییراتی را ایجاد کند.

وی افزود: ترمیم دولت اساسا کار درست و منطقی است و انتظار می‌رود که رییس جمهور نسبت به آن به عنوان یک اصل مدیریتی اقدام کند. با این روش می‌توان وزرا، معاونین و… که احساس مسئولیت کمتری داشته یا با سیاست‌های دولت همسو نبوده‌اند را کنار گذاشت. به برخی تذکر داد و برخی را تشویق کرد؛ همه این‌ها باعث تقویت دولت خواهد شد. این کار‌شناس مسایل سیاسی با اشاره به اینکه در سال انتخابات قرار داریم، گفت: این اقدام می‌تواند امیدواری مردم نسبت به دولت را افزایش دهد و نشانگر این باشد که دولت در پیگیری اهداف خود جدی است لذا حتما در تقویت تفکر حاکم بر دولت در انتخابات آتی نیز اثرگذار خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که کدام سطوح از دولت نیاز بیشتری به تغییر دارد، گفت: این تصمیم به عهده رییس جمهور است اما فکر می‌کنم برخی از وزرا که جرات تغییر در مدیران را نداشته‌اند باید تغییر داد. اکنون بدنه دولت پر از مدیران احمدی نژادی است که جلسات محفلی خود را آغاز کرده‌اند. از آنجایی که دولت برای پویایی و پیشبرد امور نیاز به یک بدنه همسو دارد باید برای این مساله فکری کرد. قنبری در مورد تغییر دادن استانداران نیز گفت: شاید در این بخش هم نیاز به تغییرات باشد اما توجه داشته باشیم که معاونین سیاسی استانداران بیش از خود آن‌ها در برگزاری انتخابات نقش دارند و باید مورد ارزیابی قرار گیرد. وی همچنین گفت: اگر قرار به تغییر دادن وزیری باشد باید در همین فرصت اقدام کرد زیرا حتی اگر مجلس رای اعتماد هم ندهد می‌توان با دو دوره سرپرستی کار را به مجلس بعدی محول کرد.

 

: برای دریافت مشاوره درباره آیا تغییرات در دولت ادامه دارد؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «آیا تغییرات در دولت ادامه دارد؟» در کادر زیر بنویسید :

3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید