کد مطلب:  35658 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شرکت ها در خاورمیانه است. آسمونی در این بخش برای آشنایی...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شرکت ها در خاورمیانه است. آسمونی در این بخش برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به معرفی کامل آن می پردازد.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ترابری دریایی و کشتیرانی ایرانی است، که هم‌اکنون با در اختیار داشتن ناوگانی از 170 فروند کشتی، به‌عنوان بزرگترین شرکت خدمات کشتیرانی خاورمیانه محسوب می‌شود.

آسمونی : شرکت کشتیرانی ایران در سال 1346 تحت نام شرکت کشتیرانی ملی آریا در دوران حکومت پهلوی تأسیس شد.

شمار کارکنان این شرکت در سال 2012 بالغ بر 7٫000 نفر اعلام شد.

تاریخچه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

در ابتدای دهه 1340 خورشیدی، افزایش حجم واردات کالا به ایران و ورود و خروج بی‌رویه کشتی‌های خارجی در بنادر داخلی، از گذشته موجب بروز حساسیت در کشور می‌شد.

بدین ترتیب اندیشه تأسیس یک شرکت مستقل کشتیرانی در محافل بانکی و بازرگانی کشور قوت گرفت و برخی از مسئولان را به مطالعه و بررسی طرح تأسیس نخستین شرکت کشتیرانی ایرانی واداشت.

آسمونی : به ویژه اینکه نیاز به یک حمل و نقل دریایی منظم و ملاحظاتی چون موقعیت جغرافیایی خاص ایران، داشتن مرزهای طولانی آبی، دسترسی به آب‌های گرم و حساسیت حیاتی حمل و نقل کالا از طریق دریا نیز بر اهمیت این موضع می‌افزود.

بر این اساس مطالعاتی از سوی سیستم بانکی و سازمان برنامه و بودجه در این زمینه انجام شد.

نتیجه این مطالعات که از سال 1340 آغاز شده بود، در اولین اجلاس مجمع عمومی مؤسسین در مرداد 1346 تصویب و شرکتی با نام شرکت کشتیرانی ملی آریا فعالیت خود را از همان زمان آغاز کرد.

فعالیت کشتیرانی آریا در سال 1347 با دو فروند کشتی کوچک، با ظرفیت‌های هزار و یک هزار و 550 تن، در حوزه خلیج فارس و 4 فروند کشتی اقیانوس پیما با نام‌های آریاسپ، آریافر، آریاناز و آریاگام با ظرفیت 61 هزار و 252 تن در مسیر خلیج فارس – اروپا، خلیج فارس – آسیا و خلیج فارس - آمریکا و بالعکس شروع شد.

irisl
irisl


تا پایان سال 1356 تعداد کشتی‌های ناوگان آریا به 42 فروند و به ظرفیت کل 525 هزار تن افزایش یافت.

با وقوع انقلاب 1357 ایران و تغییر ساختار اقتصادی و سیاسی کشور در 15 دی ماه 1358، شرکت کشتیرانی آریا، به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تغییر نام یافت و به‌عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت بازرگانی به فعالیت تجاری خود ادامه داد.

در آغاز جنگ ایران و عراق در حدود 16 فروند از ناوگان این شرکت از قبیل آریابوم، آریاجهان، آریاشاد و آریاامید مورد اصابت قرار گرفت و خسارات عمده‌ای به ناوگان عملیاتی این شرکت، وارد شد.

هم اکنون شرکت کشتیرانی ایران، دارای 115 فروند کشتی با ظرفیت بالغ بر 3٫3 میلیون DWT است، که با بهره‌گیری از 6 هزار نفر کادر دریایی و هزار نفر پرسنل بخش خشکی موجبات حمل بیش از 22 میلیون تن کالا در سال را فراهم کرده‌است.

با احتساب ناوگان‌های شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه شرکت کشتیرانی ایران، در سال 1392 دارای 170 کشتی در کلاس‌های مختلف می‌باشد.

سازمان بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی از جمله سهامداران اصلی شرکت کشتیرانی ایران هستند.

این شرکت دارای شعبات متعدد در داخل و خارج ایران می‌باشد.

ناوگان

این گروه با دارا بودن ناوگانی متنوع از انواع کشتی‌های اقیانوس پیما و شناورهای خدماتی، در کلیه مسیرهای بین‌المللی فعالیت می‌کند.

امروزه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران جهت حمل و نقل کالا به بسیاری از بنادر مهم جهان تردد نموده و با ارائه خدمات متنوع، بخش قابل توجهی از ظرفیت خود را به جابجایی کالا در مسیرهای بین‌المللی اختصاص داده است.

در سال 1388 این شرکت در مجموع دارای 176 فروند شناور بود، که 53 فروند کشتی فله‌بر، 8 فروند جنرال کارگو، 20 فروند کشتی کانتینری، 25 فروند شناور چندمنظوره، آسمونی : 4 فروند کشتی تانکر، 2 عدد رو رو و 4 عدد شناور تندرو مسافری، در ناوگان خود داشت.

در سال 1389 شمار کشتی‌های این ناوگان به 132 فروند رسید. در 1390 تعداد شناورها، به 146 و در سال 1391 به 166 فروند افزایش یافت.

شرکت‌های تابعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

 • شرکت کشتیرانی جنوب
 • شرکت کشتیرانی والفجر
 • شرکت کشتیرانی دریای خزر
 • شرکت کشتیرانی ایران و هند
 • شرکت کشتیرانی ایران و مصر شرکت ایراینوست شیپ
 • شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی
 • شرکت ایرایتال
 • شرکت خدمات ماشینی کشتیرانی
 • شرکت حمل‌ونقل ترکیبی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
 • مؤسسه آموزشی کشتیرانی ایران
 • مؤسسه خدمات رفاهی کشتیرانی ایران
 • شرکت سرمایه‌گذاری کشتیرانی ایران
 • شرکت بیمه معلم: شرکت کشتیرانی ایران مالک 25 درصد از سهام شرکت بیمه معلم است.
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

عملیات کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

آسمونی : بیش از 90٪ درصد از تجارت جهانی از طریق فرایند حمل و نقل دریایی انجام می‌پذیرد.

گروه کشتیرانی ایران به‌عنوان بزرگترین شرکت کشتیرانی ایرانی، خطوط کشتیرانی مختلفی را از منطقه خلیج فارس به کلیه بنادر کشورهای آسیایی، بنادر کشورهای واقع در جنوب دریای مدیترانه، آمریکای لاتین و همچنین آفریقا دایر نموده و توانسته است مقام اول را در خصوص حمل کانتینر در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص دهد.

ساختار سازمانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

آسمونی : گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با هدف تخصصی کردن فعالیت‌های خود اقدام به سازماندهی ساختار شرکت بر مبنای یک شرکت هلدینگ نموده و هم اکنون این گروه به عنوان بزرگترین هلدینگ حمل و نقل ایران و منطقه خاورمیانه محسوب می‌گردد.

تحریم‌های بین‌المللی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

آسمونی : از اول ژوئیه 2013 به موجب تحریم‌های علیه ایران تمام خطوط بین‌الملی حمل کانتینر از ورود به بنادر ایران منع شدند، که در نتیجه این تحریم بازار حمل کانتینر کشور به‌طور انحصاری به دست کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران افتاد، اگرچه این شرکت پیشتر در فهرست تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته بود و در پی آن عملا در بایکوت کامل بسر می‌برد.

تحریم‌های وضع شده باعث کاهش سود شرکت از 962 ریال به 6 ریال در هر سهم و سقوط قیمت سهام این شرکت در بازار بورس اوراق بهادار تهران گردید.
: برای دریافت مشاوره درباره کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید