مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  18349 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ویژه برنامه‌ها و سخنرانی‌های مذهبی در تاسوعا و عاشورای حسینی

ویژه برنامه‌ها و سخنرانی‌های مذهبی در تاسوعا و عاشورای حسینی

به گزارش آسمونی: شبكه های سيما در تاسوعا و عاشوراي حسيني با ويژه برنامه هاي مختلفي با مخاطبان خود همراه می...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

sedasima
sedasima

به گزارش آسمونی:

شبکه های سیما در تاسوعا و عاشورای حسینی با ویژه برنامه های مختلفی با مخاطبان خود همراه می شود.

به نقل از روابط عمومی سیما، همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، شبکه های سیما، برای عزاداران سرور و سالار شهیدان برنامه های ویژه ای تدارک دیده است.
 
*** شبکه یک سیما
سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی با موضوع نهضت عاشورا و عبرت‌های آن برای نسل امروز، در روز تاسوعا، ساعت 9 صبح از شبکه یک سیما پخش می شود. 

پخش ویژه برنامه زنده تاسوعای حسینی از ساعت 10 تا 14 با موضوع عزاداری و سینه زنی مردم در سراسر کشور و نوحه سرایی در سوگ امام حسین علیه السلام در روز سه شنبه و چهارشنبه از دیگر برنامه های این شبکه است. 

همچنین ساعت 45 : 14 روز سه شنبه 20 مهر ماه، مستند «محرم در روستا» با موضوع عزاداری مردم در روستاها پخش می شود. 

پخش سخنرانی حجت الاسلام رفیعی درباره امام حسین علیه السلام و قیام ایشان در جمع مردم قم هم روز عاشورا حدد ساعت 30 : 9 دقیقه از دیگر برنامه های شبکه یک در این روز بزرگ است.

همچنین همزمان با روز عاشورا مراسم فکه با موضوع عزاداری روز عاشورا در منطقه عملیاتی فکه برای چندمین سال پیاپی به مدت 30 دقیقه از شبکه یک پخش می شود. 

ویژه برنامه «این شب‌ها» نیز همانند شب‌های گذشته با موضوع پایبندی به عهد و قول و تجلی این امر در امام حسین علیه السلام و یارانشان به صورت زنده، ساعت 22:15 از این شبکه پخش می شود.

ویژه برنامه های «میراث مرثیه» با موضوع بررسی زندگی و آثار شاعران و مداحان اهل بیت (ع) که در ساختار مستند داستانی تهیه شده است، ساعت 17:30، برنامه «ولی قولش نه» بین خبر 19 و 21 از این شبکه پخش می شوند. همچنین مستند «سید الشهدا» با موضوع تحلیل قیام امام حسین علیه السلام و یاران ایشان و وقایع عاشورا، در روزهای تاسوعا و عاشورا ساعت 45 دقیقه بامداد پخش می شود.  
 
*** شبکه دو سیما
سخنرانی شیخ حسین انصاریان و حجت الاسلام پناهیان و مرثیه خوانی با نوای حاج محمود کریمی، حاج میثم مطیعی، حاج حسن خلج و ... از جمله تدارک های این شبکه است که درکنار پخش ویژه برنامه «کوی محبت» در ارتباطی معنوی با کربلای معلی در تاسوعا و عاشورای حسینی روانه آنتن می شود. این برنامه کاری است از گروه امور اجتماعی به تهیه کنندگی سید مصطفی موسوی که در ایام محرم ساعت 19:30 و طی روزهای نهم و دهم عاشورا ساعت 12 و شب تاسوعا، عاشورا و شام غریبان سالار شهیدان امام حسین (ع) به ترتیب ساعت 23:40 و 23:15 پخش خواهد شد. 

همچنین علاوه بر تهران ارتباط مستقیم با استان های مختلف کشور به منظور پوشش تصویری برگزاری مراسم عزاداری از دیگر ویژه برنامه های تدارک دیده شده برای این ایام است.

برنامه مناسبتی «تن های تنها» کاری از گروه کودک و نوجوان شبکه دو با هدف آشنا کردن نوجوانان با مفاهیم صحیح و عمیق قیام سیدالشهدا (ع) نیز عنوان برنامه دیگری است که از دوشنبه 19 تا جمعه 22 مهر ساعت 18:30 از شبکه دو سیما پخش می شود. 

سریال های محرمی «رخنه»، «طفلان مسلم» و مجموعه های نمایشی و مستند گوناگونی نیز از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای این ایام است که تقدیم مخاطبان می شود.
 
*** شبکه سه سیما  
آیین عزاداری سنتی از دارالشهدای آران و بیدگل در حرم مطهر امامزاده محمد هلال بن علی (ع)در تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت زنده روی آنتن  شبکه سه سیما قرار می گیرد.

آران و بیدگل از جمله مناطقی است که به واسطه حضور حضرت محمد هلال ابن علی(ع)، عشق و ارادت مردمانش به اهل بیت (ع) به قرون اولیه اسلامی بر می گردد. آیین های عاشورایی این خطه با شور و شعور حسینی برگزار می شود. مراسم سنج زنی، حلوا پزان،  نان عباسعلی، دسته های سینه زنی و زنجیر زنی عزاداری، سفره های نذری و تعزیه از جمله برنامه های مردمی این شهر است که از گذشته های دور برقرار بوده است.

گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما در روزهای هشتم محرم، تاسوعا و عاشورای حسینی مراسم عزاداری سنتی و نماز ظهر عزاداران را از حرم حضرت محمدهلال بن علی (ع) به صورت زنده از شبکه سه سیما پوشش خواهد داد.  تهیه کنندگی این ویژه برنامه بر عهده میثم آقابیگی می باشد.
 
*** شبکه چهار سیما
برنامه های «نقد موسیقی»، «راهی به روشنایی» و «فانوس» از جمله برنامه های تدارک دیده شده شبکه چهار برای روزهای تاسوعا و عاشورا می باشد. 

با توجه به ایام سوگواری امام حسین (ع) و مصادف شدن برنامه با شب تاسوعای حسینی، «نقد موسیقی» این هفته به نغمه های سوگ اختصاص دارد.

این برنامه دوشنبه 19مهرماه، در شب تاسوعای حسینی به موسیقی سوگ، جایگاه این نوع موسیقی در میان گونه های مختلف موسیقی مذهبی و آیینی در ایران، تاثیرات آن در موسیقی ایرانی و اساسا میزان تاثیرپذیری آیین ها از این نوع موسیقی می پردازد.

دکتر بهمن کاظمی استاد دانشگاه و دکتر محسن جلیلی استاد دانشگاه و آهنگساز، در این برنامه حضور خواهند داشت و به نقد و بررسی موسیقی سوگ و علل جاودانه شدن برخی آثار عاشورایی و ماندگار شدن آن ها خواهند پرداخت.

«نقد موسیقی» به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری و اجرا و کارشناسی دکتر پیروز ارجمند دوشنبه شب ساعت 21 روی آنتن می رود.

«راهی به روشنایی» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیماست که ویژه ایام محرم تولید و پخش می شود.

این برنامه در شب تاسوعا و عاشورای حسینی با حضور دکتر امیرعباس علیزمانی به عشق، شهادت و معنای آن می پردازد و فلسفه قیام عاشورا و نیز فلسفه شهادت در چنین روزی را بیان خواهد کرد.

«راهی به روشنایی» هر شب ساعت 23 به تهیه کنندگی سید محسن مناجاتی و اجرای مالک شجاعی روی آنتن می رود.
 
*** شبکه پنج سیما 
دوربین های شبکه پنج در روز تاسوعای حسینی، به پوشش تصویری اجتماع هیات عزاداری حسینی شهر ورامین می پردازند. این برنامه به صورت زنده و مستقیم ساعت 15تا 18پخش می شود.

همچنین در روز عاشورا حسینی، شبکه پنج با استقرار واحدهای سیار در بازار تهران و حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) عزاداری مردم را پخش می کنند. همچنین این دوربین ها، برگزاری نماز ظهر و عصر عاشورا در قاب تلویزیون را پوشش می دهند.
 
*** شبکه قرآن سیما
«مرثیه خورشید» عنوان ویژه برنامه این شبکه در روزهای تاسوعا و عاشورا می باشد که از ساعت 10:15 تا اذان ظهر به انعکاس زنده و مستقیم مراسم عزاداری استان های مختلف کشور خواهد پرداخت. 

«مرثیه خورشید» نیز در شب های این ایام از ساعت 21:30 به صورت زنده و مستقیم از کربلای معلی به روی آنتن خواهد رفت و مراسم عزاداری در حرم سیدالشهدا (ع) را به تصویر می کشد.

واقعه عاشورا در برنامه «فرات تشنه» با کارشناسی دکتر رجبی دوانی، حجت الاسلام معین شیرازی و هاشمیان کاویانی و اجرای سید محمد طباطبایی در ساعت 21 بررسی خواهد شد.

ویژه برنامه «سید احرار» نیز در شب های تاسوعا و عاشورا و در ساعت 22:40 با حضور کارشناسان و مهمانان ویژه به بررسی دلایل قیام عاشورا خواهد پرداخت. 

همچنین قرار است تله فیلم های «سیدالشهدا»، «سرگشته» و «طفلان مسلم» در این ایام و در ساعت 30 دقیقه بامداد از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شود.  
 
*** شبکه افق سیما
مستند «سیدالشهداء» با موضوع قیام عاشورا و حرکت کاروان اسرای کربلا به سمت دمشق، در روز تاسوعا ساعت 18:30 و تکرار روز بعد ساعت 10:30 از این شبکه پخش می شود. 

مستند «اسپانیایی اصیل» با موضوع تحقیق یک فرد اسپانیایی در مورد اسلام، ساعت 19:30 روز تاسوعا به روی آنتن می رود و تکرار ساعت های 8 و 14روز عاشورا می باشد.

مستند «پل» با موضوع مبارزه ارتش عراق علیه تروریست های تکفیری داعش،  ساعت 20:30 روز سه شنبه مصادف با تاسوعای حسینی و تکرار آن روز عاشورا ساعت 14:30پخش می شود.

در روز چهارشنبه، مصادف با عاشورا مستندهای «از خون جون» با موضوع فعالیت های دینی و عزاداری های شیعیان نیجریه و همچین مبارزات آنها علیه بی عدالتی، ساعت های 19 و 23 ، مستند «پناه بر خدا» ساعت 20:30 و مستند «فرزندان حسین» ساعت 21:30 به روی آنتن شبکه افق می رود.

تکرار مستندهای «از خون جون»، «پناه بر خدا» و «فرزندان حسین» ساعت های 11 و 15 ـ 8:30 و 13 ـ  و ساعت 14 روز بعد می باشد. 

طی این دو روز سخنرانی مذهبی (حسن رحیم پور ازغدی) با موضوع قیام عاشورا، امر به معروف و نهی از منکر، مسئولیت پذیری، فاصله حرف تا عمل و ... ساعت 22 پخش می شود. تکرار این برنامه ساعت های 9:30 و 16روز بعد می باشد.

همچنین سریال «معصومیت از دست رفته» نیز در شب های تاسوعا و عاشورای حسینی ساعت 23 به روی آنتن می رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ویژه برنامه‌ها و سخنرانی‌های مذهبی در تاسوعا و عاشورای حسینی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ویژه برنامه‌ها و سخنرانی‌های مذهبی در تاسوعا و عاشورای حسینی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید