کد مطلب:  47491 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مقام اول ایران در فرار مغزها تکذیب شد

مقام اول ایران در فرار مغزها تکذیب شد

موضوع مهاجرت نخبگانی به عنوان یکی از چالش‌های جدی در حوزه نخبگان همواره مورد توجه رسانه ها و تبعاً فرصتی برای حاشیه سازان بوده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مقام اول ایران در فرار مغزها تکذیب شد
مقام اول ایران در فرار مغزها تکذیب شد
مقام اول ایران در فرار مغزها تکذیب شد - Iran's top position in brain drain was denied

به گزارش آسمونی : موضوع مهاجرت نخبگانی به عنوان یکی از چالش‌های جدی در حوزه نخبگانی همواره مورد توجه رسانه ها و تبعاً فرصتی برای حاشیه سازان بوده است که با ارائه آمار نادرست فضای دانشگاهی و نخبگانی کشور را متلاطم کنند و با استفاده از این موضوع یاس و ناامیدی را به کشور تزریق کنند.

در یکی از ادعاهای مطروحه، عنوان شده است: طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر فرار مغز‌ها در بین 91 کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است. طبق این آمار سالانه بین 150 تا  180 هزار ایرانی تحصیل‌کرده برای خروج از کشور اقدام می‌کنند.

این ادعا در حالی مطرح می شود که هیچ‌گاه چنین آماری توسط صندوق بین المللی پول در خصوص فرار مغزها از ایران منتشرنشده است.

در گزارش سال 1998 صندوق بین‌المللی پول ایران، از نظر نرخ خروج تحصیلکردگان به مقصد کشورهای OECD  با نرخ 25.6 درصد در مقام یازدهم از 61 کشور مهاجر فرست به این حوزه قرار دارد.

جالب‌تر اینکه در همین گزارش اشاره ‌شده است در سال 1990 تعداد کل مهاجران تحصیل‌کرده ایرانی در آمریکا حدود 105 هزار نفر بوده است.

علاوه بر آنچه گفته شد، بررسی منبع مذکور و سایر مراجع و گزارشات مربوطه صحت‌وسقم این گزاره را با تردید مواجه می‌سازد. گزارش مورد استناد رسانه‌ها و مسئولین مربوط به تحقیقی است که صندوق بین‌المللی پول حدود دو دهه پیش در سال 1998 انجام داده است.

بنا بر اطلاعات این گزارش ایران از حیث خروج تحصیل‌کردگان دانشگاهی از کشور به مقصد کشورهای مهاجرپذیر حوزه OECD با نرخ 25.6 در مقام یازدهم از میان 61 کشور مهاجر فرست به این حوزه قرار دارد.

همین گزارش آمار مربوط به تعداد مهاجران تحصیل‌کرده ایرانی در آمریکا را در سال 1990، 105،526 نفر و کل ایرانیان در آمریکا را  150،906 نفر برآورد کرده است.  70 درصد از  جمعیت مهاجران ایرانی در آمریکا در این سال تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند.

در میان کشورهای آسیایی ایران رتبه ششم را به لحاظ نرخ مهاجران تحصیل‌کرده (نسبت مهاجران با تحصیلات دانشگاهی به کل مهاجران آن کشور در آمریکا (70 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی بوده‌اند) در اختیار داشته است.

: برای دریافت مشاوره درباره مقام اول ایران در فرار مغزها تکذیب شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مقام اول ایران در فرار مغزها تکذیب شد» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید