کد مطلب:  38808 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! ؛ فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد

باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! ؛ فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد

فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد

باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! ؛ فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد
باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! ؛ فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد


سالها قبل ، نزدیک 30 سال پیش بود که تیم ملی بسکتبال ایران در بازیهای آسیایی پکن مقابل ژاپن ایستاد . در آن روزها برای نگارنده مطلب ، مثل بسیاری از ورزشدوستان آن روزها ، برد بسکتبال مقابل تیمهای شرق آسیا امری دور از دسترس به نظر می رسید . اما ظاهرا این مسابقه با دیگر رقابت های دو تیم تفاوت داشت . ایران و ژاپن پا به پای هم پیش می آمدند و تا آخرین ثانیه ها نتیجه ( 70 - 68 ) به سود ژاپن بود . اما در این لحظه یک پرتاب سه امتیازی از سوی ایران ، نتیجه را ( 71 - 70 ) کرد و ایران موفق به کاری بزرگ شد . در آن روزها مردانی چون مهران حاتمی و مهران شاهین طبع از بازیکنان تیم ملی بودند ؛ تیمی که هنوز در بین تیمهای درجه یک آسیا جایی نداشت و اوج هنر این تیم ، زمانی بود که به جمع هشت تیم برتر آسیا برسد ...

irans-basketball-team-failure
irans-basketball-team-failure

قهرمانی های 14 سال قبل

سالها گذشت . بسکتبال ایران از ابتدای دهه 80 در رده جوانان به نخستین موفقیت های خود در سطح آسیا دست یافت و سرانجام در سال 1383 بود که هم در رده جوانان و هم در رده امید ، قهرمانی آسیا را به خود اختصاص داد . آن روزها محمود مشحون رییس فدراسیون بود و جوانانی چون حامد حدادی ، صمد نیکخواه بهرامی ، روزبه ارغوان ، جابر روزبهانی ، مهدی کامرانی ، اوشین ساهاکیان ، آیدین نیکخواه بهرامی و ... تازه در آغاز راه بودند . 14 سال پیش بود ...

روزهای تکرار نشدنی بسکتبال

در طول این سالها کمتر سالی بود که تیم ملی بسکتبال ایران به موفقیت دست پیدا نکند . جوانان فاتح آسیا به سرعت به تیم ملی بزرگسالان راه یافتند و موفقیت ها و قهرمانی های خود را در آسیا ادامه دادند . سال 86 بود و چین که به دلیل میزبانی در المپیک ، نیازی به حضور در بازیهای مقدماتی المپیک نداشت ، با تیم دوم خود در مسابقات قهرمانی آسیا  شرکت کرد . جوانان دیروز ایران از این فرصت استفاده کردند و برای اولین بار قهرمانی در آسیا را جشن گرفتند . ایران که در سال 85 ، به عنوان سوم بازیهای آسیایی رسیده بود - و این افتخار را بعد از 55 سال کسب کرده بود - در سال 87 در المپیک نیز شرکت کرد و در دیدار افتتاحیه بسکتبال المپیک 2008 پکن رودرروی روسیه قرار گرفت ...

باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! ؛ فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد
باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! ؛ فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد

دو جوان جانشین یک تیم بزرگ!

بسکتبال پس از آن هم افتخارات دیگری را به کارنامه خود افزود . یک عنوان سومی در بازیهای آسیایی 2010 ، اقتدار مجدد در مسابقات قهرمانی آسیا ، نایب قهرمانی در بازیهای آسیایی 2014 و ... از دیگر موفقیت های تیم ملی بود و در این میان ، شاید باخت عجیب مقابل اردن در انتخابی المپیک 2012 ، تنها نتیجه غیرمنتظره تیم ملی تلقی می شد .

در تمام این سالها یک سوال بزرگ ذهن علاقه مندان را به خود مشغول کرده بود . آیا بعد از بزرگانی چون حامد حدادی ، جانشینان این نفرات می توانند جای آنها را بگیرند ؟ فدراسیون آن قدر کارشناس و خبرنگار در دل خود داشت که نشود از سیستم استعدادیابی فدراسیون ایراد گرفت . عده ای از آنها معتقد بودند در بسکتبال نوین ، بازیکن حرفه ای می تواند تا 40 سالگی در اوج بماند و اگر هم قرار بود از استعدادهای نسل جدید یاد کرد ، بازیکنانی چون بهنام یخچالی و سجاد مشایخی را علم می کردند . اما راستی ... به جای آن همه استعداد ، قرار بود یک یا دو بسکتبالیست ، تمام بار انتظارات را به دوش بکشند ؟

خستگی حامد ، ضعف مربی

ایران در بازیهای آسیایی 2018 هم به فینال مسابقات آسیایی رسید . می شد از قبل حدس زد که این آخرین فرصت ایران برای قهرمانی در آسیاست . زیرا در سال قبل ایران در فینال مسابقات آسیا با چنان اختلافی مقابل استرالیا ، تیم تازه وارد منطقه آسیا - اقیانوسیه - باخته بود که باخته بود که همگان فهمیدند برد مقابل استرالیا برای این تیم ایران ، اتفاقی است دست نیافتنی .

اما در بازیهای آسیایی ایران در غیاب استرالیا تا فینال رسید و در این جا بود که مشخص شد ضعف نیمکت تا چه اندازه به ضرر ایران تمام می شود . ایران برتری مطلق مقابل چین را نتوانست حفظ کند و آنان که بازی را دیدند ، گفتند که هر گاه حامد حدادی خسته می شد و از زمین بیرون می آمد ، چینی ها فرصت می کردند تا اختلاف خود را با ایران کم کنند و سرانجام هم از خستگی حامد و ضعف مربی ایران نهایت استفاده را بردند و قهرمانی را از دست ایران خارج کردند . به همین سادگی آخرین رویای قهرمانی ایران را به باد داده شد .

irans-basketball-team-failure
irans-basketball-team-failure

باخت نوبرانه به عراق

حالا ایران با دکتر شاهین طبع در مسابقات مقدماتی جهانی شرکت کرده است . در مرحله اول ایران مقابل تیم ضعیف عراق متحمل باخت نوبرانه ( 74 - 66 ) شد ! ایران در سایر مسابقات خود پیروز شد . اما این نتایج بیش از آن که ناشی از قوت ایران باشد ، نتیجه ضعف رقبایی چون قطر بود . با این حال ایران در مقابل ضعیف ترین قطر سالهای اخیر تا آستانه باخت پیش رفت و در پایان ( 77 - 75 ) برنده شد . اگر در آن مسابقات هم ایران شکست می خورد ، نه تنها به میلیمتری ترین شکل ممکن راهی دور دوم می شد ، بلکه در مرحله دوم هم یک باخت برای ایران ثبت می شد زیرا تیمهای همگروهی در مرحله بعد با هم بازی نمی کردند .

نتایج تیم ملی در مرحله دوم بازیها گویای همه چیز است . باخت ( 70 - 56 ) به ژاپن ، شکست قاطع ( 76 - 47 ) به استرالیا و البته یک برد خانگی ( 81 - 73 ) در برابر فیلیپین . حالا ایران باید در ادامه مسابقات مقدماتی ، در خانه با ژاپن و استرالیا مسابقه دهد و در خانه فیلیپین در دیدار مرگ و زندگی به میدان برود .

ایران مدتهاست که راه و رسم بزرگی در آسیا را از بین برده است . سالها گذشت . نه بازیکنی تربیت کردیم و نه حتی بعد از مربیان خارجی ، توانستیم یک مربی داخلی همسطح آن ها تربیت کنیم .

کاش لااقل رشته های موفقی چون تیم ملی فوتبال از این امر درس بگیرند و با دست خود ، بزرگی خود را از بین نبرند ...

اختصاصی آسمونی 
نظر خود را درباره «باخت های عادی برای شاگردان دکتر شاهین طبع ! ؛ فوتبال از سقوط بسکتبال درس بگیرد» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید