کد مطلب:  1206 
36 نظر
36 نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا

اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا

ایرانیان از دیرباز نیز به نبوغ و خلاقیت مشهور بوده اند...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

تمدن ایرانیان یکی از بزرگترین تمدن های دنیا محسوب می شود. علت آن هم اختراعات زیادی است که مردم باستانی ایران داشته اند. شاید شما هم با بسیاری از این اختراعات معروف آشنایی نداشته باشید که به همین دلیل در این مقاله ابداعاتی را به شما معرفی می کنیم که تا به حال نمی دانستید جزو مواردی بوده که توسط ایرانیان باستان اختراع شده است.

یخچال

اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا
اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا

یخچال یکی از خنک کننده های بسیار قدیمی است. یخچال توسط ایرانیان باستان کشف شده و اساس و پایه آن توسط مردم ایرانی زبان اختراع شده است. مردم پارس زبان یا ایرانی ساختار یخچال را 400 سال قبل از میلاد مسیح اختراع کرده اند. این ساختار گنبدی شکل دارای دیواره های به شدت ضخیم و مقاوم در برابر گرما بودند. به همین دلیل هر چیزی داخل آن خنک نگه داشته می شد.

بسیاری از یخچال های قدیمی مربوط به صد سال پیش هنوز هم پابرجا هستند. یخچال ها به گونه ای بودند که از یک منفذ کوچک، هوای سرد را به داخل وارد می کردند. ساختار گنبدی شکل آن ها باعث می شد که هوای گرم به سمت بالا برود و از منفذ ها خارج شود.

در نتیجه تنها چیزی که داخل یخچال باقی می ماند، هوای سرد بود. ملات یا مواد به کار رفته در ساخت دیواره های این یخچال از شن، خاک رس، سفیده تخم مرغ و همچنین خاکستر بود که باعث شده بود همراه با آب در برابر گرما مقاوم شوند. ضخامت دیواره این یخچال ها حداقل دو متر بود و معمولاً برای ذخیره غذا استفاده می شدند. یخ هایی که در فصل زمستان تولید شده بودند، داخل این یخچال نگهداری می شدند تا در فصل تابستان از آنها استفاده شود.

باتری

iranians-first-inventions
iranians-first-inventions

یک ظرف سرامیکی ، یک لوله فلزی و یک فضای دیگر با فلز متفاوت برای ساخت این باتری به کار گرفته شده است. این وسیله توسط دانشمندان غربی هم مورد آزمایش قرار گرفته است . شیشه داخلی این باتری از سرکه یا الکترولیت های دیگر پر می شود و می تواند جریان یک و نیم الی دو ولتی را ایجاد کند.

این باتری ها آبکاری طلا دارند که روی ظروف نقره به کار رفته اند. این دستگاه هنوز کاربرد وسیعی نداشته است و هدف ساخت آن مشخص نیست؛ اما در هر صورت باستان شناسان معتقدند که از آن به عنوان منبع برق استفاده می کرده اند. دومین باتری که بعد از این باتری ساخته شد ، توسط الکساندر ولتا بود که 1600 سال طول کشید.

تخته نرد

اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا
اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا

تخته نرد یک بازی مدرن و مشهور است که اولین بار تقریباً سه هزار سال قبل از میلاد مسیح اختراع شد. تخته نرد در جهان مدرن دو بازیکن دارد و مهره های بازی را بر اساس عدد روی تاس حرکت می دهند . یکی از بازیکنان زمانی می تواند بازی تخته نرد را ببرد که بتواند همه مهره های طرف مقابل را بیرون بیندازد.

سنت یک نوع بازی مشابه با تخته نرد است که اولین بار توسط مصریان باستان اختراع شد اما ایرانیان این اختراع را گسترش دادند. تخته نردی که اکنون می شناسید را ایرانیان به وجود آوردند. مشاهدات در شهر سوخته ، شهری حوالی زابل در ایران نشان می دهد که هزاران سال پیش در این منطقه بازی تخته نرد را در پارک ها و کافه ها هم انجام می دادند.

سولفوریک اسید

iranians-first-inventions
iranians-first-inventions

سولفوریک اسید یکی از اکتشافات مهم و مشهور ایرانیان است. ابوبکر محمد بن زکریای رازی، ریاضیدان و جغرافیدان، اولین کسی بود که سولفوریک اسید را کشف کرد. این کشف بسیار حائز اهمیت بود و پایه مهندسی شیمی را در علم مدرن شیمی ایجاد کرد. امروزه سولفوریک اسید برای ساخت بسیاری از مواد از تصفیه کننده ها گرفته تا شوینده ها به کار می رود و حتی روی کشاورزی و زندگی روزمره هم اثر گذار و مفید بوده است . قدرت صنعتی هم تا حد زیادی به کشف سولفوریک اسید وابسته است.

الفبا

اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا
اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا

در اواسط قرن ششم قبل از میلاد مسیح ، الفبا اختراع شد که در آن زمان امپراطور هخامنشی در ایران که حوزه سلطنتی او از افغانستان تا بین النهرین بود، فرمانروایی می کرد. سیستم های قدیمی تر مربوط به اختراع زبان در آن دوره قبل از این امپراتور به این شکل نبود و صدا های متفاوت داشت.

نمونه هایی از این زبان در تخت جمشید، شوش ، همدان، ارمنستان ، رومانی و جزیره خارک حک شده اند که مربوط به زمان داریوش اول، هخامنشی و فرزند خشایار شاه هستند و کم کم نوع جدید تری از زبان مورد استفاده قرار گرفته و آن را به عنوان زبان پارسی می شناسند . در نتیجه می توان گفت که الفبا هم جزء اختراعات ایرانیان باستان بوده است.

قاپ بازی

iranians-first-inventions
iranians-first-inventions

شاید تصور کنیم که این بازی یک سرگرمی دورهمی با میز یا بدون آن مخصوص مردم کوچه و بازار است که از زمان قاجار رواج یافته، اما اینطور نیست و قدمت این بازی با توجه به یافته های باستان شناسان به پنج هزار سال قبل باز می گردد. قاپ یعنی ابزار اصلی این بازی، در واقع استخوان مچ پای گوسفند است که شکلی مکعب مستطیلی دارد و نمونه های باستانی آن در محوطه باستانی گوهر تپه مازندران و همچنین از درون گور زنی مربوط به قرن دوم قبل از میلاد و از درون یک «قرنی» که خود سازی باستانی و ایرانی است کشف شده است. از آنجایی که این بازی نوعی قمار محسوب می شد، در دوران قاجار و بعد آن بیشتر از سوی مردان و پنهانی انجام می شد.

شطرنج

اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا
اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا

شاید معروفترین بازی رومیزی جهان نبرد مهره های سپید و سیاه در آن صفحه مشبک است. در کتاب گزارش شطرنج و همچنین در شاهنامه فردوسی آمده که این بازی در زمان پادشاهی انوشیروان و از هند وارد ایران شده است. بر اساس منابع تاریخی این بازی که در ابتدا به نام «چاتورانگا» نامیده می شد در زمان امپراتوری «گوپتا» در هند آغاز شده است. براساس داستان ها، پادشاه هند برای آزمودن ایرانیان این بازی را به دربار خسرو انوشیروان می فرستاد. بزرگمهر وزیر دانشمند انوشیروان موفق به گشودن راز شطرنج می شود و فرستاده پادشاه هند را در بازی شکست می دهد.

این بازی کاملا براساس قواعد جنگ و مبارزه در میدان طراحی شده و از همین رو برای مدتها به عنوان بخشی از آموزش شاهزادگان و اشراف استفاده می شد. در اینجا باید به نکته مهمی اشاره کرد و آن اینکه، در کتاب دیگری متعلق به دوره ساسانی، به نام «کارنامه ارشیر بابکان» ضمن اشاره به بازی شطرنج، از آشنایی ایرانیان با این بازی در زمان اشکانیان سخن می گوید. به گزارش کتاب، در زمان اردوان پنجم اشکانی، درباریان ایران با شطرنج آشنا بودند. در کتاب آمده که اردوان از دانایان خواسته بود که سه آیین شکار، چوگان و چترنگ را به اردشیر بیاموزند. می دانیم که ساسانیان بسیاری از آثار و یادگارهای دوره اشکانی را از میان بردند، بعید نیست داستان ورود شطرنج به ایران از هند هم در زمان شاهان اشکانی رخ داده باشد که بعدها ساسانیان به خود منصوب کردند یا شاید اصلا خاستگاه این بازی شرق ایران و سرزمین و زادگاه پارت ها بوده است. هر چه هست شطرنج گستردگی و رونق بسیار در ایران یافت و از یک بازی شاهانه به بازی و سرگرمی عامه تبدیل شد که پس از گذشت هزار سال با همان توجه و اهمیت به حیات خود ادامه می دهد .

در ادامه به طور مختصر به برخی اختراعات ایرانیان اشاره می کنیم :

iranians-first-inventions
iranians-first-inventions

 • اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب کردند ایرانیان بودند.
 • اولین مردمانی که عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع کرد ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که حیوانات خانگی را تربیت کردند و جهت بهره مندی از آنان استفاده کردند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که مس را کشف کرد ایرانیان بودند.
 • اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که ذوب فلزات را آغاز کردند ایرانیان بودند در شهر سیلک در اطراف کاشان.
 •  اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که اسب را به جهان هدیه کردند ایرانیان بودند.
 •  اولین ارتش سواره در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با 115 سرباز.
 •  اولین مردمانی که شیشه را کشف کردند و از آن برای منازل استفاده کردند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که زغال سنگ را کشف کردند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که به کُرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند.
 •  اولین مردمانی که مقیاس سنجش اجسام را کشف کرد ایرانیان بودند.
 • اولین مردمانی که کشتی یا زورق را ساختند به فرمان یکی از پادشاهان زن ایرانی بوده است.

و...

 

: برای دریافت مشاوره درباره اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اولین های اختراعات و اکتشافات ایرانیان در دنیا» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر