کد مطلب:  41668 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سازمان خصوصی سازی ایران

سازمان خصوصی سازی ایران

سازمان خصوصی‌سازی شرکت سهامی دولتی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران است. سازمان خصوصی سازی مانند دیگر سازمان های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه سازمان خصوصی سازی شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف سازمان خصوصی سازی می باشد. اگر می خواهید در مورد سازمان خصوصی سازی بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی، تاریخچه و آدرس سایت سازمان خصوصی سازی می پردازیم.

تاریخچه سازمان خصوصی سازی

سازمان خصوصی‌سازی ایران (Iranian Privatization Organization) در تاریخ 1380/01/29 به استناد ماده (15) قانون برنامه سوم توسعه و به موجب مصوبه شماره 7858/ت/23708 ه مورخ 1380/02/26، با تغییر اساسنامه سازمان «مالی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی» تشکیل گردید. با تغییر و تکمیل مسئولیت‌ها و وظایف این سازمان، اساسنامه آن، تا کنون دو بار در تاریخ‌های1388/12/26 و 1392/11/22 توسط هیات وزیران اصلاح گردیده است.

با ابلاغ سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی و قانون اجرای سیاستهای یاد شده در تیر ماه سال 1387، وظایف و اختیارات این سازمان دچار تغییر و تحول اساسی گردید. اعمال نمایندگی وزارت امور اقتصادی و دارائی در امر واگذاریها، عرضه هرگونه سهام، سهم الشرکه، حق تقدم ناشی از سهام و حقوق مالکانه متعلق به دولت و شرکتهای دولتی، اجرای طرح توزیع سهام عدالت به منظور افزایش ثروت و ایجاد درآمد دائمی برای خانوارهای نیازمند با حفظ و تکریم شخصیت انسانی آنان و متکی به خود نمودن خانوارهای نیازمند، انجام وظایف دبیرخانه‌ای هیأت واگذاری و سایر وظایف مرتبط با امر واگذاری سهام از اهم وظایفی می‌باشد که بر عهده این سازمان گذاشته شده‌است. با روی کار آمدن دولت یازدهم و با عنایت به ضرورت خاتمه واگذاری‌ها تا پایان سال 1393، تغییرات اساسنامه این سازمان به منظور انجام وظایف و مسئولیت‌های جدید، مجدداً در دستور کار قرار گرفته‌است.

سازمان خصوصی‌سازی، شرکت سهامی دولتی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است. رئیس‌کل این سازمان معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، دبیر هیأت واگذاری و عضو شورای عالی سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، می‌باشد.

ارکان سازمان خصوصی سازی

سازمان خصوصی سازی ایران دارای اركان های زیر است:

 1. مجمع عمومی
 2. هیات عامل
 3. رییس کل
 4. بازرس قانونی (حسابرس)

فعالیت های سازمان خصوصی سازی

 • تهیه راهكارهای تسهیل دستیابی به توسعه مشاركت عمومی جهت افزایش بهره‌وری منابع مادی و انسانی و توسعه توانمندی‌های بخش خصوصی و تعاونی و ارایه آن به هیات وزیران برای تصویب
 • اعمال نمایندگی وزارت امور اقتصادی و دارایی در امر واگذاری‌ها.
 • برنامه‌ریزی واگذاری سهام شرکتها مشتمل بر شرایط و نحوه واگذاری سهام در چارچوب قوانین و مقررات مربوط پس از تصویب هیات واگذاری.
 • تعیین بانکها، مؤسسات تامین سرمایه و شرکتهای سرمایه‌گذاری جهت تعهد پذیره نویسی یا تعهد خرید سهام.
 • شناسایی و انجام اقدامات اجرایی لازم برای تبدیل تصدی‌های قابل واگذاری دولتی که در قالب غیر شرکتی اداره می‌شوند، به شخصیت حقوقی مناسب و انجام عملیات واگذاری انها در اجرای ماده (19) قانون.
 • عرضه هرگونه سهام، سهم‌الشركه، حق تقدم ناشی از سهام و سهم‌الشركه و حقوق مالکانه مربوط به بنگاه‌های موضوع ماده (86) قانون، پس از تصویب هیات واگذاری.
 • انجام وظایف دبیرخانه هیات واگذاری.
 • انجام سایر وظایفی که برای واگذاری سهام و خصوصی‌سازی در چارچوب برنامه‌های توسعه‌ای کشور و قانون و سایر قوانین و مقررات مربوط، به سازمان محول شده یا می‌شود.
 • نظارت بر اجرای دقیق مفاد قراردادهای مربوط به واگذاری.

آدرس و تلفن سازمان خصوصی سازی

آدرس تهران، شهرک قدس(غرب)، فاز یک، بلوار ایران زمین، خیابان مهستان، ساختمان شماره 15 
تلفن 021-83338
ایمیل info@ipo.ir
سایت https://ipo.ir
ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 08:00 الی 16:00
: برای دریافت مشاوره درباره سازمان خصوصی سازی ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سازمان خصوصی سازی ایران» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید