کد مطلب: 41668 درج نظر
معرفی سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران

معرفی سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران

معرفی سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران...
زمان مطالعه: 1 دقیقهمعرفی سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران

سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران است. سازمان خصوصی سازی مانند دیگر سازمان های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه سازمان خصوصی سازی شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف سازمان خصوصی سازی می باشد. اگر می خواهید در مورد سازمان خصوصی سازی بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی سازمان خصوصی سازی و تاریخچه سازمان خصوصی سازی و آدرس سایت سازمان خصوصی سازی می پردازیم.

سازمان خصوصی‌سازی (به انگلیسی: Iranian Privatization Organization)، شرکت سهامی دولتی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است. رئیس‌کل این سازمان معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، دبیر هیأت واگذاری و عضو شورای عالی سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، می‌باشد.

تاریخچه سازمان خصوصی سازی

سازمان خصوصی‌سازی در تاریخ 1380/01/29 به استناد ماده (15) قانون برنامه سوم توسعه و به موجب مصوبه شماره 7858/ت/23708 ه مورخ 1380/02/26، با تغییر اساسنامه سازمان «مالی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی» تشکیل گردید. با تغییر و تکمیل مسئولیت‌ها و وظایف این سازمان، اساسنامه آن، تا کنون دو بار در تاریخ‌های1388/12/26 و 1392/11/22 توسط هیات وزیران اصلاح گردیده است.

سازمان خصوصی‌سازی شرکت سهامی دولتی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است. رئیس‌کل این سازمان معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، دبیر هیأت واگذاری و عضو شورای عالی سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی، می‌باشد.

با ابلاغ سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی و قانون اجرای سیاستهای یاد شده در تیر ماه سال 1387، وظایف و اختیارات این سازمان دچار تغییر و تحول اساسی گردید. اعمال نمایندگی وزارت امور اقتصادی و دارائی در امر واگذاریها، عرضه هرگونه سهام، سهم الشرکه، حق تقدم ناشی از سهام و حقوق مالکانه متعلق به دولت و شرکتهای دولتی، اجرای طرح توزیع سهام عدالت به منظور افزایش ثروت و ایجاد درآمد دائمی برای خانوارهای نیازمند با حفظ و تکریم شخصیت انسانی آنان و متکی به خود نمودن خانوارهای نیازمند، انجام وظایف دبیرخانه‌ای هیأت واگذاری و سایر وظایف مرتبط با امر واگذاری سهام از اهم وظایفی می‌باشد که بر عهده این سازمان گذاشته شده‌است.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و با عنایت به ضرورت خاتمه واگذاری‌ها تا پایان سال 1393، تغییرات اساسنامه این سازمان به منظور انجام وظایف و مسئولیت‌های جدید، مجدداً در دستور کار قرار گرفته‌است.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «معرفی سازمان خصوصی سازی یکی از سازمان های دولتی ایران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 5 = ?