کد مطلب: 32669 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
یکتاپرستی ایرانیان از دیر باز

یکتاپرستی ایرانیان از دیر باز

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از مهم‌ترین عناصر هویت ملی ایرانیان، تاریخ...
زمان مطالعه: 1 دقیقه


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از مهم‌ترین عناصر هویت ملی ایرانیان، تاریخ کهن یکتاپرستی است که ما ایرانیان به آن مفتخریم و از آن دفاع می‌کنیم. آسمونی در این بخش به موضوع یکتاپرستی ایرانیان از دیر باز می پردازد.

یکتاپرستی ایرانیان از دیر باز

برنامه مستند «ایران» سلسله گفت‌وگوهای علمی با حضور علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و اجرای رضا پورحسین است که موضوع کلی آن ایران و هویت تاریخی، فرهنگی و تمدنی آن است.

روند و سیر منطقی بحث‌های برنامه، به گونه‌ای است که برنامه از فضای معمول و تکراری بحث‌های تاریخی فاصله گرفته و به دنیایی از «ناشناخته‌ها» و «مباحث نو و جذاب» گام بر می‌دارد. با این قید که رویدادهای تاریخی مطرح‌شده در برنامه، اغلب آن‌هایی هستند که تأثیری دیرپا در نضج، رشد و نمو فرهنگ و تمدن ایران اسلامی داشته‌اند

ولایتی در برنامه‌های قبل این مستند به محدوده ایرانِ فرهنگی (که متفاوت از مرزهای سیاسی ایران است) و در برگیرنده گستره وسیع جغرافیایی شامل اقوام و قبایل مختلف بود، پرداخت و اینکه ایرانیان از ابتدا متشکل از اقوام و نژادهای مختلف بوده‌اند، نه یک نژاد صِرف آریایی.

وی در این برنامه نیز در پاسخ به این پرسش که عناصر فرهنگی هویت ایرانی چیست و چرا نژاد و قومیت مشخص‌کننده هویت فرهنگی ایرانی نیست، گفت: برای تبیین موضوع بهتر است که از موضوع مذهب و دین ایرانیان شروع کنیم زیرا یکی از مهم‌ترین عناصر هویت ملی ایرانیان، تاریخ کهن یکتاپرستی است که ما ایرانیان به آن مفتخریم و از آن دفاع می‌کنیم چرا که ایرانیان در بخش اعظم تاریخ ایران، یکتاپرست بوده‌اند و این یکتاپرستی از عناصر اصلی هویت ایرانی شده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: برخلاف اغلب تمدن‌های کهن جهان که تاریخ طولانی بت‌پرستی، چندگانه پرستی و اعتقاد به ارباب انواع دارند، ایرانیان از دیرباز به خدای یگانه باورمند بوده‌اند. این مطلب بسیار دقیق و مهمی است که باید با ظرافت و با تکیه بر شواهد متقن تاریخی تبیین شود چرا که این مهم دارای مستند و بر اساس شواهد مورد قبول تاریخی است.

ولایتی در ادامه به دلایل این موضوع پرداخت و افزود: ما پنج دلیل و استناد شامل قرآن کریم، فقه و حدیث، متون تاریخ اسلام متون زرتشتی و متون معتبر ادبیات فارسی را می‌توانیم بر این مدعای خود، یعنی یکتاپرستی ایرانیان در بخش اعظم تاریخ ارائه نماییم.

وی در ادامه به تشریح هرکدام از این موارد پرداخت و اظهار داشت: با توجه به تمامی مستندات مطرح شده باید گفت ایرانیان از دیرباز موحد بوده‌اند و اگر انحرافاتی در دوره‌هایی از تاریخ ایجاد شده بود، همانند انحرافاتی بود که از دید ما مسلمانان بعضی از دیگر اهل کتاب، پیدا کرده‌ بودند.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «یکتاپرستی ایرانیان از دیر باز»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?