مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4603 
9 نظر
9 نظر
زمان مطالعه: 10 دقیقه
همه چیز در مورد مهاجرت ایرانیان به استرالیا

همه چیز در مورد مهاجرت ایرانیان به استرالیا

استرالیا یا اقیانوسیه با 6/7 میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا...
زمان مطالعه: 10 دقیقه

استرالیا یا اقیانوسیه با 6/7 میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است

سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند، آب و هوای شمال استرالیا استوایی است با تابستانهای مرطوب (ژانویه تا مارس) و زمستاندهای خشک. ساحل شمالی استرالیای غربی و سرزمین شمالی درمعرض بادهای موسمی تابستانی قرار دارند...

ایرانیان استرالیا یا استرالیایی‌ های ایرانی‌ تبار به آن دسته از شهروندان استرالیایی گفته می‌شود که یا از ایران به آن کشور مهاجرت کرده‌ اند و یا تبعه‌های نسل اول (فرزندان مهاجران ایرانی) می‌ باشند.

ایرانیانی که پیش از انقلاب اسلامی ایران به استرالیا مهارجت نموده‌اند و تابعیت آن کشور را در کنار حفظ تابعیت اصلی خود پذیرفته‌ اند بالغ بر 288 نفر بود.

این گروه را اغلب اقلیت‌های ارمنی، آشوری، و کلیمی تشکیل می‌دادند. پس از پیروزی انقلاب، ایرانیان مهاجر بر تعدادشان افزوده شد و متخصصان ایرانی زیادی با توجه به شرایط مناسب فراهم آمده در استرالیا برای مهاجران، به آن کشور مهاجرت کردند.

بر اساس سرشماری سال 2006، 50٫6 درصد مهاجران ایرانی ساکن سیدنی، 18٫3 درصد ساکن ملبورن، 9٫4 درصد ساکن پرث، 7٫6 درصد ساکن آدلاید و 5٫4 درصد ساکن بریزبین بوده‌اند. طبق همین آمار 50 درصد مسلمان، 20 درصد مسیحی، 10 درصد بی‌دین و بقیه تابع ادیان دیگر بوده و یا اظهار ننموده‌اند.

در ماه های گذشته استرالیا قوانین سختگیرانه ای برای مهاجران وضع کرده است.

عدم بررسی پرونده هرکسی که به طور غیرقانونی وارد استرالیا شود و بازداشت او به مدت نامعلوم. به تازگی نیز توافقی با کشور «گینه نو» انجام شده تا این مهاجران به آن کشور فرستاده شوند.

خلاصه اینکه اگر به طور غیرقانونی و به مقصد استرالیا و دریافت پناهندگی از این کشور اقدام کنید، پناهنده کشور گینه نو می شوید. با سفیر استرالیا درمورد قانون جدید پناهندگی و شرایط ایرانیان مهاجر در این کشور به صحبت نشستیم. او مانند هر سفیر دیگری از قوانین کشورش دفاع کرد و ترجیع بند صحبت هایش هم این بود که:

«با قایق و به طور غیرقانونی به سمت استرالیا حرکت نکنید. پناهجویانی که با قایق به استرالیا برسند، هیچ شانسی برای اسکان در استرالیا نخواهند داشت.»

گفت وگو با « پال فولی»، سفیر استرالیا در ایران را در ادامه بخوانید :

لطفا ابتدا از وضعیت ایرانیان مهاجر که به طور غیرقانونی اقدام به مهاجرت به استرالیا کرده اند، دورنمایی به ما بدهید.
تعداد مهاجران غیرقانونی که بدون ویزا و با قایق های کوچک به سمت استرالیا می آیند، روند افزایشی داشته است. آنها دست به یک معامله خطرناک با جنایتکاران می زنند. از اول ژانویه تا چهارشنبه (31جولای) شش هزار و404ایرانی با قایق های کوچک وارد استرالیا شده اند. در بین همه مهاجران، ایرانی ها از جمعیت بیشتری برخوردارند. ابتدا این را بگویم که اگر کسی موفق شد با این روش به استرالیا بیاید و ادعای پناهجوی سیاسی را مطرح کند، اول بازداشت خواهد شد و در بازداشتگاه های مقررشده، نگهداری می شود. جدیدا تغییری در قوانین مهاجرتی استرالیا ایجاد شده است؛ از تاریخ 19ژوییه (28تیر) اگر فردی با قایق و بدون ویزا به استرالیا وارد شود، به کشور «پاپوا گینه نو» فرستاده می شود یا در یکی از کشورهای دیگری که با استرالیا در این زمینه مشارکت دارند، جا داده می شود. درمورد زنان و کودکان هم این قانون صدق می کند. ما می خواهیم با این کار جلوی مهاجرت غیرقانونی به استرالیا را بگیریم. پیغام این سیاست این است که لطفا زندگی خود را به خطر نیندازید و از طریق غیرقانونی و با قایق به سمت استرالیا حرکت نکنید، چون با این روش با جنایتکاران روبه رو می شوید و به جای اینکه به خاک استرالیا برسید، به «گینه نو» فرستاده می شوید.

این حرکت کشور شما درمورد پناهندگان غیرقانونی، مشابه حرکت آمریکا در راه اندازی زندان گوانتانامو است، این کار در همه دنیا مورد نکوهش قرار می گیرد.
نه، درواقع اینگونه نیست. استرالیا به عنوان یک کشور مهربان و سخاوتمند، برنامه قوی ای برای پناهجویان دارد. این موضوع شامل افغان هایی که در تهران هستند نیز می شود. در سال گذشته 900افغان به استرالیا وارد شده اند اما ما ترجیح می دهیم که پناهجویان را از سازمان های مربوطه قانونی بگیریم نه از مجرمانی که آنها را با قایق های کوچک به دریا می فرستند. انگیزه ما این است که ریسک زندگی، پول و ناراحتی خانواده ها را کاهش دهیم. با مردمی که در بازداشتگاه های مهاجران اسکان داده می شوند، به صورت کاملا انسانی برخورد می شود.

شما می گویید که یک کشور سخاوتمند در مواجهه با مهاجران هستید و اما پناهجویان در بازداشتگاه نگهداری می شوند و گفته می شود که برخی از بازداشتگاه ها شرایط غیرانسانی دارند.
آنها در بازداشت نگهداری می شوند تا زمانی که ادعای پناهجوبودن آنها بررسی شود. در دنیا یک تعریف شناخته شده برای پناهجو وجود دارد؛ اینکه ترس قابل اثباتی از ایذا و اذیت در کشورشان آنها را نشانه رفته باشد. یکی از کشورهایی که بر اساس این تعریف می خواهد به پناهجویان کمک کند، کشور «گینه نو» است که از 19ژوییه به این سو درخواست پناهندگی پناهجویان غیرقانونی به سمت استرالیا را بررسی می کند. خیلی بهتر است کسانی که درخواست پناهجویی سیاسی دارند از طریق کمیساریای عالی سازمان ملل یا سازمان های اینچنینی اقدام کنند. آنها می توانند به نحو مقتضی در مورد اینگونه پناهجویان تصمیم بگیرند. آنها می توانند به شکل قانونی برای دریافت اقامت از برخی کشورها اقدام کنند. البته استرالیا برنامه سخاوتمندانه و بزرگ 20هزار پناهجو در سال را دارد که از راه های قانونی برای دریافت مهاجر به این کشور، اقدام می کند.

افرادی که دوران بازداشت خود را در گینه نو می گذرانند، تحت نظارت کشور استرالیا هستند؟
افرادی که قبل از 19ژوییه وارد شده باشند در مراکز بررسی منطقه ای تحت نظارت استرالیا قرار دارند اما کسانی که بعد از این زمان وارد شده باشند -که 800 ایرانی نیز در بین آنها هستند- به همان مراکز تحت نظارت استرالیا فرستاده می شوند اما درخواست آنها طبق قوانین مهاجرتی کشور گینه نو بررسی می شود.

آیا شما می دانید که «گینه نو» در افکارعمومی مردم ایران یکی از عقب مانده ترین کشورهای دنیاست؟
من اظهارنظری در این مورد نمی کنم، اما گینه نو کشوری درحال توسعه است و آنقدر کشور مهربانی بوده که پناهجویان را بپذیرد. اگر مردم فکر می کنند گینه نو کشور بدی است خیلی ساده است. برای اینکه به این کشور فرستاده نشوند، با قایق به سمت استرالیا حرکت نکنند، چون به «گینه نو» فرستاده می شوند.

شما فکر می کنید در این مورد به اندازه کافی اطلاع رسانی کرده اید؟
یک دلیل اینکه اکنون با شما صحبت می کنم همین است که می خواهیم اطلاع رسانی کنیم تا بالاخره این خبر به گوش همگان برسد که چنین تغییری در قوانین مهاجرت استرالیا ایجاد شده است. اطلاع رسانی گسترده ای در رسانه های استرالیا و اندونزی انجام داده ایم و با دولت های دیگر از جمله ایران مذاکراتی در این زمینه داشته ایم.

سوی دیگر معادله پناهجویان غیرقانونی ایرانی، دولت ایران است. تاکنون چه هماهنگی ای با دولت ایران در این زمینه داشته اید؟
همان طور که سخنگوی وزارت خارجه ایران هفته گذشته در نشست خبری خود اعلام کردند، بحث ها و مذاکراتی بین دو دولت صورت گرفته است. دولت ایران هم مانند دولت استرالیا نگران خطراتی مانند غرق شدن و افتادن پناهجویان به دست جنایتکاران است. ما می دانیم که دولت ایران هم نگران این ریسک هاست و همکاری می کنیم تا هرآنچه بتوانیم جلوی اینکه مردم زندگی خود را به خطر بیندازند را بگیریم. این یک نگرانی مشترک بین دولت استرالیا و ایران است.

از دولت ایران خواسته اید که اطلاع رسانی بیشتری در این مورد بکند؟
من نمی خواهم وارد جزییات مذاکرات شوم. مذاکرات خوبی بود و قرار شد با هم همکاری داشته باشیم تا این خطرات را کاهش دهیم.

چندی پیش یکی از مقامات دولت استرالیا گفت که بیشتر پناهجویان ایرانی، پناهجویان اقتصادی هستند. علت این اظهارنظر چه بود؟
احتمالا منظور شما اظهارات وزیرخارجه استرالیاست. طبق مشاهدات ما، ایرانی هایی که با قایق به سمت استرالیا حرکت می کنند به دنبال شرایط اقتصادی بهتر هستند تا اینکه به خاطر آزار و اذیت سیاسی دست به این اقدام زده باشند. اگر مردم ایران یا کشورهای دیگر می خواهند زندگی اقتصادی بهتری داشته باشند باید طبق قوانین تعریف شده و از راه های پذیرفته شده در دنیا اقدام کنند. حدود دوهزارایرانی اینگونه اقدام به دریافت امتیاز مهاجرت کرده اند.

نسبت پناهجویان ایرانی با ملیت های دیگر چگونه است؟
همانطور که گفتم از ابتدای سال 2013، شش هزارو404ایرانی به صورت غیرقانونی و با قایق به استرالیا وارد شده اند. این عدد از 17هزارو209مهاجر از کشورهای دیگر است. تاکنون ایرانیان بزرگ ترین ملیت پناهجویان در داخل استرالیا را تشکیل می دهند. بعد از ایرانی ها، افغان ها با کمی بیش از دوهزارمهاجر، در رتبه دوم مهاجران قرار دارند. می بینید که چه اختلاف شدیدی بین آمار ایرانی ها و افغان ها وجود دارد. از شش هزارو404ایرانی، 800نفر بعد از 19ژوییه به گینه نو منتقل شدند. چهارشنبه هفته ای که گذشت، اولین گروه این پناهجویان به گینه نو فرستاده شدند. بیش از سه هزار ایرانی در بازداشتگاه های مهاجران در استرالیا هستند تا به درخواست و ادعای پناهندگی آنها رسیدگی شود.

آیا دولت استرالیا با دولت ایران هماهنگی برای بازگرداندن این پناهجویان داشته است؟ به ویژه اگر آنها داوطلب باشند که به ایران برگردند؟
دولت استرالیا نمی خواهد کسی را در بازداشت نگه دارد. اگر آنها تمایل داشته باشند، به خانواده شان برگردانده خواهند شد. اگر آنها داوطلب بازگشت باشند، دولت استرالیا کمک خواهد کرد.

شما تحلیلی از علت افزایش مهاجران ایرانی به استرالیا دارید؟
نه واقعا. اما فکر می کنم که تعداد مهاجران از همه کشورها به سمت استرالیا افزایش یافته و ایرانی ها نیز بخشی از این افزایش هستند.

شما می گویید که کشور مهربانی در پذیرش مهاجر هستید، اما در خبرها آمده که در بازداشتگاه های مهاجران، وقوع خودکشی و خودسوزی شایع است. این می تواند به دلیل وضعیت بد زندگی و سرگردانی طولانی آنها در بازداشتگا ه ها باشد، این با ادعای مهربانی منافات دارد؟
پاسخ کوتاه این است که هیچ کس دوست ندارد در بازداشت باشد. بهترین راه برای جلوگیری از بازداشت، این است که پناهجویان به صورت غیرقانونی به استرالیا نیایند و تقاضای پناهندگی را با کمیساریای عالی سازمان ملل در مورد پناهندگان یا سازمان های مشابه درمیان بگذارند تا این روند به صورت قانونی و طبیعی پیش برود.
اگر آنها تقاضای مهاجرت خود را ازطریق قانونی مطرح می کردند به دست جنایتکارانی که با قایق ها آنها را راهی آب می کردند، نمی افتادند و مجبور به تحمل بازداشتگاه نبودند.

آقای سفیر ما شرایط کشور شما را در مواجهه با انبوه مهاجران غیرقانونی می فهمیم اما آنهایی که در این بازداشتگاه ها نگهداری می شوند باید از حقوق انسانی برخوردار باشند، اما اکنون اینگونه نیست.
بگذارید چیزی که قبلا گفته ام، تکرار کنم. مردم نباید برای دریافت مهاجرت از استرالیا زندگی خود را به خطر بیندازند و خانواده هایشان را نگران و متاسف کنند. ما می خواهیم مطمئن شویم که مردم زندگی خود را به خطر نمی اندازند.

ولی افرادی که در بازداشت هستند در مواردی دست به خودکشی زده اند.
من نمی خواهم وارد موارد تک به تک شوم.

شما فکر نمی کنید که آنها قربانی تجارت کثیف قاچاق انسان هستند؟
در واقع هرکسی که در دستان قاچاقچیان انسان بیفتد، قربانی است. پول زیادی هزینه کرده، سفر خطرناکی انجام داده است. چون قاچاقچیان انسان محصول کذبی را معرفی می کنند که رسیدن به خاک استرالیاست اما آنها به گینه نو فرستاده می شوند.

افراد در بازداشتگاه ها چه خدماتی دریافت می کنند؟
سرویس های معمول انسان دوستانه، سرویس های پزشکی و تماس با خانواده.

آیا دریافت خدمات روان شناختی نیز جزو سرویس های معمول انسان دوستانه است؟
بله. آنها خدمات روان شناختی هم دریافت می کنند.

در مورد آشوبی که چندی پیش در جزیره «نائورو» رخ داد، به ما بیشتر توضیح دهید.
از جزییات دقیق این اتفاق خبر ندارم. بر اساس آنچه می دانم آشوب در این جزیره خسارت گسترده ای به بار آورد اما توسط پلیس کنترل شد. اتهاماتی که متوجه خرابکاران در این بازداشتگاه است تحت قانون جزیره نائورو بررسی می شود. به نظر می رسد مردمی که در آن محل نگهداری می شدند تصور می کردند که با تخریب آن مکان از بازداشتگاه خارج و به استرالیا منتقل می شوند.

آن پناهجویان اکنون کجا نگهداری می شوند؟
آنها هنوز در نائورو و در اقامتگاه های موقت نگهداری می شوند که از امکانات کمتری برخوردار است.

پناهجویان در بازداشتگاه های «منوس» همچنان در چادر زندگی می کنند؟
تا جایی که می دانم هنوز برخی در منوس در چادر زندگی می کنند اما می دانم آنجا درحال توسعه است. درواقع یک مرکز بازداشت برای مهاجران یک اردوگاه تفریحی نیست. پیام آن نیز این است که با قایق و به صورت غیرقانونی به استرالیا حرکت نکنید.

پرونده پناهندگی افرادی که در بازداشتگاه ها نگهداری می شوند در چه دوره زمانی بررسی می شود؟
زمان مشخصی در این مورد نمی توان تعیین کرد. بررسی پرونده ها برحسب مورد متفاوت است.

کشور شما توافقی با دولت اندونزی داشت، برای محدودیت صدور ویزا به ایرانیان، آیا این اقدام در تعداد مهاجران غیرقانونی تاثیری گذاشته است؟
این تصمیم دولت اندونزی بود و موضوعی مرتبط با آن دولت است. این سوال را از سفیر اندونزی در تهران بپرسید.

بعد از توافقی که با دولت اندونزی درمورد محدودیت صدور ویزا برای ایرانیان داشتید، خبر رسید که با مالزی نیز توافق مشابهی داشته اید. آیا این خبر صحت دارد؟
من هم این خبر را شنیدم اما از صحت آن مطلع نیستم. چنین خبری نشان می دهد که مبارزه علیه قاچاق انسان در کشورهای مربوطه ـ مبدأ، مقصد و معبر ـ جدی شده است.

با سختگیری هایی که درمورد ورود مهاجران اعمال کرده اید، آیا خوشبین هستید که آمار این مهاجران کاهش پیدا کند؟ با اینکه در ماه های گذشته خلاف این بوده است.
ما خوشبین هستیم و امیدواریم که این تغییرات اثربخش باشد. اگر کسی سوار قایق شود و بدون ویزا بخواهد به استرالیا برود، در «گینه نو» اسکان داده خواهد شد. چنین افرادی هرگز به استرالیا نخواهند رسید و بهتر است دروغ قاچاقچیان انسان را باور نکنند.

- بازدید کننده گرامی آیا شما قصد مهاجرت به استرالیا را دارید ، نظرتان در این مورد چیست؟

- گزارش: آسمونی از دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه

- مصاحبه: زینب اسماعیلی سیویری

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره همه چیز در مورد مهاجرت ایرانیان به استرالیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «همه چیز در مورد مهاجرت ایرانیان به استرالیا» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید