کد مطلب: 31169 درج نظر
زمان مطالعه: 12 دقیقه
سوغات معروف شهرهای ایران

سوغات معروف شهرهای ایران

آیا می دانید سوغات هر کدام از شهرهای ایران چیست؟ آسمونی در این بخش سوغات معروف شهرهای ایران به تفکیک استان...
زمان مطالعه: 12 دقیقه


آیا می دانید سوغات هر کدام از شهرهای ایران چیست؟ آسمونی در این بخش سوغات معروف شهرهای ایران به تفکیک استان های کشور را برای شما عزیزان فهرست کرده است. دعوت می کنیم تا انتهای این بخش ما را همراهی کنید.

سوغات معروف شهرهای ایران

سوغات استان آذربایجان شرقی

آجیل، خشکبار ، شیرینی

آجیل آذربایجان بخصوص آجیل تبریز از دیر باز به دلیل مرغوبیت مشهور بوده و از بهترین محصولات ایران تولید میشود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، برگه زردآلو، آلو خشک، که در شهرستانهای جنوبی بخصوص در مراغه تولید میشود نیز طرفداران بیشماری در کشور دارد.انواع شیرینی همانند اریس،قرابیه،نوقا و لوز از سوغاتی های دیگر آذربایجان شرقی میباشد و باب مذاق هر ایرانی است.

فرش و گلیم

از قدیم الایام قالی های تبریز به ظرافت و قالی های هریس به با دوامی مشهور بوده است. گلیم و جاجیم و ورنی است که بوسیله هنرمندان عشایر استان در مناطقی چون کلیبر و اهر بافته می شود.

محصولات چرمی

چرم تبریز و کفشهای دست دوز آن از دیرباز به واسطه خوش دوختی و ظرافت از شهرت و اعتبار فروانی برخوردار است.

از دیگر صنایع دستی استان میتوان به سفالگری و سبد بافی مرند، گلابتون دوزی و سوزن دوزی در آذرشهر، کنده کاری و معرق کاری اشاره کرد.

نوعی پارچه ابریشمی به نام کلاقه ای در اسکو و روستاهای اطراف آن بافته میشود که از آن برای تهیه شال و روسری استفاده میشود و دارای طرحها و رنگهای زیبا و متنوع می باشد.

سوغات استان آذربایجان غربی

فرش و گلیم این استان به سبب طرح و رنگ ثابت آن از امتیازات ویژه ای برخوردار است. طرحهای شهرستان خوی و تکاب با عناوین (قباو ماهی) معروف میباشند در کنار این صنعت باید از صنایع کوزه گری و چرم سازی نام برد که به شکل های گوناگون به بازار عرضه میشوند.

ریزه کاری و نازک کاری چوب وتولیدات صنایع چوبی ارومیه از اقلام سوغاتی مهم این شهرستان میباشد.

معرق کاری نیز از صنایع دستی مهم این استان است.

مهمترین سوغاتی های آذربایجان غربی عبارتند از:

نقل بیدمشک ـ حلوای گردو، محصولات کشاورزی از قبیل عسل، لبنیات، کشمش، سیب، انگور، عرقیات گیاهی، بافتنی های دستی، صنایع چوبی و ریزه کاری فرشهای دستباف.

آسمونی - قلم زنی آسمونی - قلم زنی

سوغات استان اصفهان

اصفهان را مهد صنایع دستی ایران نامیده اند. در دوره صفوی صنایع دستی در این شهر رونق خاصی یافت و هنر و مهارت استادان و هنرمندان بزرگ نسل به نسل و با روش استاد و شاگردی به زمان حال منتقل شده است.صنایع دستی این استان که جذب کننده هر مسافری است عبارت است از:

خاتم کاری، مینا کاری ، مینیاتور، قلمزنی، پارچه های قلمکار، پارچه های زرباف و آثار خوشنویسی. البته آثار هنری دیگری مانند منبت کاری، کاشی سازی،گچبری و گره چینی و مشبک نیز در آثار تاریخی و بناهای زیبای این شهر چشم نواز هر مسافری است.

علاوه بر صنایع دستی ، شیرینی گز و پولکی اصفهان و گلاب قمصر کاشان از سوغاتی های مشهور این استان است.

سوغات استان ایلام

از مهمترین صنایع دستی استان که به دست هنرمندانه زنان و دختران ایلامی مخصوصاً در نواحی ایلام ـ دره شهر ـ شیروان چرداول و ایوان بافت میشود فرش کرک و ابریشم و گلیم منحصر بفرد گل برجسته است که نقش و نگارهای آن از طبیعت و تاریخ و فرهنگ این منطقه الهام گرفته است. از مهمترین صنایع دستی دیگر استان جاجیم بافی ـ نمد مالی ـ گیوه بافی ـ فرنجی مالی ـ قتره بافی ـ صنایع چوبی از جمله ملزومات ورزشی و خانگی است که بدست هنرمندان ایلامی خلق میشود.

مهمترین سوغات محلی در ایلام که حاصل نعمات خدا دادی است عبارتند از:
  1. روغن حیوانی "دان" ایلامی (که به روغن کرمانشاهی معروف است) و کره محلی.
  2. عسل کوهی و ناب مناطق سورگه و شلم.
  3. کشک، ترخینه، کنجد، گردو
  4. سقز محلی ـ صمغ درخت بنه.
  5. شیرینی بژی بر ساق.
  6. شیرینی کله کنجی.


سوغات استان بوشهر

در حال حاضر شاخص ترین محصول صنایع دستی استان بوشهر گبه و گلیم صادراتی است که در مناطق وسیعی از شهرستانهای استان رواج دارد. مهمترین مراکز گبه بافی در استان بوشهر عبارتند از:

روستاهای شول، کمالی، بهمنیاری، محمدصالحی، عباسی، فخرآوری، کلر و چهار روستایی از توابع شهرستان گناوه. پس از آن باید از عبای شتری بوشهر نام برد که در نوع خود منحصر به فرد میباشد و امروزه به مقدار بسیار محدودی تولید میگردد.

گرگوربافی، حصیربافی، سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستی استان بوشهر هستند.

محصولات دریایی(ماهی و میگو) و شیره خرما و ارده از سوغاتی این استان هستند.

سوغات استان چهارمحال و بختیاری

فرش و گلیم چالشتر

مراکز اتراق عشایر و روستاهای استان چهارمحال و بختیاری محل تولید گلیم وجاجیم است. محل تولید این فرش شهرستان چالشتر و اکثر مراکز عشایری است.

فرش چالشتر با طرحهایی از قبیل خشتی، لچک ترنج، سرو و کاج، گل مینا، بی بی باف،کف ساده، بته ای و ...بافته می شود.

آسمونی - زعفران آسمونی - زعفران

سوغات استان خراسان

با توجه به تنوع و رونق صنایع دستی و نیز حضور بارگاه حضرت رضا(ع) که تبرکی خاص به سوغاتی های مشهد داده است، خرید سوغات از مشهد برای هر مسافری اهمیت خاصی دارد. بازار رضا (ع)که در ضلع شرقی خیابان امام رضا(ع) و در نزدیکی حرم واقع شده است ، از مهمترین مراکز خرید زوار به شمار میرود. بازار رضا (ع)در دو طبقه احداث شده است، در طبقه دوم آن کارگاه های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشی و گلدوزی ایجاد شده است. طرقبه و شاندیز نیز در سالیان اخیر به مرکز فروش صنایع دستی و خشکبار تبدیل شده اند.قالی مخصوصاً فرش کاشمر، انواع انگشتر و زینت آلات فیروزه وعقیق، انواع پوستین و مصنوعات سنگی از محصولات صنایع دستی خراسان هستند.

همچنین صنایع دستی کردهای شمال خراسان مانند گلیم، خورجین، جوراب و شال نیز زیبایی خاص خورا دارا هستند.

از مهمترین سوغاتی های استان خراسان می توان به زعفران قائنات و جنوب خراسان، نبات، آبنبات بجنوردی، خشکبار آجیل، ادویه جات و زرشک اشاره کرد.

سوغات استان خوزستان

از مهم ترین صنایع دستی می توان به عبابافی در شوشتر و اطراف آن اشاره کرد.

سوغات استان زنجان

صنایع دستی و سوعاتی های مهم زنجان عبارتند از: انواع چاقو (قلم تراش، جیبی، دسته ملیله، کارد آشپزخانه و...) ملیله (انواع پایه های استکان، سینی، قاشق و چنگال غذا و چایخوری، کاسه، گلدان، قاب عکس و ...) چارق (نوعی کفش روفرشی بسیار زیبای زنانه) و فرش و گلیم دست باف.

از کارهای دستی بومی زنجان ساخت وسایل نقره ای و بندرت طلایی بصورت ملیله کاری است که در اوایل فقط در زنجان معمول بوده که در زمان رضاخان تعدادی از هنرمندان زنجانی به تهران و اصفهان کوچ کردند و این هنر ظریف را در آن شهرها رواج دادند..

از دیرباز در سراسر ایران هرگاه سخن از زنجان به میان آید نقش چاقوهای آن در اذهان پدیدار میگردد و در بسیاری از سرزمینهای دور و نزدیک چاقوهای ظریف و با دوام زنجان معروف است.

فرش، گلیم و جاجیم زنجان از معروفیت خاصی برخوردارند.

چارق دوزی یکی دیگر از هنرهای دستی است که دستهای ظریف هنرمندان زنجانی در تولیدشان مهارت ویژه ای دارند این چارقها مشخصا زنانه بوده و استفاده از آن جنبه تشریفاتی و تفننی دارد.و مناسبترین سوغات شهر محسوب میشود.

آسمونی -میناکاری آسمونی -میناکاری

سوغات استان سمنان

از صنایع دستی رایج در استان می توان به انواع جاجیم، قالی، گلیم، قالیچه، سفره‌های قلمکار، سفال سرامیک و نمد اشاره کرد. پسته دامغان نیز از بهترین سوغاتی‌های این استان است.

سوغات استان سیستان و بلوچستان

از جمله مهم ترین صنایع دستی این استان می توان به حصیر بافب، سوزن دوزی و خامه دوزی و سفالگری اشاره کرد.

حصیر بافی:

با توجه به نیزارهای اطراف دریاچه هامون ساخت انواع محصولات حصیری از نوعی نی که در محل به نام "لوخ" معروف است در این مناطق رونق فراوانی دارد. همچنین در مناطق مرکزی و جنوب شرقی استان نیز از برگهای نوعی نخل بنام محلی "داز" انواع محصولات حصیری بافته می شود.

سوزن دوزی و خامه دوزی:

یکی از صنایع بسیار معروف این استان سوزن دوزی است که خاص زنان بلوچ است. محصولات سوزن دوزی تنوع بسیار دارد و از لباس و رومیزی تا وسایل تزئینی را در بر می گیرد. خامه دوزی نیز شبیه سوزن دوزی است که در بافت محصولات از آیینه های ریزی برای تزیین استفاده می شود. رومیزی ، کلاه، جلیقه و پیش سینه از جمله مهم ترین چیزهایی است که بر روی آنها خامه دوزی می شود.

سفال کلپورگان:

در روستای کلپورگان شهرستان سراوان سفالگری سابقه شش تا هفت هزار ساله دارد. از ویژگی های خاص سفال گلپورگان آن است که اولا تنها زنان به سفالگری اشتغال دارند. در ساخت ظروف و اشیاء سفالی از چرخ سفالگری استفاده نمی شود و شکل دهی با دست است.

سوغات استان قزوین

سوزن دوزی، گلابتون دوزی، ساخت جعبه های آینه دار و حکاکی و قلمزنی از مهم ترین صنایع دستی استان هستند.فرش و سفال قزوین نیز معرف است. همچنین قزوین را پایتخت هنر خوشنویسی ایران نامیده اند.

انواع شیرینی بویژه باقلوا و محصولات باغی مانند بادام، پسته، فندق، انگور، کشمش، انار سنگان، سیب، زردآلو، ذغال اخته و... از دیگر سوغاتی های قزوین به شمار میرودند.

سوغات استان قم
  1. فرش ابریشم: فرش ابریشم دستباف قم از نفیس ترین صنایع دستی است که از نظر رنگ آمیزی و طرح و نقشه اصیل ایرانی و کیفیت طرفداران بسیاری دارد.
  2. سفال و سرامیک: این هنر دستی، با سابقه دیرینه خود در طرح های خاص خود طرفداران زیادی در داخل و خارج از کشور دارد.
  3. منبت کاری چوب: نقوش و طرح های زیبایی است که بر روی انواع میز و صندلی و صنایع چوبی کنده کاری می گردد و این صنعت دستی در قم به دست استادکارانی بسیار ماهر و زبردست ساخته می شود.
  4. سوهان قم: از بهترین شیرینی های محلی استان بوده که به ذائقه تمامی مردم دنیا خوشایند است. این شیرینی از آرد، جوانه گندم، شکر، روغن، مغز پسته و بادام، هل و زعفران در دو نوع، لقمه ای و گل گرد تهیه می شود.
سوغات استان کردستان

مهمترین صنایع دستی استان شامل فرش، گلیم، سجاده، نمد، نازک‌کاری، زیورآلات کردی و آلات موسیقی است. فرش سنندج در نوع خود بی‌نظیر است و فرش و گلیم بیجار نیز معروفیت خاصی دارد. شاید بتوان گفت بعد از فرش، مهمترین سوغات استان صفحه شطرنج و سایر مصنوعات چوبی است که توسط هنرمندان حرفه‌ای این دیار ساخته و روانه بازار می‌شود.

آسمونی - پته دوزی آسمونی - پته دوزی

سوغات استان کرمان

قالی کرمان که از نظر بافت و طرح بسیار زیبا و منحصر به فرد است از مهمترین صنایع دستی کرمان و ایران است . پته دوزی نیز که نوعی سوزن دوزی است در کرمان رواج دارد.

پسته، انواع خشکبار، قوتو از جمله مهم ترین سوغاتی های کرمان است.

سوغات استان کرمانشاه

نمدمالی در مناطق روستایی و شهری رایج است. قصرشیرین و اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب مراکز عمده نمدمالی است. گیوه کشی نیز در شهرها رواج دارد و گیوه های منطقه به واسطه سبکی، راحتی، خنکی، مقاومت و ارزانی معروف است. گلیم بافی از دیگر صنایع دستی رایج است .بهترین نوع آن در هرسین بافته میشود که به هرسینی معروف است.

همچنین روغن کرمانشاهی و شیرینی کاک و نان برنجی از معروفترین سوغاتی های کرمانشاه هستند.

سوغات استان کهگیلویه و بویراحمد

دست بافته های عشایر استان مهمترین صنایع دستی استان را تشکیل میدهند قالی میدهند . قالی گبه گلیم گچمه (که ترکیبی از گلیم و قالی است) جاجیم و خورجین از جمله این دست بافته‌ها هستند که استفاده از رنگهای طبیعی و شاد بهمراه نقوش از طبیعت آنرا زیبا و دل انگیز میسازد.

انواع محصولات کشاورزی مانند گردو عسل روغن محلی لبنیات سیب انگور نیز از جمله سوغات این استان به شمار می آیند.

سوغات استان گلستان

محصولات صنایع دستی استان گلستان از طبیعت منطقه و نیازهای خاص آن شکل گرفته است که برخی از آنها چون قالی ترکمنی در ایران بی نظیر است.

در حال حاضر استان گلستان یکی از قطبهای مهم تولید کننده فرش ترکمنی، قالیچه، پشتی، قارچین، گلیم، نمدبافی، گلدوزی، سوزن دوزی، ابریشم دوزی بر پارچه، زیور آلات ترکمنی، ساختن آلات موسیقی، سبد بافی، ریسندگی و بافندگی الیاف، پارچه بافی و تولید وسایل چوبی است.

از دیگرسوغاتی های این استان می توان به شال و روسری ترکمنی و خاویار اشاره کرد.

از بهترین جاها برای خرید صنایع دستی و سوغاتی بازار دائمی و قدیمی گرگان است که داخل بافت قدیمی شهر گرگان قرار دارد، همچنین بازار های روزهای هفتگی نیز از مهمترین مراکز عرضه صنایع دستی وماهی هستند.سوغات استان گیلان

صنایع دستی به ویژه صنایع دستی روستایی نوعی فعالیت اقتصادی است که آمیختگی شدید آن با سنت ها عادات و بینش سازندگان و همچنین تاثیر محسوس محیط جغرافیایی در این صنعت موجب تمایز آن از فرآورده های می شود.

در نقاط مختلف گیلان و با توجه به فرهنگ هر منطقه صنایع دستی خاصی رواج دارد از جمله:

سفالگری در املش و روستای جیرده شفت، شال بافی که ویژه تالش ها و گالش ها است. چوموش دوزی یا چارق دوزی که در ماسوله رایج است. همچنین حصیر بافی و بامبو بافی، قالی و گلیم بافی و قلاب دوزی در مناطق مختلف استان رایج است.

صنایع چوبی استان و دست ساختهای هنرمندان گیلانی بسیار مورد علاقه گردشگران است که یکی از نمونهای زیبای کار های چوبی، صندوق های مخصوصی به نام بولاکی است.

از دیگر سوغاتی های این استان می توان به کلوچه لاهیجان و فومن، زیتون رودبار و برنج آستانه اشرفیه و چای لاهیجان اشاره کرد.

سوغات استان لرستان

با توجه به ترکیب جمعیتی عشایری، روستایی و شهری در استان و متناسب با نوع فعالیت آنها صنایع دستی نیز متفاوت و متمایز میباشد. اکثر دست ساخته ها و بافته های عشایری و روستایی استان، سیاه چادر، قالی، گلیم، چیت، جاجیم بافی و رنگرزی میباشد که بیشتر جهت مصرف داخلی تولید می نمایند و صنایع دستی شهری استان خراطی، ورشو سازی، نمد بافی، قالی بافی و گلیم بافی میباشد. که عمده سوغاتی های استان را تشکیل میدهد.

عسل لرستان که از نظر مرغوبیت و ارزش غذایی در سطح بالایی میباشد یکی دیگر از محصولات سوغاتی استان بشمار میرود.سوغات استان مازندران

گلیم بافی، جاجیم بافی، ظروف سفالی، ظروف و مجسمه های چوبی و نمدبافی از مهمترین صنایع دستی استان مازندران محسوب هستند که عمدتا در نواحی کوهستانی استان تولید و در سراسر منطقه عرضه میشوند. در این میان محصولات چوبی و نمدبافی از شهرت بیشتری برخوردارند.

برنج، مرکبات، مرباها و ترشیجات از مهمترین مواد غذایی هستند که بعنوان سوغاتی مازندران محسوب میشوند.

سوغات استان مرکزی

سوغات استان مرکزی انواع مواد خوراکی از جمله انار انگور لبنیات کشمش گردو بادام شیره انگوه است و صنایع دستی مانند انواع فرش و قالیچه گلیم، معرق و گیوه است.

سوغات استان هرمزگان

سبدبافی و حصیربافی در منطقه میناب و بشاگرد رواج فوق العاده ای دارد.

گلابتون دوزی که در مناطق مختلف به زردوزی، کم دوزی، کمه دوزی، کمان دوزی و برودری دوزی شهرت دارد. در این نوع دوزندگی که جنبه تزئینی دارد، رشته های باریک زر و سیم بکار می رود. اطراف بندر لنگه، بندرعباس و میناب از مراکز عمده تولید آن در استان است.

سوزن دوزی در بخش بشاگرد و با توجه به نزدیکی منطقه به استان سیستان و بلوچستان تحت تاثیر سوزن دوزی بلوچ قرار گرفته است.

قالیبافی: بیشتر در حاجی آباد رواج دارد.

بافت شیریکی و پیچ: نوعی فرش شبیه قالی است. طرح و نقش شیریکی پیچ بسیار متنوع بوده و هر یک از ایلات از طرحهای خاص خود استفاده میکنند. مرکز عمده تولید این نوع صنایع دستی شهرستان بندرعباس و روستاهای بخش سعادت آباد است.

صنایع دستی دریایی: از پوسته های صدفی که در سواحل بنادر و کرانه های نزدیک به مناطق روستایی یافت میشود انواع وسایل ظریف و زیبا ساخته میشود.

از سوغاتیهای استان میتوان به انواع محصولات دریایی، خرما و مرکبات اشاره کرد که از شهرت بالایی نیز برخوردارند.

 

سوغات استان همدان

مرکز صنایع دستی چرم استان در شهر همدان است. کیف، کفش، کمربند چرمی همدان از مرغوبیت و شهرت بالایی برخوردار است. از صنایع دستی رایج استان همدان، گیوه بافی است. گیوه، نوعی کفش نرم، سبک، مقاوم، خنک و ارزان قیمت است که رویه آن، از نخ پنبه ای تابیده شده و زیره آن، از چرم یا آجیده انتخاب می شود.

بافت رویه این کفش عمدتا در روستاهای نهاوند و روستای آرتیمان در تویسرکان و بافت زیر آجیده در ملایر رایج است.

شهرستان تویسرکان یکی از قطبهای تولید گردو در کشور بوده و گردوی آن از مرغوب ترین انواع گردو در جهان است. از اواخر شهریورماه تا نیمه اول مهرماه هر سال درختان قطور و بلند گردو را با چوبهای بلندی که "نیزه" خوانده می شوند گردو تکانی می کنند که منظره آن دیدنی و بسیار جالب است.صنعت سفالگری و سرامیک سازی در شهر لالجین از توابع شهرستان بهار در 20 کیلومتری شهر همدان از رونق و شهرت بسزائی برخوردار است.

سوغات استان یزد

عمده ترین صنعت دستی استان یزد، فرش بافی است.

هنر ترمه بافی در یزد سابقه تاریخی دارد وابتدا در انحصار زرتشتیان بوده و از آن برای تهیه شلوارهای مخصوص مجالس جشن عروسی استفاده میشده است.

نقش ترمه بیشتر جقه، شاخ گوزن و گل محمدی است.

ترمه، پارچه ای است در نهایت زیباییکه تار آن از ابریشم تابیده و پود آن از ابرشم، نخ و پشم الوان است ترمه های قدیم را به سر انگشت می بافتند و به این دلیل به انگشت باف معروف بودند. امروز تولید ترمه، نیمه دستی است.

در بهاباد، تفت، مهریز و در برخی روستاهای استان یزد، هنوز زنان در اوقات فراغت خود با استفاده از سوزن و نخ پنبه ای رویه گیوه میبافند، یا به گفته خود گیوه می چینند.

زیلوبافی در استان یزد رایج و زیلوهای استان معروف است.

شهر قدیمی میبد مرکز عمده فعالیتهای سفالگری است. سفال و سرامیک میبد، با نقشهای اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم آوازه ای بلند دارد.

از بهترین سوغاتی های شهر یزد ، شیرینی های آن است. باقلوا، قطاب، زولبیا، پشمک، لوز بید مشک، حاجی بادام و لوز پسته از شیرینی های معروف یزدی است. سوهان، عرقیات سنتی و حلوا ارده یزد نیز معروف است.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «سوغات معروف شهرهای ایران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?