کد مطلب:  45262 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود

ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه روز سه‌شنبه اروپایی‌ها که در آن از اقدامات اخیر ایران انتقاد شده، اعلام کرد ایران از این پس به همان شیوه اروپایی‌ها تعهداتش ذیل برجام را اجرا خواهد کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود - Iran will adhere to the nuclear accord exactly in the same way as Europeans
ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود - Iran will adhere to the nuclear accord exactly in the same way as Europeans
ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود - Iran will adhere to the nuclear accord exactly in the same way as Europeans

به گزارش آسمونی:محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه سه‌شنبه با انتشار پیامی طعنه‌آمیز در توئیتر، به بیانیه اروپایی‌ها که در آن از اقدام اخیر ایران مبنی بر افزایش ذخایر اورانیوم خود و عبور از سقف تعیین‌شده در برجام انتقاد شده است، واکنش نشان داد.

ظریف در این پیام توئیتری خطاب به طرف‌های اروپایی برجام گفت: «ایران به اجرای کامل برجام تا زمانی که اتحادیه اروپا و E3 تعهدات اقتصادی خود را انجام دهند پایبند خواهد بود. از این پس، ایران دقیقا به همان شکلی تعهداتش ذیل برجام را اجرا خواهد کرد که آنها تعهدات خود را اجرا کرده و خواهند کرد. حالا راضی شدید؟»

یک روز پس از تأیید رسمی عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف تعیین‌شده در برجام یعنی 300 کیلوگرم هگزافلوراید (UF6) و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم، وزرای امور خارجه تروئیکای اروپایی یا E3 (آلمان، انگلیس و فرانسه) و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی با انتشار بیانیه‌ای مشترک نگرانی خود را از اقدام اخیر ایران ابراز داشتند.

طرف‌های اروپایی در ادامه این بیانیه اعلام کردند: «ما دائماً و صراحتاً گفته‌ایم که تعهد ما به توافق هسته‌ای به رعایت کامل آن از سوی ایران بستگی دارد. ما از این اقدام ایران متأسفیم و از ایران می‌خواهیم که از این گام برگردد و از اقدامات بیشتری که منجر به تضعیف برجام می‌شوند، بپرهیزد. ما فوراً اقدامات بعدی را طبق مفاد برجام و با هماهنگی سایر طرف‌های برجام بررسی خواهیم کرد.»

سه کشور اروپایی و همچنین سرویس اقدامی خارجی اتحادیه اروپا در حالی از ایران بابت انجام اقدامات مجاز طبق بندهای 26 و 36 برجام انتقاد می‌کنند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، تنها به دادن وعده و وعید اکتفا کرده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته‌اند.

در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده‌هایشان، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

تهران در همین راستا 30 اردیبهشت‌ماه اعلام کرد قصد دارد میزان تولید اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز روز دوشنبه 27 خرداد در یک نشست خبری در محل تأسیسات آب سنگین اراک با اشاره به تصمیمات اخیر شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد که از زمان چهار برابر شدن ظرفیت، تولید اورانیوم 3.67 درصد افزایش یافته و تا روز پنج‌شنبه ششم تیرماه از سقف تعیین‌شده در برجام عبور خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه 10 تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز تعیین‌شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید (UF6) و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور کرده است.

ظریف چندی پیش در یک مصاحبه با یک رسانه غربی در خصوص تعدیل تعهدات برجامی ایران خاطرنشان ساخته بود: «ایران در حال اجرای یکجانبه یک توافق چندجانبه بود و این شیوه دیگر جواب نمی‌دهد. همه طرف‌های برجام باید وارد عمل شوند و برای حفظ برجام سرمایه‌گذاری کنند. اروپایی‌ها می‌گویند این توافق برای امنیت آنها مهم است، اگر چنین است پس باید روی آن سرمایه‌گذاری کنند. ما هم می‌توانیم مانند اروپایی‌ها تنها به‌صورت کلامی از برجام حمایت کنیم. این یک آزمون برای اروپایی‌ها است که مشخص می‌کند آنها واقعاً چقدر حاضرند برای حفظ برجام سرمایه‌گذاری کنند.»

: برای دریافت مشاوره درباره ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ایران دقیقاً به شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید