کد مطلب:  40685 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 25 دقیقه
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس دیدنی‌های ایران را می‌توان به چندین دسته طبقه بندی نمود: شهرهای...
زمان مطالعه: 25 دقیقه

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

دیدنی‌های ایران را می‌توان به چندین دسته طبقه بندی نمود: شهرهای دیدنی، ابنیه دیدنی، مناطق جغرافیایی دیدنی، آداب و رسوم دیدنی و … . در ذیل مهم‌ترین آن‌ها را به اختصار شرح خواهیم داد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

آستان مقدس حضرت امام رضا (ع) یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی آستان مقدس حضرت امام رضا یا حرم رضوی، آرامگاه حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، امام هشتم شیعیان جهان می‌باشد. این بارگاه در شهر مشهد در استان خراسان رضوی ایران قرار دارد. این مجموعه شامل آرامگاهِ علی بن موسی الرضا، مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها است. مسجد بالاسر (ساخته شده در سال 425 هجری قمری /1033 میلادی) و مسجد جامع گوهرشاد (ساخته شده در سال 821 هجری قمری /1418 میلادی) از مهم‌ترین بناهای این مجموعه محسوب می‌شوند.

قدمت قدیمی‌ترین بخش‌های این حرم به دههٔ 610 هجری قمری (دههٔ 1230 میلادی) باز می‌گردد. به این مکان از دورهٔ حکومت تیموریان توجه ویژه‌ای شد. در آن دوران نوسازی و مرمت اکثر بناهای کهن خراسان در طوس، هرات و نیشابور، انجام گرفت. بخش اعظمی از بناهای این حرم مطهر از دورهٔ حکومت صفویان و مخصوصاً دوران حکومت شاه طهماسب صفوی به ‌جا مانده ‌است. در گذشته و در هنگام بازسازی‌ها، وسعت حرم 12 هزار مترمربع شده بود ولی اکنون وسعت آن به حدود یک میلیون متر مربع رسیده ‌است و بدینگونه این مجموعه به یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان تبدیل شده ‌است.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی عبدالعظیم فرزند علی ابن حسن‌ ابن زید ابن حسن‌ ابن علی ابن ابی‌طالب‌، علیهم السلام می‌باشد. حرم شاه‌عبدالعظیم یا به زبان مردم عامی، شابدلعظیم در شهر ری  در جنوب تهران واقع شده است. قدمت این آرامگاه به دوره ایلخانی – دوره صفوی – دوره قاجار باز می‌گردد. در تاریخ 11 بهمن 1334 این آرامگاه با شمارهٔ ثبت 406 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران  ثبت شده است.

«محمد بن زید داعی علوی»، نخستین بنای این آرامگاه را در اواخر قرن سوم هجری قمری برابر با قرن نهم میلادی مرمت و بازسازی نمود. ورودی اصلی این آرامگاه آن در ضلعی شمال مجموعه قرار دارد. این ورودی به فرمان پادشاهان خاندان بویه و با تلاش «مجد الملک قمی» ایجاد گردیده است.

تمامی بخش‌های آرامگاه از داخل آیینه‌کاری شده هستند. تعمیر و مرمت این بخش در زمان شاه ‌حکومت طهماسب صفوی انجام شده ‌است. صحن‌ها و ایوان آن مربوط به دوره حکومت صفویان می‌باشد. در دوران قاجار بخش‌هایی به آرامگاه اضافه شد. به فرمان ناصرالدین شاه در سال 1270 هجری قمری برابر با 1835 میلادی، پوشش طلایی بر روی گنبد ایجاد شد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

آستان مقدس حضرت معصومه (س) یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی فاطمه دختر امام موسی بن جعفر (ع) و نجمه خاتون می‌باشد. او از شخصیت‌های مورد احترام شیعیان بوده و آرامگاه ایشان در شهر قم بنا شده است. آرامگاه حضرت فاطمه معصومه دارای بقعه‌ای به ارتفاع 20 و طول و عرضی برابر با 95 در 20 متر می‌باشد. کاشیکاری های زیبا و نفیس آن در قرن هفتم انجام شده ‌است. پیرامون مرقد این بانو، دیواری به ارتفاع دو متر و طول و عرض تقریبی 80 در 40 متر قرار دارد که در سال 950 احداث شده و کاشی معرق شده است. امروزه این دیوار با ضریحی مشبک و نقره‌ای پوشانیده شده ‌است.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

زیارتگاه امامزاده بی‌بی حکیمه (س) یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی بی بی حکیمه دختر امام هفتم موسی‌ بن‌ کاظم (ع) است. زیارتگاه امامزاده بی‌بی حکیمه خاتون (س) در 81 کیلومتری شهر گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و در میان تنگه‌ای بزرگ و طویل واقع شده است. این آرامگاه در فضایی دایره‌ای شکل احداث شده است. این بنا در عمق مکانی کوهستانی و صعب ‌العبور بنا شده است. ابو محمد حسن حاکم ارجان در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم بقعه دستور ساخت بقعه را داد که بعدها و در دوره‌های مختلف این کار تکمیل شد. این بنا چندین بار در دوره صفویه به دستور شاه عباس، در سال 1099 توسط حسن علی خان زنگنه و پس از آن عطا الله بیک و امیر سلطان اویس والی بهبهان بازسازی و مرمت شده است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

مجموعه بازار تبریز یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی در سال 1354 شمسی، بازار بزرگ تبریز به عنوان وسیع‌ترین مجموعه سرپوشیده جهان ثبت ملی شده است. این بازار اولین بازار جهان است که ثبت میراث یونسکو شده است. طول این بازار مسقف به یک کیلومتر می‌رسد. این بازار شامل بازارچه‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی می‌باشد. در قدیم و به علت مجاورت شهر تبریز در مسیر جادهٔ ابریشم و عبورهزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی، این شهر و بازار آن رونق بسیار خوبی داشته است.

نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز در حدود 3 قرن پیش، این بازار را به دنبال زمین ‌لرزهٔ تاریخی تبریز در سال 1193 قمری بازسازی نمود. تاریخ ساخت این مجموعه عظیم مشخص نیست. بسیاری از شرق شناسان و جهانگردان معروف جهان نظیر ابن بطوطه، مارکو پولو، جاکسن، اولیای چلبی، یاقوت حموی، گاسپار دروویل، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن، اوژن فلاندن، جان کارت‌ رایت، جملی کاردی، کلاویخو، رابرت گرنت واتسن، حمدالله مستوفی از زیبایی و عظمت این بازار تعریف نموده‌اند.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

روستای کندوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی یکی از شگفت ‌انگیزترین روستاهای صخره‌ای جهان، روستای کندوان است. روستای کندوان از توابع دهستان سهند می‌باشد که در فاصله 62 کیلومتری جنوب غربی تبریز و در فاصله 18 کیلومتری جنوب اسکو واقع شده است. صخره‌های کله قندی شکل و غارهای ساخته دست انسان که به عنوان مسکن استفاده می‌شود این روستا را به یک جاذبه گردشگری تبدیل نموده است.

به دلیل فعل و انفعالات آتشفشانی کوه‌ سهند و سایر کوه‌های آتشفشانی منطقه در هزاران سال گذشته باعث پدید آمدن یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان شده است. آنچه کندوان را از دیگر نمونه‌های مشابه در جهان متمایز می‌سازد، جریان داشتن زندگی در منطقه و سکونت بیش از 117 خانواده در داخل این صخره‌ها است. ساکنین منطقه به به کارهایی همچون کشاورزی، دامداری و تولید صنایع دستی مشغول هستند.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

دریاچه ارومیه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی دریاچه اُرومیه یا دریاچه رضاییه، در شمال غربی ایران و در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. این دریاچه را می‌توان بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بر روی نقشه مشاهده نمود. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران است و همچنین دومین دریاچهٔ آب ‌شور در جهان می‌باشد. به طور عمده، آب این دریاچه از رود خانه‌های زرینه ‌رود، سیمینه ‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تأمین می‌گردد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

قلعه بابک یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی «قلعه بابک» یا «قلعه جمهور» که به دژ بابک نیز معروف است در فاصله 50 کیلومتری شمال شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این دژ در ارتفاعی در حدود 2300 تا 2700 از سطح دریا ارتفاع ساخته شده است. گرچه قدمت این دژ به زمان ساسانیان باز می‌گردد ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان علیه خلفای عباسی گرفته ‌است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

غار سهولان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی دومین غار آبی بزرگ در ایران، غار «سهولان» نام دارد که در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این غار در فاصله 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد – بوکان و در نزدیکی روستای سهولان واقع شده است. این غار آبی را می‌توان یکی از مهم‌ترین و زیباترین غارهای طبیعی کشور به ‌شمار آورد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

غار کرفتو یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش استان کردستان می‌باشد. گفته می‌شود این غار، غاری آهکی است که متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی می‌باشد. این غار در تاریخ 20 بهمن 1318 و با شمارهٔ 330 ثبت آثار ملی ایران شده است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

منطقه حفاظت شده مراکان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی منطقه حفاظت شده مراکان در استان آذربایجان غربی و در شهرستان خوی واقع شده است. این منطقه در جنوب رودخانه ارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده مراکان دارای زیستگاه‌های مختلف جانوری است که به علت داشتن ارتفاعات، صخره‌ها، دشت‌ها و با پوشش گیاهی متنوع استپی، به یک مجموعه ارزشمند از حیات جانوری تبدیل شده ‌است. حیوانات اصلی این منطقه عبارتند از قوچ و میش ارمنی، کل و بز گرگ، خرگوش، سیاه‌گوش. از گونه‌های گیاهی منطقه نیز می‌توان به این موارد اشاره کرد: پوا، آگروپیرون، گون، چوبک، کلاه میرحسن، میخک، انواع لگومینوز، تنگرس، شیرخشت، گلابی وحشی.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

قره کلیسا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی «قره کلیسا» یا کلیسای «تادئوس مقدس» یا کلیسای «طاطاووس» دراستان آذربایجان شرقی و در 20 کیلومتری شمال شرقی شهرستان چالدران واقع شده است. بنا به گفته برخی قرا کلیسا، به معنای کلیسای سیاه می‌باشد (در زبان آذری، قرا به معنی سیاه است). ولی باید به این نکته تاریخی توجه داشت که واژه «قرا» در زبان ترکی آذری به معنی «بزرگ» نیز هست.

بنا به گفته مورخ مشهور ارامنه، مؤسس خورناتسی، قدمت این کلیسا به اوایل دوره مسیحیت باز می‌گردد. این بنا بر روی آرامگاه تادئوس مقدس که از مبشران دین مسیحیت بوده است احداث شده ‌است. بنای ابتدایی آن مربوط به ه اوایل قرن چهارم بوده و از ابتدا از زیارتگاه‌های مهم ارمنیان محسوب می‌شده ‌است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

دریاچه نئور یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی دریاچه نئور در استان اردبیل قرار دارد. این دریاچه در فاصله 42 کیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل بوده و دارای 2480 متر ارتفاع از سطح دریا می‌باشد. راه اصلی دسترسی به این دریاچه، جاده بین شهری اردبیل – خلخال است. دریاچه نئور که به نوعی بزرگ‌ترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل محسوب می‌شود دارای ارزش‌های زیستگاهی، اکو توریستی، زنبورداری، کشاورزی و دامداری می‌باشد. پوشش گیاهی متنوع این منطقه شامل از گیاهانی مثل شبدر، بابونه، بومادران، آلاله، نعناع است. همچنین زیستگاهی برای برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری نیز می‌باشد. این دریاچه دارای نوعی ماهی به نام قزل‌آلای رنگین کمان است.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

عشایر ایل شاهسون یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی ایل شاهسون، در مناطق مرکزی ایران یعنی استان مرکزی، قم، ساوه، شهریار، در بخش‌هایی از شمال غرب ایران یعنی در دشت مغان، ارومیه و اردبیل و نیز در نواحی خرقان و خمسه در استان زنجان و تهران قرار دارند. سبک زندگی و بسیاری از ویژگی‌های فرهنگی جالب توجه آنها را می‌توان در میان سایر ایلات ترک ‌زبان ایران یافت.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

روستای مصر یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی روستای مصر در استان اصفهان واقع شده است. این روستا را می‌توان در 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در 30 کیلومتری شمال شهرستان خور یافت.

گفته می‌شود در چندین سال قبل، بنیانگذار این روستا که «یوسف» نام داشت به چوپانی و چراندن گوسفندان مشغول بود. قدمت این روستا بیش از 100 سال نیست، اما همه آن روستا را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند. به علت آن که یوسف این نام را دوست نداشت، از مردم منطقه درخواست نمود به دلیل آنکه نام وی یوسف است و داستان حضرت یوسف در سرزمین مصر رخ داده است از آن به بعد نام این روستا را «مصر» بگذارند. اهالی روستا نیز از آنجا که برای یوسف احترام زیادی قائل بودند، این روستا را «مصر» نامیدند. یوسف در وسط روستا خیابان عریضی به طول 500 متر احداث نمود که باعث شده است اکنون این روستا به یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران تبدیل شود.

از جمله عوامل جذب توریست در این منطقه کویری وجود چاه آب عمیق، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی شده برای اسکان گردشگران و مسافران جهت انجام تفریحاتی مثل موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و تپه‌های شنی در اطراف آن می‌باشد. بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی از آسمان این منطقه برای رصد ستارگان بهره می‌گیرند.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

کویر مرنجاب یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی کویر مرنجاب در نواحی شمالی شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان واقع شده است. این کویر از جمله زیباترین نقاط کویری ایران می‌باشد. از نقاط دیدنی این منطقه می‌توان به تپه‌های شنی بلند، جنگل‌های تاق، دریاچه نمک آران و بیدگل، جزیره سرگردانی، چاه تاریخی دستکن در قسمت شرق کویر (محلی برای آب خوردن شترهای کاروان‌ها)، قلعه مرنجاب (کاروانسرایی در کویر که در مسیر راه ابریشم واقع شده بود و کاروانها برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس در این مکان اتراق می‌نمودند) و منطقه بیابانی ریگ شق اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

شهر کاشان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی شهرستان کاشان دارای جمعیتی نزدیک به 400 هزار نفر بوده و وسعتی در حدود 5000 کیلومتر مربع دارد. کاشان یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان محسوب می‌شود. کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران است و قدمت شهر نشینی آن به 7 هزار سال می‌رسد. این شهر مشاهیر علمی و ادبی زیادی داشته و نقش بسزایی در صنعت گردشگری ایران دارد. آداب و رسوم گلاب‌ گیری و قالیشویی از مراسم سنتی و معروف این منطقه محسوب می‌گردد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

روستای ابیانه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی روستای ابیانه در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز از توابع استان اصفهان واقع شده است. این روستای تاریخی که در دامنه کوه کرکس قرار دارد آثار و ابنیه بسیار دیدنی دارد.   قدمت ابیانه مشخص نیست؛ ولی پیشینه‌ای بالغ بر 1500 سال برای این روستا تخمین زده می‌شود و آن را یکی از کهن‌ترین زیست‌گاه‌های انسانی در دشت کویر ایران محسوب می‌کنند. آثار و ابنیه تاریخی این مکان متعلق به دوره‌های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

میدان نقش جهان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی میدان نقش جهان اصفهان، یکی از زیباترین و با شکوه ترین مکان‌های دیدنی ایران است. طول این میدان تقریباً 507 متر و عرض آن 158 متر است. آثار معروفی در این میدان وجود دارند که عبارتند از: مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، سر درب بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو و غیره.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

مسجد جامع اردستان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی مسجد جامع، مسجدی تاریخی در شهر اردستان است که در شمال استان اصفهان واقع شده است. معمار آن استاد «محمود اصفهانی» است. این مسجد که از قدیمی‌ترین مساجد ایران می‌باشد در محله «محال» شهر اردستان قرار گرفته است. گفته می‌شود که این مسجد از سویی نخستین مسجد دوطبقه تاریخ اسلام و از سویی دیگر دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام است که در دوران حکومت سلجوقیان بنا شده است. بنا بر اسناد تاریخی این مسجد قبلاً آتشکده یا معبد بوده ‌است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

ارگ بم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی قدمت ارگ تاریخی بم را بیش از دو هزار سال برآورد می‌کنند. این ارگ که در قلب کویر ایران و در استان کرمان قرار گرفته است، بزرگ‌ترین مجموعه خشتی و گلی جهان قلمداد می‌گردد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

نارین قلعه میبد یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی مهم‌ترین اثر تاریخی شهرستان میبد در استان یزد، نارین ‌قلعه یا نارنج ‌قلعه می‌باشد. قدمت این به دوره اشکانی و قبل از اسلام باز می‌گردد. در دوران مظفریان تحت مرمت و بازسازی قرار گرفت و اطراف آن خندقی حفر گردید.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

جشن حکومت زنان در افوس یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی افوس در 38 کیلومتری غرب شهر داران در استان اصفهان واقع شده است.  جشن حکومت زنان که معمولاً 80 روز بعد از فروردین ماه برگزار می‌گردد همزمان با فصل برداشت محصول می‌باشد. در یکی از روزهای اواخر بهار، انجمنی از بزرگان منطقه برای انتخاب حاکم تشکیل می‌گردد و طی آن از بین زنان روستا، حاکمی رشید و بلند قامت، با جذبه و با شهامت و معروف به حسن خلق و نیکوکاری برگزیده می‌شود. پس از آن، زیر نظر حاکم باید «رجال دولت» و «اعیان مملکت» انتخاب شوند و جایگاهشان در بارگاه مشخص گردد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

عشایر لک ایلام یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی عشایر لک‌ از طوایف کرد ایران محسوب می‌شوند. از آنجا که در آغاز پیداییش، حدودأ صد هزار خانه بوده‌اند، آن‌ها را «لک» نامیدند یعنی «صد هزار». از مهمترین ایلات لک می‌توان به ایل مافی، ایل زنگنه، ایل کلهر و ایل باجلان اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

پارک ملی لار یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی پارک ملی لار دارای مساحتی در 27789 هکتار بوده و در دامنه غربی قله دماوند در بین استان‌های مازندران و تهران واقع شده است. این پارک متشکل از دو اقلیم مرطوب و سرد می‌باشد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

بازار قدیم بوشهر یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی بوشهر از بنادر و شهرهای جنوبی ایران است که قدمت آن به دوران اردشیر ساسانی باز می‌گردد. بازار قدیم بوشهر یا بازار صفا، متعلق به دوران قاجار است که محله دهدشتی واقع شده است. این بازار پس از گذشت سال‌ها همچنان قلب تپنده‌ی تجارت و اقتصاد بوشهرمی باشد و معماری و تزئینات خاص آن دیدنی و بسیار جذاب است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

کاخ کوروش دشتستان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان استان بوشهر است. «کاخ کوروش برازجان» یا «کاخ کوروش دشتستان» در سال 1350 به وسیلهٔ هیأت باستان شناسی ایران حفاری شده‌است. با توجه به سبک معماری و استفاده از سنگ‌های سیاه و سفید در این بنا، آن را به دورهٔ کوروش کبیر نسبت می‌دهند.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

مجموعه مناطق حفاظت شده جاجرود یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی منطقه حفاظت شده جاجرود در استان تهران واقع شده است که یکی از خوش اّب و هواترین مناطق در ایران به شمار می‌آید. مساحت آن در حدود 55 هزار هکتار تخمین زده می‌شود. پوشش گیاهی شامل خارشتر، گز، تاغ، اسکنبیل، کاروانکش، جغجغه، گون، درمنه، زالزالک،‌ گوجه وحشی،‌ زرشک، انجیر و گونه جانوری آن شامل تیهو، اردک سرسبز، خوتکا، هدهد و سبز قبا، گرگ، شغال، روباه‌ معمولی، سمور، رودک، شنگ، کفتار، گربه‌ وحشی و، پلنگ است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

مجموعه کاخ‌های نیاوران یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در شمال تهران واقع شده است. این مجموعه به صورت باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار می‌باشد که دارای زیبایی و جذابیت تاریخی فراوانی است. بناهای این مجموعه مربوط دوره‌های قاجار و پهلوی است. بخش‌های این مجموعه عبارتند از: کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران، کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان نما، باغ کتیبه‌ها، موزه حوضخانه، موزه خودروهای کاخ نیاوران و مدرسه اختصاصی.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

مجموعه کاخ‌های سعدآباد یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی مجموعه سعدآباد از جمله جاذبه‌های گردشگری تهران است که در دامنه پر طراوت کوه‌های توچال و دره دربند واقع شده است و دارای وسعتی در حدود یک میلیون و صد هزارمترمربع دارد. این مجموعه شامل این اماکن است:  ساختمان بهمن (کاخ بهمن) ،  کاخ احمد شاهی ، کاخ اختصاصی ،  ساختمان جمهور (کاخ ملکه مادر) ،  کاخ سبز ، کاخ ‌موزه سفید ( کاخ ملت ) ،  موزه آب ، موزه استاد بهزاد ،  موزه برادران امیدوار،  موزه چهره‌های ماندگار ،  موزه خط و کتابت میرعماد ،  موزه ظروف سلطنتی ،  موزه مردم‌شناسی ، موزه مینیاتور استاد آبکار ، موزه فرشچیان ، موزه نظامی ، موزه نگارستان ، موزه هنرهای زیبا و موزه هنر ملل.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

موزه هنرهای معاصر یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی موزه هنرهای معاصر، یکی از معروف‌ترین موزه‌های ایران محسوب می‌شود. این موزه در سال 1356 شمسی (برابر با 1977 میلادی) در بوستان لاله در امیرآباد تهران احداث گردید. معماری این موزه به سبک معماری مدرن و با الهام از بادگیرهای کویری ایران انجام شده است.

موزهٔ هنرهای معاصر تهران دارای یکی از کامل‌ترین آثار هنری مدرن در خارج از اروپا و آمریکای شمالی می‌باشد. از آثار مهم موزه، می‌توان به آثار از گوگَن، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت، و جاکومتی اشاره نمود. موزهٔ هنرهای معاصر تهران همچنین مالک مجموعهٔ بسیار مهم و جامعی از هنر نوگرا و معاصر ایران است. میانگین قیمت آثار این گنجینه بین 5 میلیارد دلار تا 10 میلیارد دلار تخمین زده‌ شده است.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

موزه فرش ایران یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی موزه فرش ایران در پارک لاله تهران واقع شده است ‌. این موزه در سال 1356 افتتاح گردید. در این موزه فرش‌های بسیار نفیسی از سرتاسر ایران نمایش داده شده است. هدف از تشکیل این موزه، پژوهش در تاریخچه، کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش به ویژه فرش ایرانی می‌باشد. در این موزه سایر محصولات از قبیل گلیم هم به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

موزه ایران باستان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی موزه ایران باستان اولین موزهٔ ایران است که در تهران جای دارد. ساخت این موزه در سال 1313 شمسی توسط « آندره گُدار» آغاز شد و در سال 1316 افتتاح شد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

بازار تهران یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی مجموعه بازار تهران در بافت قدیمی و تاریخی شهر واقع شده و یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری و بازرگانی ایران محسوب می‌شود. در میان اماکن این بازار، بازار بین‌الحرمین از ساخته‌های دورهٔ محمد شاه قاجار و بازار امیر، سرای امیر و بازار کفاش‌ها از ساخته‌های دوران ناصرالدین‌شاه می‌باشد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

میدان آزادی تهران یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش میدان نقش جهان اصفهان بزرگ‌ترین میدان ایران محسوب می‌گردد. برج آزادی، یکی از معروف‌ترین نمادهای تهران است که ارتفاعی در حدود چهل و هشت متر دارد. این بنا در زمان محمدرضا پهلوی و به عنوان نماد پایتخت ایران احداث گردید. طراح این میدان مهندس «حسین امانت» بود. بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، این میدان پس از موزه‌ها و کاخ‌ها، سومین مکانی است که مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد. نقشهٔ معماری این میدان از سقف مسجد شیخ ‌لطف ‌الله الهام گرفته شده است.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

کاروانسرای قصر بهرام یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی کاروانسرای قصر بهرام د‌ر 154 کیلومتری جنوب تهران واقع شده است. این مکان در مسیر عبور کاروان‌های اصفهان ـ کاشان ـ گرمسار قرار داشته است. قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد و گفته شده است که توسط شاه بهرام ساسانی یا بهرام گور احداث شده است. پس از آن توسط شاه عباس صفوی مرمت گشته و به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شده است. بهترین و نزدیکترین مسیر دسترسی به این کاروانسرا از سمت شهر پیشوا می‌باشد. این اثر در تاریخ 13 اردیبهشت 1354 ثبت آثار ملی ایران شده است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

کوه دنا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی کوه دنا بلندترین قله رشته ‌کوه‌های زاگرس است. این کوتاه در غرب مرکز فلات ایران قرار دارد. ارتفاع آن 4448 متر بوده و در 35 کیلومتری شهر یاسوج در مجاورت شهر دنا واقع شده ‌است. میانگین بارش سالانه این قله بین 600 تا 1200 میلی‌متر بوده و به همین دلیل رودهای زیادی از آن منشاء می‌گیرند از جمله بشار، خرسان، ریگان، ماربر، مهریان، کوه گل، دیاشم، سریز، تیزاب و دژکرد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

تنگ صیاد یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی این تنگه در بخش شرقی شهرستان شهرکرد در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است و شامل منطقه حفاظت‌شده و پارک ملی می‌باشد. وسعت این منطقه در حدود 21600 هکتار مساحت است. این تنگه به دلیل وجود تپه ماهورهای وسیع، زیستگاه قوچ و میش کبک، تیهو، گرگ و … می‌باشد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

کوچ ایل بختیاری یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی کوچ ایل بختیاری از دیدنی‌های جالب استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. اگرچه گروههای زیادی از ایل بختیاری یکجانشین شده‌اند، اما هنوز هم بخشی از آن، کوچ رو باقی مانده است. ایلات بختیاری، در زمستان به دشت‌های شرق خوزستان و در تابستان به بخشهای غربی منطقه چهارمحال و بختیاری کوچ می‌کنند. نحوه زندگی، الگوی سکونت، باورها، سنت‌ها و آداب و رسوم آنها بسیار دیدنی است.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

روستای ماخونیک یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی روستای ماخونیک، یکی از ده روستای عجیب ایران است که دارای ویژگی‌های زیستی، قومی و فرهنگی خاصی می‌باشد. این روستا را می‌توان یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان نامید. اصالتاً مردم ماخونیک افغانی است. آن‌ها چندین قرن قبل از افغانستان به ایران کوچ کرده‌اند. در دوران گذشته مردم آن  کوتاه ‌قد بوده و قدشان در حدود 1٫40 متر بوده است اما امروز تقریباً قدها متعادل‌تر شده است. مردم ماخونیک در قدیم  کارهایی مثل نوشیدن چای ، شکار حیوانات و خوردن گوشت  و کشیدن سیگار را می‌دانستند.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

پارک ملی تندوره یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی پارک ملی تندوره در شمال استان خراسان رضوی و نزدیک به مرز ترکمنستان واقع شده است. این پارک زمانی تفرجگاه مردم درگز و قوچان محسوب می‌شد. منطقه تندوره به دلیل دره‌های عمیق و تپه‌های فراوان محل زندگی مناسبی برای قوچ و میش اوریال می‌باشد. این پارک دارای دو نوع آب و هوای متفاوت است. در ارتفاعات آن که تحت تأثیر توده‌های هوایی مدیترانه‌ای قرار دارد آب و هوائی نسبتاً سرد و مرطوب حاکم است و در بخشهای شمالی و جلگه پست درگز، آب و هوای گرم وجود دارد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

ایل قشقایی استان فارس یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی ایل قشقائی دومین ایل بزرگ ایران پس از ایل بختیاری می‌باشد. ایل قشقایی شامل قبیله‌هایی با ریشه ترک، کرد، لر و عرب می‌باشد اما بیشتر آن‌ها را ترک‌ها تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی آغوز تکلم می‌کنند. دین اکثریت آن‌ها مذهب شیعه است و در قلمرو اصلی آنها استان فارس است. البته امروزه قلمرویشان تا استان‌های دیگری همچون اصفهان، چهار محال و بختیاری، کهگلویه و بویراحمد، مرکزی، بوشهر، قم و … گسترش یافته است. امروزه این ایل جمعیتی بیش از 1 میلیون نفر دارد. به نظر «واسیلی بارتولد» کلمه قشقایی از واژه ترکی «قشقا» به معنی «اسب سفید» مشتق شده است. البته برخی نیز معتقدند که قشقایی از واژه ترکی «قاچماق» به معنی «فراری» مشتق گردیده است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

آبشار شوی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی گفته می‌شود که آبشار شوی زیباترین آبشار ایران وبزرگ ترین آبشار طبیعی در خاورمیانه است. این آبشار در نزدیکی روستای شوی از توابع شهرستان دورود در استان لرستان قرار گرفته است. آبشار شوی دارای ارتفاع 85 متر و عرضی در حدود 70 متر می‌باشد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

دریاچه سد دز یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی دریاچه شهیون یا دریاچه سد دز یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که در شمال غربی دزفول در استان خوزستان واقع شده است و توانسته است شرایط مطلوبی را برای انجام تفریحات آبی از جمله قایقرانی، اسکی و شنا و … برای مردم خلق نماید.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

بافت قدیمی دزفول یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی «دزپل» یا «دژپل» که در زبان ساکنین محلی به «دزفیل» و «دژپیل» و در زبان فارسی به «دزفول» شهرت دارد مربوط به دوره حکومت ساسانیان می‌باشد. دزفول در شمال استان خوزستان قرار گرفته است و توانسته است در مرکز شهر، بافت تاریخی و هویت فرهنگی خود تا حدی حفظ نماید. دزفول قدمتی 5 هزارساله دارد و اکثر بناهای این بافت آجری است. به همینعلت به این شهر موزه‌ی آجری ایران هم می گویند.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

کاخ آپادانا در شوش یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی معروف است که کاخ پادانای شوش، قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی و اصلی‌ترین کاخ داریوش اول بوده‌ است. این کاخ به فرمان داریوش بزرگ و در سال‌های 515 تا 521 پیش از میلاد در شهر شوش ساخته شد. دیوارهای کاخ خشتی و ستون‌های آن سنگی می‌باشد. این کاخ طی حفاری‌های انجام گرفته در سال‌های 1311 تا 1314 کشف گردید و ثبت آثار ملی شد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

زیگورات چغازنبیل یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی محوطه تاریخی و باستانی چغازنبیل در استان خوزستان واقع شده است. زیگورات چغارزنبیل در واقع نیایشگاهی است که پادشاه بزرگ عیلام و برای پرستش نگهبان شهر شوش «ایزد اینشوشیناک» ساخته شده‌ است. در ابتدا ارتفاع این مکان 52 متر و 5 طبقه بوده‌ است ولی امروزه ارتفاعش به 25 متر می‌رسد و فقط 2 طبقه و نیم از آن بر جای مانده است. ساخت این معبد به دلیل حمله آشوری‌ها نا تمام ماند.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

غار کتله خور یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی غار کتله خور غاری خشکی – آبی است که در استان زنجان، در نزدیکی شهر گرماب واقع شده است. علت وجه تسمیه این غار اینگونه گفته شده است که در بعضی از مناطق غربی ایران به کوههای کم ارتفاع «کَتَله» گفته می‌شود و چون در پشت این کوه مزبور خورشید طلوع می‌کند، به جای «کتله خورشید» به آن «کتله خور» می‌گویند.

در سال 1331 شمسی گروهی از کوهنوردان ایرانی این غار را کشف نمودند. بر اساس یافته‌هایی نظیر اسکلت انسان و تکه‌های سفالینه قدیمی؛ گفته می‌شود که این غار متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد است.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

گنبد سلطانیه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی گنبد سلطانیه که در شهر سلطانیه در استان زنجان واقع شده است یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی محسوب می‌گردد. این گنبد در قرن هشتم قمری و بنا به فرمان سلطان محمد خدابنده (اولجایتو از پادشاهان مغول) و با مدیریت و نظارت خواجه رشید الدین فضل‌الله همدانی احداث گردید. در دوره ایلخانان مغول، بناهایی ساخته می‌شدند کـه بـه «ابـواب آلبر» معروف بودند. در مرکز این بناها آرامگاه بانی آن قرار می‌گرفت و در مابقی مجموعه فعـالیـت‌های مذهبی، علـمی، فرهنـگی، هنـری و اجتمـاعی انجـام می‌شد و در کل ثواب و عمل صالحی برای بانیان این بناها محسوب می‌گشت.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

آرامگاه بایزید بسطامی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی «هر که در این سرا درآید، نانش دهید و از ایمانش مپرسید. آن کس که به درگاه باری تعالی به جائی ارزد، البته برخوان بوالحسن به نانی ارزد.»

این جمله منسوب به «ابوالحسن خرقانی» عارف قرن سوم و چهارم هجری است که در دوران حکومت غزنویان و سلجوقیان در خرقان استان سمنان می‌زیسته است. بیشترین قسمت‌های آرامگاه در دوره ایلخانیان و پس از آن ساخته شده است. این آرامگاه هیچگونه تزئیناتی ندارد و فقط شامل یک پنجره مسقف آهنی است. سنگ قبر سنگی مرمرین است که کلماتی از مناجات مشهور حضرت علی بن ابی‌طالب (ع) بر روی آن حکاکی شده است. این مجموعه‌ شامل بر یک مسجد، چند مزار و بنا می‌باشد. این مجموعه زیردسته ای از مجموعه‌هایی می‌باشد که شامل آرامگاهی بزرگ و با طرحی نامنظم هستند.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

جنگل ابر یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی یکی از بکرترین جنگل‌های ایران، جنگل ابر در شاهرود است. این منطقه یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین مناطق جنگلی دنیا  است که در استان سمنان واقع شده است. قدمت این جنگل‌ها به دوران سوم زمین‌شناسی می‌رسد و دارای 80 گونه گیاهان چوبی و گونه‌های گیاهی نادری همچون راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار و نمدار می‌باشد.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

خلیج گواتر یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی در انتهایی ترین بخش جنوب شرقی ایران و در آخرین نقطه تماس مرزی با مرز پاکستان، بندری کوچک به نام «گواتر» قرار گرفته است. تجارت در گواتر سابقه‌ای بلند مدت دارد و تاجران از این بندر با هندوستان و پاکستان داد و ستد می‌کرده‌اند و یا به سمت آفریقا عزیمت می‌نموده‌اند. این بندر در گذشته از مراکز اصلی پرورش و صادرات میگو بوده گرچه این سال‌ها متاسفانه کم رونق شده است. شغل اکثر مردم این منطقه ماهیگیری و حصیر بافی می‌باشد.

جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس
جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس

شهر سوخته زابل یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی شهر سوخته در فاصله 56 کیلومتری شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.  پایه گذاری این شهر در 3200 سال قبل از میلاد بوده است. طبق نظر محققان از جمله علل نابودی و تخریب ناگهانی این شهر حمله اقوام مهاجم همسایه، تغیر دادن مسیر رودخانه هیرمند و وقوع آتش سوزی می‌باشد. طبق حفاری‌ها و تحقیقات باستان شناسی پیشرفت‌های شگفت انگیز در این شهر کشف شده است که عبارتند از: ساخت نخستین چشم مصنوعی جهان،  جراحی مغز، خط کشی به طول 10 سانتیمتر و با دقت نیم میلیمتری از جنس چوب آبنوس، قدیمی‌ترین تخته نرد و نخستین انیمیشن جهان.

از دیگر یافته‌های مهم در این منطقه می‌توان به سفالینه‌هایی با امضای سفال ‌گر بر رویش، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همگانی هم‌ چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بند کفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و … اشاره نمود.

iran-tourist-attractions
iran-tourist-attractions

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک یا بهشت گمشده یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران

به گزارش آسمونی منطقه حفاظت شده تنگ بستانک که به بهشت گمشده شهرت یافته است در 120 کیلومتری شیراز و در منطقه کامفیروز استان فارس واقع شده است. این منطقه عمدتاً کوهستانی بوده و پوششی جنگلی دارد به همین جهت دارای تابستان‌هایی خشک و زمستان‌هایی سرد است. ارتفاع این منطقه بین 1700 تا 3700 متر از سطح دریاست. از زیبایی‌های این منطقه می‌توان به آبشارهای کم ارتفاع طبیعی، دریاچه‌ی پشت سد «درود زن» و گونه‌های متنوع جانوری و گیاهی اشاره کرد.

تمام دیدنی های بالا، تنها بخشی از دیدنی های کشورمان بود. سعی کردیم مواردی را انتخاب کنیم که از دیدگاه توریست های خارجی جالب تر به نظر می رسیدند. از دیگر دیدنی‌های ایران می‌توان به این موارد اشاره نمود:

آبشار مارگون، تخت جمشید، پاسارگاد، حافظیه و سعدیه، منطقه حفاظت شده ارسباران، قلعه الموت، منطقه اورامانات، قرآن تاریخی روستای نگل، آکواریوم اصفهان، گلابگیری قمصر، آبشار آب ملخ، بافت تاریخی کرمان، مجموعه بیستون، باداب سورت، پارک ملی گلستان، دیلمان، گنبد قابوس، ترکمن صحرا، دهستان جنت رودبار، قلعه رودخان، ماسوله نو و کهنه، جزیره قشم، قلعه فلک الافلاک، جنگل‌های دوهزار و سه هزار تنکابن، جواهرده، ریگ جن، غار علیصدر، شهر همدان، شیرکوه یزد، مراسم چک چکو، بافت تاریخی یزد، کویر عقدا، دشت شیمبار، عشایر کرد خراسان شمالی، جزیره هندورابی، منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک، چمستان مازندران، جزیره ابوموسی، نوژیان لرستان، غار کلماکره، آواز دشتی، بندر کنگ، کویر حاج علیقلی، کلیسای سنت استپانوس، تنگ براق اقلید، دریاچه برم فیروز سپیدان، امام زاده شهید فراشبند، خانه رییسعلی دلواری در دلوار بوشهر، بازارهای زیبای گناوه، آرامگاه یعقوب لیث صفاری دزفول،

سازه‌های آبی شوشتر، خانه طباطبایی‌های کاشان، خانه بروجردیهای کاشان، خانه راهب کاشان، خانه تاریخی عامری‌های کاشان، خانه منوچهری کاشان، تپه سیلک کاشان، تفرجگاه رودخانه دز در دزفول، پارک آزادی در شیراز، کوچه باغهای قصر الدشت شیراز، پارک ملی بمو شیراز، منطقه حفاظت شده بصیران اقلید، منطقه کوهستانی دورفک در گیلان، آبشار ویسادار تالش، منطقه زیبای سوباتان در تالش، گردنه حیران، آبگرم‌های سرعین، آبگرم‌های محلات، شهر گلها در محلات، بازار سنتی زنجان، منطقه گاوازنگ در زنجان، روستای شیلان دره زنجان، دودکش جن در ماهنشان زنجان، ابشار نیاسر کاشان، مشهد اردهال کاشان، چشمه محمد رسولله اقلید، روستای چنار و فیروزی اباده، پیست اسکی کاکان یاسوج، پیست اسکی سپیدان، منطقه برنج خیز کامفیروز مرودشت استان فارس، روستای مارون کازرون، قلات شیراز، پالنگان کامیاران در کردستان

نظر خود را درباره «جاذبه های گردشگری ایران همراه با عکس» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید