کد مطلب: 10432 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یادگاری های ایران در نقاط مختلف دنیا

یادگاری های ایران در نقاط مختلف دنیا

شاید جالب باشد که بدانید در جاهای مختلف دنیا و بعضی از شهرهای معروف دنیا نامی از ایران وجود دارد،...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شاید جالب باشد که بدانید در جاهای مختلف دنیا و بعضی از شهرهای معروف دنیا نامی از ایران وجود دارد، بله یادگاری و نمادهایی از ایران در چهار گوشه جهان وجود دارد که آسمونی برخی از آنها را در این بخش آورده است، با ما همراه باشید...

* "خیابان تهران" در شهر سئول کشور کره جنوبی

همان طور که در تهران خیابانی به نام سئول وجود دارد در شهر سئول پایتخت کره جنوبی نیز خیابانی به نام تهران وجود دارد.

ایران و کره جنوبی به عنوان دو کشوری که برنامه های توسعه اقتصادی را با هم شروع کردند همواره ارتباط نزدیکی از لحاظ تجاری با هم داشتند. ایران خودرو (ایران ناسیونال سابق) تقریبا پنج سال قبل از شرکت دوو آغاز به کار کرد و این همکاری ها بعد از انقلاب نیز ادامه یافت و با ورود سامسونگ و ال جی و اتومبیل های پراید، هیوندایی و دوو به جایی رسید که کره سهم زیادی در بازار تجاری ایران پیدا کرد.

اما قصه خواهر خواندگی تهران و سئول به قبل از انقلاب بر می گردد. پیش از انقلاب به دنبال مسافرت شهردار وقت تهران به سئول در سال 1354 در جهت همکاری میان دو کشور سنگ بنای دو خیابان بزرگ در پایتخت دو کشور گذاشته شد، در آن دیدار شهردار سئول آرزو کرده بود که روزی شهرش مثل تهران پر رونق شود. بدین ترتیب خیابانی در تهران به نام خیابان سئول و خیابانی در سئول به نام خیابان تهران نام‌گذاری شد.

نام گذاری خیابان سئول در تهران نیز در همان سال اجرا شد که در شمال شهر و در نزدیکی منطقه اوین قرار گرفته است.

لوح یاد بود خیابان تهران نیز در سئول در سال 1976 پرده برداری شد. خیابان تهران یک خیابان در بخش "گنگ نام گو" شهر سئول کره جنوبی است. شرکت‌های سامسونگ و هینیکس دفاتری در این خیابان دارند. گرانترین و بلندترین سازهٔ این خیابان دولت کلان‌شهری سئول (Seoul Metropolitan Government) نام دارد که قیمت آن 200٬000٬000٬000 ون (200٬000٬000 دلار) برآورد می‌شود.

این خیابان قبلا به نام Samneungno خوانده می شد و در منطقه ای نسبتا توسعه نیافته که در آن سالها به تازگی ضمیمه سئول (در 1963) شده بود به خیابان تهران تغییر نام داد. در سال های بعد، منطقه "گنگ نام گو" با رشد فوق العاده سریع و امواج ساخت و ساز فراوان روبرو گردید که حتی تا به امروز نیز ادامه دارد و تبدیل به یکی از پر رفت و آمدترین خیابان ها در کره جنوبی شده است.

iran-symbols-around-the-world
iran-symbols-around-the-world

 

iran-symbols-around-the-world(1)
iran-symbols-around-the-world(1)

"میدان ایران" در شهر بوینوس آیرس کشور آرژانتین با نماد ستون تخت جمشید

(هدیه ای از ایران به آرژانتین در سال 1344 خورشیدی)

این میدان بیست و دوم اردیبهشت سال 1344 به نام ایران نامگذاری شد. میدان «ایران» با معماری به سبک دوران هخامنشی از میادین بزرگ و زیبای شهر بوینوس آیرس پایتخت آرژانتین است.

در حقیقت یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین میدانها در بخش پالرمو در شهر "بوینس آیرس" پایتخت آرژانتین، به نام "میدان ایران" نامگذاری شده است.
یکی از شهروندان بوینوس آیرس با بیان اینکه میدان «ایران» از زیباترین میادین و از جذابیت های گردشگری این شهر است، گفت: ستون و نقش سرستون های میدان ایران خیلی بلند است و از نقاط مختلف شهر به راحتی دیده می شود و برای همین به وعده گاه مردم تبدیل شده است.
ارتفاع ستون تخت جمشید در میدان ایران شهر بوینوس آیرس نوزده متر است که در ایران و با ابعاد واقعی ستون تخت جمشید ساخته و به آرژانتین هدیه شده و حتی نقوش آن هم برابر اصل است. در انتهای این ستون سردیس گاو که از سردیسهای کاخ آپادانا است دیده می شود.

iran-symbols-around-the-world1
iran-symbols-around-the-world1

هتل سمرقند در سانتاباربارا کالیفرنیا

نام محله سمرقند در شهر سانتاباربارا (ایالت کالیفرنیای آمریکا) از هتلی به نام «هتل ایرانی سمرقند» گرفته شده است.
شهرفرنگ: نام محله ی سمرقند در شهر سانتاباربارا (ایالت کالیفرنیای آمریکا) از هتلی به نام «هتل ایرانی سمرقند» گرفته شده است. هتل ایرانی سمرقند در اول ژانویه ی 1920 میلادی افتتاح شد و تا 1940 فعال بود. امروزه از این هتل چیز زیادی به جا نمانده است

iran-symbols-around-the-world1(2)
iran-symbols-around-the-world1(2)

iran-symbols-around-the-world1(1)
iran-symbols-around-the-world1(1)

 

شما بازدیدکنندگان پورتال آسمونی نیز اگر جایی در کشورهای دنیا را می شناسید که یک یادگاری از ایران در آن وجود دارد، در زیر همین مطلب پیام بگذازید

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «یادگاری های ایران در نقاط مختلف دنیا»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 5 = ?