کد مطلب:  23125 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ایران شاقول، گوینده قدیمی خبر

ایران شاقول، گوینده قدیمی خبر

در زمانی که تقریبا حضور زنان در دهه شصت و هفتاد در تلویزیون ممنوع بود، ایران شاقول از معدود زنانی بود که در بخش خبر فعال بود
زمان مطالعه: 1 دقیقه

«ایران شاقول» مجری پیشکسوت صداوسیما در اسفند 95 در 64 سالگی بر اثر بیماری سرطان دارفانی را وداع گفت. آسمونی در این بخش زندگینامه و بیوگرافی ایران شاقول را برای شما عزیزان منتشر می کند. از شما همراهان خوبمان دعوت می کنیم تا پایاین این مقاله ما را همراهی کنید.

«ایران شاقول»، گوینده با سابقه خبر روز یکشنبه (اول اسفند) در آمریکا درگذشت. او هم‌دوره با گویندگان پیشکسوتی چون محمدرضا حیاتی بوده است. این گوینده که مدت دو سال با بیماری سرطان مبارزه می‌کرد، از حدود سه سال پیش در آمریکا زندگی می‌کرد. پیکر این گوینده باسابقه  در آمریکا به خاک سپرده شده است.

 ایران شاقول در کنار گویندگان قدیمی اخبار

برای دهه شصتی‌ها فقط کارتون و سریال خاطره‌انگیز نیست. این روز‌ها عکسی که سوسن حسنی‌دخت، گوینده شبکه خبر تلویزیون اسفندماه در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده زیاد در شبکه‌های اجتماعی شیر می‌شود. این عکس که به قول خود خانم حسنی‌دخت، «یکی از آن عکس‌ های تاریخی است»، سه گوینده خبر دهه شصت، محمدرضا حیاتی، حسن سلطانی و ایران شاقول را نشان می‌دهد.

از این جمع فقط حیاتی همچنان در استودیو خبر باقی مانده و سرپرست گویندگان خبر تلویزیون است. به‌خصوص از خانم شاقول، گوینده مسلط و موقری که همیشه با روسری به استودیو خبر می‌آمد (پوششی که این روز‌ها اصلا خانمی را با آن از در ورودی سازمان به داخل راه نمی‌دهند) خبری در دست نیست.

ایران شاقول
ایران شاقول

این عکس برای استودیو خبر ساعت 21 شبکه اول است که از‌‌ همان زمان به «خبر سراسری» معروف بود. دکور استودیو، بسیار ساده بود و با یک نقشه جهان سر و تهش هم آمده بود. کنار دست گوینده هم یک تلفن قرمزرنگ بود که یکی دوباری خبرهای فوری را از طریق آن به گوینده رساندند. یک بار هم روی آنتن زنده و حین اجرای حیاتی، پروژکتور استودیو ترکید و صدای عجیبی داد، اما حیاتی به روی خودش نیاورد و کار را ادامه داد. این صحنه را ما خودمان به چشم دیدیم، اما یک داستان دیگر هم هست که فقط شنیده‌ایم که می‌گویند یک بار هم حین خبر گفتن خانم شاقول سر و کله یک گربه در استودیو پیدا شده بود و او به‌رغم ناراحتی از حضور این حیوان، با تسلط کارش را ادامه داده بود.

شباهت ایران شاقول به بازیگر معروف خارجی

برخی کاربران شبکه های اجتماعی تصویر ایران شاقول را در کنار یکی از بازیگران مطرح آمریکایی قرار داده اند و از شباهت آن ها گفته اند. لیسا کودرو یکی از بازیگران سریال پرطرفدار "دوستان" می باشد.

شباهت ایران شاقول به بازیگر آمریکایی
شباهت ایران شاقول به بازیگر آمریکایی

نظر خود را درباره «ایران شاقول، گوینده قدیمی خبر» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید