کد مطلب:  33516 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی

ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی

شاگردان کی‌روش دیدار تدارکاتی مهم برابر ترکیه را با نتیجه 2 بر یک واگذار کردند و نتوانستند عملکرد درخشانی...
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی
ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی

شاگردان کی‌روش دیدار تدارکاتی مهم برابر ترکیه را با نتیجه 2 بر یک واگذار کردند و نتوانستند عملکرد درخشانی ارائه کنند. به گزارش آسمونی ، ملی پوشان فوتبال ایران بعد از یک هفته تمرین جدی در کمپ اختصاصی باشگاه بشیکتاش برای آماده‌سازی جام جهانی، دوشنبه شب در ورزشگاه باشاک‌شهیر استانبول دیداری دوستانه مقابل ترکیه برگزار کردند تا به نوعی شبیه‌سازی دو بازی مقابل تیم‌های اروپاییِ اسپانیا و پرتغال را داشته باشند، اما نتوانستند از این مسابقه مهم بهره چندانی ببرند و نتیجه مطلوبی رقم نزدند؛ شاگردان کی‌روش در دقایق 6 و 50 دو بار روی اشتباه خط دفاعی دروازه خود را توسط جنک توسون، مهاجم باشگاه اورتون انگلیس و شماره 9 تیم ملی ترکیه باز شده دیدند، علاوه بر آن نمایش هجومی چندان قابل توجهی هم نداشتند و تنها روی یک ضربه پنالتی در دقایق پایانی که توسط دژاگه به گل تبدیل شد، توانستند با اختلاف گل کمتری این بازی را با شکست تمام کنند.   بازی دوستانه بین‌المللی؛ دوشنبه: 97/03/07 ؛ ساعت 22:45 استادیوم: باشاک‌شهیر فاتح تریم استانبول داور: والنتین کوالنکو(ازبکستان)؛ کمک‌ها: روسلان سرازیتدینوف، آلیشر عثمانوف و حسین گوچک.

تیم ملی ترکیه

سرکان کرینتلی، کاهان آیهان، چاغلار سویونجی، شنر اوزبایراکلی، حسن علی کالدریم(86- عمر بایرام)، مهمت توپال(78- اموت بولوت)، اوکای یوکوشلو، امره آکبابا(58- غوزهان اوزیاکوپ)، چنگیز اوندر(46- سردار گورلر)، یوسف یازیجی(65- دنیز توروگ) و جنک توسون(78- تارکان سربست). سرمربی: میرکو لوچسکیو

iran-national-footbal-team-turkey-result
iran-national-footbal-team-turkey-result

تیم ملی ایران

علیرضا بیرانوند، روزبه چشمی، مرتضی پورعلی‌گنجی، رامین رضاییان، میلاد محمدی، کریم انصاری‌فرد(71- اشکان دژاگه)، احسان حاج‌صفی(58- وحید امیری)،علیرضا جهانبخش(75- مهدی ترابی)، مهدی طارمی(58- سامان قدوس)، مسعود شجاعی(67- امید ابراهیمی) و سردار آزمون(80- رضا قوچان‌نژاد). سرمربی: کارلوس کی‌روش

اخطار

امره آکبابا(43) از ترکیه روزبه چشمی(72) از ایران

ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی
ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی

اخراج

عمر بایرام(1+90) از ترکیه  

شرح گل ها

ترکیه 1 - ایران 0 (دقیقه 6: جنک توسون): پاس در عمق عالی محمد توپال با تجربه از سمت راست زمین در موقعیت خوبی به توسون رسید تا این مهاجم برخلاف موقعیت اولی که از دست داده بود، این بار با یک سر توپ تماشایی، روزبه چشمی را جای بگذارد و با شوت پای چپ دروازه ایران را باز کند. ترکیه 2 - ایران 0 (دقیقه 50: جنک توسون): باز هم مثل گل اول تعلل مدافعانی میانی ایران به ویژه چشمی و پاس در عمق عالی از یازیجی را، توسون این بار با ضربه‌ای تک ضرب و زمینی از کنار دستان بیرانوند عبور داد تا دومین گل ترکیه به ثمر برسد. ترکیه 2 - ایران 1 (2+90- اشکان دژاگه): پنالتی لحظات پایانی ایران را دژاگه برخلاف جهت کرینتلی، به سمت راست دروازه زد تا گل اول ایران توسط او زده شود.  

شرح بازی

ترکیه بازی را طوفانی آغاز کرد و با سرعت بالای انتقال توپ، بعد از 90 ثانیه نخستین موقعیت را به دست آورد که بیرانوند اجازه گلزنی به آنها نداد، اما جنک توسون تنها چهار دقیقه بعد فرصتی که از دست داده بود را جبران کرد و با یک سر توپ به چشمی و شوت پای چپ موفق شد دروازه تیم ایران را باز کرد؛ تا دقیقه 20 ترکیه کاملا سوار بر بازی بود و به غیر از یک فرصت نصف و نیمه تیم ایران، ترکیه با نفوذهای سریع از جناحین و بین مدافعان ایران موقعیت‌های خوبی ترتیب دادند که البته دیگر گلی در پی نداشت، اما بعد از آن شاگردان کی‌روش به مرور بهتر کار کردند و با کم شدن استرس، حملات خطرناکی به وجود آوردند که اگر دقت مهاجمان و به ویژه احسان حاج‌صفی روی یک صحنه بود، می‌توانستند به گل هم برسند ولی این اتفاق نیافتاد تا ترکیه با عملکردی بهتر و مدیریت بازی، با برتری به رختکن برود. در شروع نیمه دوم ایران یک حمله نه چندان جدی داشت ولی باز هم ترکیه بازی را در دست گرفت و روی پاس عالی یازیجی و ضربه تمام کننده توسون، دومین گل این تیم به ثمر رسید؛ پس از آن، 15 دقیقه بازی هیچ اتفاق خاصی نداشت و توپ بیشتر در میانه زمین به گردش درآمد که در این مدت مربیان هم تعویض‌های پُر شماری انجام دادند تا بتوانند تمام بازیکنان خود را محک بزنند؛ در 20 دقیقه پایانی مسابقه دو تیم بیشتر روی زدن شوت‌های از راه دور برنامه داشتند که هیچ یک حاصلی در پی نداشت ولی در نهایت ملی پوشان ایران روی یک کرنر موفق شدند به ضربه پنالتی دست پیدا کنند تا با گلزنی اشکان دژاگه اختلاف را به حداقل برسانند و با شکست 2 بر یک برابر ترکیه این دیدار را پشت سر بگذارند.

iran-national-footbal-team-turkey-result
iran-national-footbal-team-turkey-result

لحظات حساس

دقیقه 2: تعلل خط دفاعی ایران موجب شد ترکیه در همین ابتدای مسابقه صاحب موقعیت شود که خروج به موقع و موفق بیرانوند اجازه نداد جنک توسون ضربه نهایی را بزند و دروازه ایران را باز کند. دقیقه 8: یوسف یازیجی پاس کات‌بک از سمت چپ زمین را با شوت روی پای پُر قدرت زد که توپ او بی‌حاصل به اوت رفت. دقیقه 12: سردار آزمون در داخل محوطه جریمه و در زمان تعلل مدافعان ترکیه صاحب توپ شد اما شوت او بعد از یک چرخش، به بازیکنان ترکیه برخورد کرد و به راحتی در اختیار کرینتلی قرار گرفت. دقیقه 15: شوت پای چپ آکبابا از پشت محوطه جریمه راهی به دروازه ایران پیدا نکرد و به اوت رفت. دقیقه 17: باز هم ناهماهنگی و اشتباه در آفسایدگیری در خط دفاعی ایران موجب شد یازیجی در محوطه جریمه و در موقعیت تک به تک صاحب توپ شود ولی ضربه او را بیرانوند با واکنش عالی راهی کرنر کرد. دقیقه 21: حاج‌صفی بعد از دریافت پاس انصاری‌فرد، با شوت روی پای چپ از پشت محوطه جریمه صحنه خطرناکی خلق کرد که توپ با اختلاف کمی از روی دروازه ترکیه به اوت رفت. دقیقه 24: ضد حمله سریع ایران روی پاس اشتباه بازیکنان ترکیه و فرار سریع و عالی جهانبخش از جناح راست زمین موقعیت بسیار مناسب و 3 به 2 برای ایران به وجود آورد ولی پاس استثنایی جهانبخش را حاج‌صفی نتوانست استفاده کند و شوت کم‌دقت او را کرینتلی دفع کرد. دقیقه 25: ارسال رضاییان از جناح راست زمین را مهاجمان ایران نتوانستند استفاده کنند تا توپ از مقابل دروازه ترکیه عبور کند و به سمت چپ زمین برود. دقیقه 26: جهانبخش بعد از کنترل توپ چشم‌نواز در سمت راست زمین و حرکت در عرض، با شوت محکم دروازه ترکیه را تهدید کرد که واکنش به موقع کرینتلی اجازه به ثمر رسیدن گل ایران را نداد. دقیقه 27: شوت روی پای حاج‌صفی از فاصله 30 متری از روی دروازه ترکیه عبور کرد. دقیقه 27: فرار آکبابا پشت مدافعان ایران و شوت محکم او با اختلاف راهی اوت شد. دقیقه 33: ارسال خطرناک حاج‌صفی از روی ضربه آزاد سمت راست زمین می‌توانست موقعیت خطرناکی برای ایران شکل دهد که کمک داور آفساید انصاری‌فرد را اعلام کرد. دقیقه 44: توپ روی پای جهانبخش جفت و جور نشد تا شوت پشت محوطه او بی‌حاصل به اوت برود. دقیقه 48: جهانبخش روی خط محوطه جریمه و در موقعیت مشکوک به پنالتی نقش بر زمین شد ولی داور ازبک مسابقه اعتقادی به خطا در این صحنه نداشت. دقیقه 62: کرینتلی با اشتباه عجیب در دفع توپ، توپ را به پای آزمون زد که در این صحنه نزدیک بود دروازه ترکیه باز شود ولی دروازه‌بان ترکیه اشتباهش را جبران کرد و در حالی که توپ را در اختیار گرفته بود، مهاجم ایران خطای بدموقعی روی او انجام داد تا یک فرصت خوب دیگر برای ایران از دست برود. دقیقه 67: ضربه آزاد توسون خطری روی دروازه ایران ایجاد نکرد و راه اوت را در پیش گرفت. دقیقه 75: شوت پشت محوطه توسون را بیرانوند در دو مرحله جمع کرد. دقیقه 89: شوت فنی خطرناک قوچان‌نژاد از کنار تیرک عمودی دروازه ترکیه عبور کرد. دقیقه 1+90: ارسال دژاگه از روی کرنر را قدوس با ضربه سر از مقابل تیرک دوم زد که کرینتلی، دروازه‌بان ترکیه توپ را برگشت داد اما در ریباند شوت قوچان‌نژاد را عمر بایرام از روی خط دروازه با دست زد تا یک پنالتی نصیب ایران شود و بازیکن ترکیه هم با دریافت کارت قرمز از زمین بیرون برود.

بهترین بازیکن

جنک توسون، مهاجم باشگاه اورتون امشب در ترکیب تیم ملی ترکیه نمایش فوق‌العاده‌ای داشت و علاوه بر ایجاد چند موقعیت جدی، دو گل تماشایی با تیزهوشی و فرصت‌طلبی خود به ثمر رساند تا ستاره زمین لقب بگیرد.  

اتفاق ویژه

انتظار می‌رفت شاگردان کی‌روش در این دیدار تدارکاتی بتوانند مانع از پیروزی تیم ملی ترکیه شوند و در آستانه بازی‌های جام جهانی شگفتی‌ساز شوند تا با روحیه بالاتری هم به روسیه سفر کنند اما عملکرد نه چندان خوب، به ویژه در دفاع میانی ایران موجب شد تا ترکیه به برتری 2 بر یک برسد.  

در حاشیه

* علی دایی، سرمربی سایپا و مصطفی دنیزلی، سرمربی ترکیه‌ای پیشین پرسپولیس در ورزشگاه حضور دارند و بازی را در کنار هم از نزدیک می‌بینند. * پژمان جمشیدی و آتیلا حجازی جزو تماشاگران ویژه این مسابقه هستند که در استادیوم باشاک‌شهیر حضور دارند. * چشمی مجددا به خط دفاعی تیم ملی بازگشته و در کنار پورعلی‌گنجی دو مدافع میانی ایران هستند. * پس از تعویض شجاعی، کریم انصاری‌فرد بازوبند کاپیتانی را بر بازو بست. * دژاگه بعد از ورود به زمین، بازوبند کاپیتانی را بر بازو بست. منبع: Varzesh3

: برای دریافت مشاوره درباره ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ترکیه 2 - 1 ایران ؛ استانبول بدون شگفتی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید