کد مطلب:  11139 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ایران دو ماهواره جدید می‌سازد

ایران دو ماهواره جدید می‌سازد

1394/05/28ایران برای ساخت دو ماهواره‌ی ملی مخابراتی تا سه سال آینده خبر داده و گفته است علاوه بر این قصد دارد...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

iran-makes-two-new-satellites
iran-makes-two-new-satellites

1394/05/28

ایران برای ساخت دو ماهواره‌ی ملی مخابراتی تا سه سال آینده خبر داده و گفته است علاوه بر این قصد دارد ماهواره‌ی دیگری را برای سنجش از راه دور بسازد.

به گزارش آسمونی به نقل از زومیت ، محمود واعظی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با تشریح دو برنامه جدید ایران در عرصه فضا از ساخت ماهواره ملی مخابراتی تا 3 سال آینده خبر داد و ساخت ماهواره سنجش از راه دور را نیز به عنوان یکی دیگر از برنامه های کشور اعلام کرد. وی همچنین سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان فضایی ایران را به عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشریح کرد. در ارتباط با سازمان فضایی ایران تمامی برنامه‌ها و پروژه‌هایی که از قبل تعریف شده بر اساس بودجه‌ای که به این سازمان اختصاص یافته است، دنبال می‌شود. وی در ادامه گفت:

تمامی برنامه‌های گذشته این سازمان را مطابق قبل و با اولویت‌بندی بودجه‌ای پیش می‌بریم و هر کدام از این پروژه‌ها که آماده شده‌اند، عملیاتی خواهند شد؛ هیچ‌کدام از پروژه‌های فضایی متوقف نشده است. علاوه بر برنامه‌های تحقیقاتی و آزمایشی گذشته، دو برنامه جدید را در حوزه فضایی دنبال خواهیم کرد:

یکی از مهمترین این برنامه‌ها، ساخت ماهواره ملی مخابراتی است. در این زمینه در حال مذاکره با تعدادی از بخش‌هایی هستیم که استفاده کننده خدمات ماهواره‌ای هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سازمان صدا و سیما، شرکت ارتباطات زیرساخت، صنایع انفورماتیک بانک‌ها و اپراتورهای خدمات دهنده ماهواره‌ای (SAP) اشاره کرد و افزود:

حتی بخش‌هایی که در زمینه هواشناسی و محیط زیست فعالیت می‌کنند مخاطبان این ماهواره خواهند بود. در این زمینه در حال تعیین نیازهای این سازمان‌ها هستیم و قرار است این ماهواره ملی مخابراتی در مدار بالای زمین (ژئو) بنشیند.

مذاکرات با شرکت‌های مختلف شروع شده است و پیش‌بینی می‌شود بعد از عقد قرارداد حدود 2.5 تا 3 سال طول بکشد تا این ماهواره مخابراتی آماده پرتاب شود. محمود واعظی ساخت ماهواره بومی سنجش از راه دور را برنامه دیگر سازمان فضایی ایران اعلام کرد.

واعظی در پاسخ این پرسش مهر درباره برنامه وزارت ارتباطات برای پرتاب برخی از ماهواره های روی زمین مانده مانند «مصباح» نیز گفت:

علاوه بر اجرای این دو برنامه مهم فضایی، انجام توافقات بین‌المللی برای ماهواره‌هایی که امکان پرتاب نداشته‌اند نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما خواهد بود.

البته با توجه به اینکه در این مدت در داخل کشور برای پرتاب ماهواره‌ها امکاناتی به وجود آمده است، سیاست ما در این رابطه بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود و اولویت با آنچه که در داخل کشور تولید شده، است.

از همه امکاناتی که در داخل کشور برای ساخت و پرتاب ماهواره وجود دارد استفاده می‌کنیم و در صورت نبود، وارد توافقات خارجی برای انجام این پروژه‌ها خواهیم شد.

: برای دریافت مشاوره درباره ایران دو ماهواره جدید می‌سازد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ایران دو ماهواره جدید می‌سازد» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید