کد مطلب: 38999 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ایران خواستار بازنگری در توافق روادید با گرجستان شد

ایران خواستار بازنگری در توافق روادید با گرجستان شد

به گزارش آسمونی:جواد قوام شهیدی سفیر ایران در تفلیس خواستار بازنگری در توافق سفرهای بدون روادید میان ایران...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ایران خواستار بازنگری در توافق روادید با گرجستان شد
ایران خواستار بازنگری در توافق روادید با گرجستان شد

به گزارش آسمونی:جواد قوام شهیدی سفیر ایران در تفلیس خواستار بازنگری در توافق سفرهای بدون روادید میان ایران و گرجستان شد.

به نقل از او سی مدیا، قوام شهیدی در پی مشکلات اخیر پیش آمده در سفر ایرانیان به گرجستان، برخورد نامتعارف پلیس گرجستان با آن ها و بازگرداندن تعدادی از هموطنان به کشور از مبادی مرزی، بر لزوم بازبینی توافق میان دو کشور برای سفرهای بدون روادید تاکید کرد.

سفیر ایران که روز دوشنبه در کنفرانسی خبری سخن می گفت، روابط میان ایران و گرجستان را "مثال زدنی" توصیف کرد، ولی افزود که این ارتباطات اخیرا با مشکلاتی روبرو شده است.

وی تصریح کرد که رفتار مقامات گرجی با هموطنان ایرانی در هفته های اخیر، مغایر با مفاد قراردادی به نظر می رسد که دو کشور در سال 2010 برای انجام سفرهای بدون روادید امضا کرده اند.

به گفته سفیر ایران، هیچ شواهدی مبنی بر تمایل گرجستان به برقراری مجدد روادید برای سفر ایرانی ها وجود ندارد، و البته ایران هم قصدی برای این کار ندارد. قوام شهیدی در عین حال افزود: «از قرار معلوم لازم است که قرارداد سال 2010 بازبینی شود.»

سفیر ایران تصریح کرد: «چنانچه نقص هایی در قوانین فعلی موجود باشد، ایران و گرجستان باید به همراه یکدیگر آن ها را برطرف کنند، تا بدین ترتیب ایرانی ها با هیچ مشکلی روبرو نشوند.»

قوام شهیدی بدون اینکه آمار دقیقی از ایرانی های دیپورت شده از گرجستان ارائه کند گفت: «اخیراً مواردی وجود داشته که 10، 20 و یا 40 شهروند ایرانی توسط مقامات کنترل مرزی (گرجستان) به کشور بازگردانده شده اند.»

هفته گذشته سخنگوی وزارت خارجه از شهروندان ایرانی خواست تا در صورت عدم نیاز و عدم اجبار، در شرایط فعلی از رفتن به گرجستان خودداری کنند، تا بتوان در سازوکار مشخصی علت و چرایی مسائلی که دولت گرجستان برای اتباع ایرانی فراهم کرده است را بررسی کرد.

منبع: تسنیم

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «ایران خواستار بازنگری در توافق روادید با گرجستان شد»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 4 = ?